Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj29.07.2013, 16:47 (UTC)    
Mesaj konusu: Sorun: Bilgisayarım Kullanılmaz Hale Geldi

Merhaba arkadaşlar, size uzunca iki sorumu anlatıcağım.

1-Bugün genellikle 6 ayda bir yaptığım kasa temizliği için kabloları söktüm kasayı yatırıp kapaklarını açtım. Fön makinesi ile tozunu aldım, canım sıkıldı detaya girmek istemedim. Kasayı geri bağladım, bilgisayarı açmaya çalıştım. Ekran gelmedi, kasa 5 saniyede bi iki sefer dıt sesini veriyor. Bu hiç bitmiyor. Ne olmuş olabilir sizce? Nasıl düzeltirim?

2-Elimde eski Acer Travelmate 4050 laptop var. Kısaca özellikleri 40 gb HDD, 256 ram, 64 ekran kartı. Masaüstünde sıkıntı çıkınca onu kullanmaya başladım. Virüslü olduğundan format atıcağım. Sizce hangi işletim sistemini kurmalıyım. Sadece firefox ile audacity adlı kayıt programını kuracağım. Belki biraz da müzik bulunur.

Teşekkürler Smile
Mesaj29.07.2013, 17:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kaç tane bip sesi duyuyorsun sayıp bana söyler misin ona göre sana sorunu söyleyebilirim.
Mesaj29.07.2013, 20:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sınırsız. Hiç durmadan, belli aralıklarla (yaklaşık 3-5 saniye) ardı ardına 2 şer tane bip sesi. Hiç bitmiyor.
Mesaj29.07.2013, 20:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

yusufck18 yazmış:
Sınırsız. Hiç durmadan, belli aralıklarla (yaklaşık 3-5 saniye) ardı ardına 2 şer tane bip sesi. Hiç bitmiyor.

Büyük ihtimalle power'ı yakmış olabilirsiniz.Bir power yaklaşık 100 TL felan.

Mesaj29.07.2013, 20:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

ram de sorun olabilir bilgine ben bir kez söküp tekrar takmanı tavsiye ederim
Mesaj29.07.2013, 21:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kablolardan birini yanlış takmış veya RAM-leri uygun oturtmaya bilirsiniz.
Mesaj30.07.2013, 07:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Evet arkadaşlar hepiniz haklı olabilirsiniz. Ama ben sorunun HDDden olabileceğini düşünüyorum. Size yaptıklarımı daha detaylı anlatayım(itiraf). Rami çıkartıp takmıştım. Takmak için baya zorlandım ama taktım. Sonradan ilk taktığımda bi hata aldım. İnternetten araştırdım o hatayı, hddyi tanıtmak gerekiyomuş filan bilgisayara. Sonra kasaya eğilip baktığımda bi tane kablonun çıkık olduğunu gördüm. Onu yerine taktım. Ben de iki tane harddisk var, birine bakarak öbürüne taktım. Bi kaç kez daha oynadım oralarla. Çıkarttıp taktığım rami komple çıkarttım (toplamda 2 ram var). Yine olmadı. Ben uğraşırken en sonunda böyle oldu. Power yansa kasaya güç gider mi? Fanı, ışıkları her şeyi çalışıyor.