Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj10.12.2013, 14:46 (UTC)    
Mesaj konusu: Mekke gökdelenleri...

Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istiyorum sizlerle. Mekke'de Kabe'nin yanı başında gökdelenler var. Ve bunlara 22 tane daha eklenecek. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bence dini anlamı çok büyük bir yerin böyle çirkin yapılarla çepeçevre sarılması kötü bir durum.
Lütfen tartışma yaratmadan görüşlerimizi bildirelim.

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde
Mesaj10.12.2013, 18:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bence böyle bir şey yapılmamalı en azından kutsal bir mekan çevresine.
Mesaj10.12.2013, 19:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

FutbolHaberleriniz06 yazmış:
Bence böyle bir şey yapılmamalı en azından kutsal bir mekan çevresine.

Ben de öyle düşünüyorum.. O bölgenin muhteşemliğini kısıtlıyor.

Mesaj10.12.2013, 19:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Öncelikle bu konu için teşekkürler Oğuzhan'dı sanırsam Razz
Bence de kutsal mekanların karşısında Gökdelenlerin yapılması hiç de güzel bir şey değil. Hadi büyütülmesi neyse de Gökdelenler olmuyor.. Dediğiniz gibi bölgenin güzelliğini kısıtlıyorlar.

Mesaj11.12.2013, 14:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

koddostubs yazmış:
Öncelikle bu konu için teşekkürler Oğuzhan'dı sanırsam Razz
Bence de kutsal mekanların karşısında Gökdelenlerin yapılması hiç de güzel bir şey değil. Hadi büyütülmesi neyse de Gökdelenler olmuyor.. Dediğiniz gibi bölgenin güzelliğini kısıtlıyorlar.
Doğukan (:.
İşin siyasi boyutuna inmeden yazmak istedim ancak bunun siyasi boyutları da var...

Mesaj13.12.2013, 11:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

2 taraflı düşünüyorum
Yapılmalı. Çümkü orada binlerce insan var ve çoğunluğu yaşlı çok yoruluyorlar bu sebeple otelleri hemen yanındaki o gökdelen olursa örneğin, yaşlı insanlarımız için avanataj olacaktır.

Yapılmamalı, çevre kirliliği artacağından, deprem, yer sarsıntısı, zelzele ( doğal afet) gibi bir felaketde o binaların yıkılma ihtimalini düşünmek dahi istemiyorum. Hele ki o kutsal alanda binlerce insan varken.

Bundan sonra hep yek, hep tek başıma
Mesaj13.12.2013, 14:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

biryaziatolyesi yazmış:
2 taraflı düşünüyorum
Yapılmalı. Çümkü orada binlerce insan var ve çoğunluğu yaşlı çok yoruluyorlar bu sebeple otelleri hemen yanındaki o gökdelen olursa örneğin, yaşlı insanlarımız için avanataj olacaktır.

Yapılmamalı, çevre kirliliği artacağından, deprem, yer sarsıntısı, zelzele ( doğal afet) gibi bir felaketde o binaların yıkılma ihtimalini düşünmek dahi istemiyorum. Hele ki o kutsal alanda binlerce insan varken.

Otel yapılmasına bir lafım yok. Ancak dünyadaki tüm oteller gökdelen midir? Otel yapılacaksa bile, Kabe ile arasında mesafeye sahip olmalı ve 10 -11 katı geçmemeli.

İskilipli Atıf hain miydi?
Necip Fazıl, CHP ve gerçekler
Mesaj14.12.2013, 13:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kabe'nin yanına yapılan, kabeden daha görkemli yapılara karşıyım.

"Sultan Birinci Ahmed, Osmanlı Devleti’nde ilk ve tek altı minareli cami Sultanahmet Camii’dir. Bu zamana kadar Kâbe’deki cami altı minareliydi. Padişah, bazı olumsuz söylentiler üzerine Kâbe’deki camiye yedinci minareyi eklettirdi. Böylece mukaddes beldeleri üstün tuttuğunu gösterdi. Yine Sultan Birinci Ahmed zamanında, 1611’de Kâbe’nin altın oluğu yenilendi ve zemzem kuyusuna demir mahfaza yapıldı. Sultan Ahmed’in Kâbe’ye hürmeti o kadar büyüktü ki bir tuğlası altından bir tuğlası gümüşten olacak şekilde yeniden yaptırmayı bile düşünmüştü. Ancak din büyükleri bunu uygun görmedi. Oğlu Dördüncü Murad, Kâbe anahtarını Bağdad seferine götürmüştü. Dedesi Yavuz gibi Hırka-i Saadet Dairesi’nde Kur’an okuduğu naklediliyor. Kâbe onun zamanında esaslı bir tamirat görmüştü."
Mesaj15.12.2013, 14:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

interforce yazmış:
Kabe'nin yanına yapılan, kabeden daha görkemli yapılara karşıyım.

"Sultan Birinci Ahmed, Osmanlı Devleti’nde ilk ve tek altı minareli cami Sultanahmet Camii’dir. Bu zamana kadar Kâbe’deki cami altı minareliydi. Padişah, bazı olumsuz söylentiler üzerine Kâbe’deki camiye yedinci minareyi eklettirdi. Böylece mukaddes beldeleri üstün tuttuğunu gösterdi. Yine Sultan Birinci Ahmed zamanında, 1611’de Kâbe’nin altın oluğu yenilendi ve zemzem kuyusuna demir mahfaza yapıldı. Sultan Ahmed’in Kâbe’ye hürmeti o kadar büyüktü ki bir tuğlası altından bir tuğlası gümüşten olacak şekilde yeniden yaptırmayı bile düşünmüştü. Ancak din büyükleri bunu uygun görmedi. Oğlu Dördüncü Murad, Kâbe anahtarını Bağdad seferine götürmüştü. Dedesi Yavuz gibi Hırka-i Saadet Dairesi’nde Kur’an okuduğu naklediliyor. Kâbe onun zamanında esaslı bir tamirat görmüştü."

Paylaşım için teşekkürler.

Mesaj16.12.2013, 20:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Maalesef yapılan bu yapılar Kabe'ye bakış açısının artık ekonomik olduğunu gösteriyor.
Kabe manzaralı odaların diğer odalara göre daha pahalı olmasının sebebi de bu.
Kutsal bir yerin böylesine parasal oyunlara alet edilmesi gerçekten üzücü.
Mesaj17.12.2013, 14:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

doktordizayn yazmış:
Maalesef yapılan bu yapılar Kabe'ye bakış açısının artık ekonomik olduğunu gösteriyor.
Kabe manzaralı odaların diğer odalara göre daha pahalı olmasının sebebi de bu.
Kutsal bir yerin böylesine parasal oyunlara alet edilmesi gerçekten üzücü.

Haklısınız... Ve biz de bu gerçeğin farkında değiliz.

Önceki mesajları göster: