Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj31.01.2015, 00:36 (UTC)    
Mesaj konusu: Site içeriği nasıl olmalı?

Merhaba arkadaşlar!
Web tasarımına oldukça ilgim vardır. Html kodlarını işlerken, pratik olması amacıyla bu siteden de faydalanmak istiyorum.
Fakat bir türlü anlamadığım, öyle olur mu ki diye hep içimde tereddüt yaşadığım şu konuya cevap bulmak istiyorum.
Şöyle örnek vererek anlatmak isterim.
Yeni bir site açıyorum. Ana sayfamı düzenlemeye başladım.
Ana sayfamda başta bir hoş geldiniz yazısı, altında sayfalarım sıralanıyor. Ana sayfa, Hakkımızda, İletişim vs...
Sayfalarımı sıraladıktan sonra altta siteyi açıklar kısa bir yazı. İşte bundan sonra düşünmeye başlıyorum ve içinden çıkamıyorum. Sonunda mı? Sayfayı silip atıyorum.
Başa koymuş olduğum hoş geldiniz yazısı,
Menüde bulunan sayfalarım ve tabi diğer yazılar. Bunları sağa mı, sola mı yaslamalıyım? Yoksa ortalamalı mıyım?
Bunların boyutları, renkleri nasıl olmalı. Kısaca bir sitenin görünümü nasıl olmalı canlar?
Ya bana izah edin ya da bir yol önerin lütfen!
Şimdiden hepinize ayrı ayrı teşekkür eder, yaptığınız çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.
Mesaj31.01.2015, 14:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

Var olan tasarımları inceleyin. Sadece bedava-sitem'de bulunan tasarımları değil, beğendiğiniz, "adam ne güzel site yapmış her aradığımı bulabiliyorum" diyebileceğiniz siteleri inceleyin. Kesinlikle aynısını yapmayın ilham kaynağı olsun sadece.

Genel olarak tasarımınız göz yormamalı
Fontlarınız sırf sayfayı doldurmak adına kocaman kocaman olmamalı
Renkler birbiriyle uyumlu olmalı tonlamalar çok önemli
Renkler site içeriği ile de uyumlu olmalı mesela bir rock sitesi büyük ihtimalle siyah ağırlıklı olacaktır.
Kullanmış olduğunuz resimler bs'ye yüklemeden önce mutlaka optimize edin. Hızlı siteler sıralamalarda çabuk basamak atlarlar.
Sitenizin bir hiyerarşisi olmalı.
Hakkımızda veya İletişim sayfaların mutlaka olmalı süs olsun diye değil tabi ki seni merak edeceklerdir.
Sitenizin tasarımını temelden google dostu olarak inşa etmelisin, temel ne kadar sağlam olursa o kadar iyi olur.
Kesinlikle bir sayfa sitende mevcut değilse linki de olmamalı. Yani oraya "Buraya yazı eklenecektir" gibi saçma bir yazı yazmaktansa o sayfayı hiç barındırmamak daha evladır. En azından olmayan sayfalar için 404 hata sayfası oluşturup oraya ekleyeceğin bir yönlendirme kodu ile anasayfaya yönlendirerek ziyaretçiyi yine sitede tutabilirsin.

Aklıma gelenler bunlar arkadaşlarda ekleme yaparlar. Başarılar dilerim.

En son okanizm tarafından 31.01.2015 14:31:24 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Önceki mesajları göster: