Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj23.07.2008, 14:30 (UTC)    
Mesaj konusu: öss tercihleri başladı.

ÖSS'de tercihler bugün başlıyor

ÖSS tercih formlarının teslim süresi bugün başlıyor. Formları göndermek için son gün 4 Ağustos. 2008-ÖSS'ye giren adaylardan 145 ve daha fazla puan alanlar ile meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar tercih formu doldurabilecek.

ÖSS'de 145-164.999 arasında puan alanlar ön lisans programlarını, 165 ve üstünde puan alanlar hem ön lisans hem de lisans programlarını tercih edebilecek. Sınavsız geçiş için başvuran meslek lisesi mezunu adaylar da kendi alanlarıyla ilgili bölümler arasından tercihte bulunabilecek.

2008-ÖSS'de 165 ve üstünde puan alan adaylar, tercihlerini 2008-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndaki Tablo-4, Tablo-3A ve Tablo-3B'den, 145-164.999 arasında puan alan adaylar ise sadece Tablo-3A ve Tablo-3B'den ve Tablo-4'teki Açıköğretim Fakültesi programlarından (İngilizce öğretmenliği hariç) tercih yapabilecek. ÖSS puanına göre ön lisans programı tercih edecek adayların Tablo-3A'dan tercih yaparken, önceliğin sınavsız geçiş için başvuran adaylara verildiğini göz önünde bulundurmaları isteniyor.

Yükseköğretim programı tercihleri yapılırken alanlarla ilgili programlara dikkat edilmesi gerekiyor. Alanlarıyla ilgili tercihte bulunacak adaylar, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,8, alanları dışında tercihte bulunacak adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,3 katsayıları ile çarpılmış Y-ÖSS puanlarını dikkate almaları gerekiyor. Yükseköğretim programları arasından en fazla 24 tercih yapılabilecek. Adaylar tercih formlarını internetten veya başvuru merkezleri aracılığıyla ÖSYM'ye gönderebilecek Neutral
Mesaj23.07.2008, 14:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hayırlı Olsun.
Önceki mesajları göster: