Forum'da ara:
Ara

Teorik olarak nasıl ?
iyi
  0%
[ 0 ]
2 kere iyi
  100%
[ 3 ]
Toplam Oylar : 3

Yazar Mesaj
Mesaj23.07.2008, 13:46 (UTC)    
Mesaj konusu: Son dakika!!-DirectX 11 hakkındaki ilk bilgiler açıklandı.!!

Microsoft bugün yaptığı açıklama ile DirectX 11'de bulunacak özellikleri açıkladı. Windows Vista ve daha sonraki Windows versiyonlarıyla uyumlu olacak olan yazılımda bulunacak özellikler şöyle:

# Windows Vista ve daha sonraki Windows versiyonlarına tam uyumluluk
# DirectX 10 ve 10.1'i destekleyen ekran kartları ile uyumlu olacak, DirectX 11'i destekleyen ekran kartlarında ise tüm yeni özelliklerden yararlanabileceksiniz
# Yeni "Shader" teknolojisi ile ekran kartları sadece grafik üretmekle sınırlı kalmayacak ve oyun yapımcıları bu sayede ekran kartını paralel bir işlemci olarak kullanabilecekler (kullandırabilecekler)
# Çok çekirdekli işlemcilerde oyunlar daha performanslı çalışacaklar
# "Tessellation" (poligon parçalama) adlı yeni özellik sayesinde oyunda bulunan modellere yaklaşınca daha gerçekçi bir görüntü elde edilecek (hey, ben oyun yapımcısı değilim, sadece oyunları oynuyorum o yüzden tam olarak bunların oyun yapımcıları için ne gibi faydalar getireceğini bilemiyorum)

DirectX 11'in ne zaman yayımlanacağı hakkında ise Microsoft herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Bu konu hakkında detaylar geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Benim yorumum=Aman aman neleride varmış şu DX112in aman yerim ben onun getireceği özellikleri Smile Açıklamaya bakın, aynen tee zamanında DX8.1 den DX9.0'a geçişte olduğu gibi söylenenler. Biliyorsunuz O da yetmediydide Nvidia nın FX.5200 garabetiylede yüzleşmiştik; "..sıkı durun bomba! bomba şok şok! tam full DX9 destekleyen en iyi başarımlı performanslı tek kart, koskoca FX be FX! daha ne istiyonuz.." diye diye milleti kandırma yoluna gitmişti hatırlayın o zamanları, oysa GF MX440 lar bile daha performanslıydı. Ya işte O gündür bu gündür Nvidia dan soğumuştum...

Neyse, şu DX11 yanında keşke Microsoft amcamız emektar WinXP içinde bir DX9.1 çalışması yapsa ne güzel olurdu açıkcası bu haber yerine "DX9.1" haberi bekliyordum ben. DX10 diye Vista'ya mecbur bırakıyorlar bu da yetmezmiş gibi birde DX11 geliyor haydi hayırlısı. Oyun programcıları ve biz kullancılar oyuncular açısından tamam faydası vardır ama yinede o kadar didinip aldığımız DX10 kartlarıda (aynen DX8.1 destekli -örn. ATI Radeon 9000 Pro- kartlardan DX9 desteklilere geçmek zorunluluğu gibi) çöpe atmak gerekecek birde DX11 kartlarını beklenecek öff be ne bu PC milletinin çektiği çile...En iyisi konsolcular...

bence sadece boş bir kuruntudan başka bişey değil bu haber...daha tam olarak DirectX 10 uyumlu oyunlar yaygın değilken ve tam olarak randıman alamamışken 11.versiyonunu yapmaya çalışmak Microsoft'un kendine olan güvensizliğinin resmi kanıtıdır.Hem Windows Vista işletim sistemi hem de onunla birlikte piyasaya çıkan DirectX 10 teknolojisi henüz hala çok yeni ve emekleme aşamasında.Daha henüz tam randımanlı olarak yararlanılamıyor DirectX 10'nun nimetlerinden.Yararlansalar görücez ne gibi nimetleri olduğunu.Aslında oyunların DirectX 10.1 ya da 10.2 bilmiyorum neyse işte,destekleyecek olmaları çok iyi birşey.Yani,DirectX 11 destekli ekran kartlarına boşu boşuna para vermeye gerek yok o zaman.Ha,teknoloji hergeçen gün hatta dakika,hatta saniye önlenemez bir şekilde ilerliyor.Bu teknoloji ilerlemesini Real Time Strateji oyunlarında göremiyoruz:) Bir binayı en fazla 3,bilemedin 4 kez upgrade ettikten sonra bitiyor herşey ve bıkkınlık geliyor:) Şaka bir yana,daha henüz tam randımanlı olarak yararlanamamışken firmalar DirectX'in nimetlerinden,11.versiyonunu yapmaya çalışmalarını duyurmaları bu işi tam anlamıyla beceremedikleri anlamına geliyor.Yorumumu şimdilik burda noktalarken,DirectX 10'un inşaallah tüm maharetlerini görebilir ve uyumlu oyunları da keyifle oynayabiliriz.Şimdilik benden bu kadar.Bol oyun dolu günler geçirmeniz dileğiyle.Herşey gönlünüzce olsun.
ArrowŞekilli NicklerArrowYaptıgımOyunlar ArrowÜrünlerimArrowYaptıgımProgramlarArrowresimlerArrowSiteni ekleArrowChat/SohbetArrow3D GaleriArrowBen_Kimim?ArrowDost DestekçilerArrowForumArrowAdınıza GöreAşkArrowDestekOlArrowFalCrying or Very sadCrying or Very sadCrying or Very sadNeden mi?Crying or Very sadCrying or Very sadCrying or Very sad
Mesaj23.07.2008, 13:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Benim pcde e.kartı olmadığı için ne oyun oynuyorum nede bu konular ile ilgileniyorum.Neden takmıyorsun derseniz agp slotu 1 yıldır arızalı ve pc cok eskı en gerek var Mr. Green

Saygılar,sevgiler iyi forumlar...
Mesaj23.07.2008, 13:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

Mesaj23.07.2008, 18:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Fikrim o ki; Bu pc oyunculuğu sektörünü böyle ekran kartı üreticileri ile anlaşmalı çalışan microsoft bitiriyor. Aslında bitmesi işine bile gelebilir, en nihayetinde kendisi de konsol çıkarıyor. Herkes oyunu konsolda oynasa (XBOX tabii, ne olacağıdı Smile o zaman windows daha stabil bir işletim sistemi olabilecektir, çünkü multimediaya ihtiyaç kalmayacak böyle bir durumda (Windows 2000 mesela, gayet güzeldi). Bu da böyle bir komplo teorisi olsun. Saygılarımla
ArrowŞekilli NicklerArrowYaptıgımOyunlar ArrowÜrünlerimArrowYaptıgımProgramlarArrowresimlerArrowSiteni ekleArrowChat/SohbetArrow3D GaleriArrowBen_Kimim?ArrowDost DestekçilerArrowForumArrowAdınıza GöreAşkArrowDestekOlArrowFalCrying or Very sadCrying or Very sadCrying or Very sadNeden mi?Crying or Very sadCrying or Very sadCrying or Very sad
Mesaj24.07.2008, 06:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

DX 11 bence DX 10 api'sinin birkaç ek özellikli olanı.Çok fazla bir gerçekçilik beklemiyorum.Aynı 10.1 deki gibi tek fark global illumination gibi birkaç fazladan özellik olacak.Yani kartlarımızı fx5200 oluncaya kadar eskitelim.

ne dersiniz ?

bende nvidia geforce fx 5500 var Mr. Green
Mesaj24.07.2008, 06:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

hakannet55 yazmış:
DX 11 bence DX 10 api'sinin birkaç ek özellikli olanı.Çok fazla bir gerçekçilik beklemiyorum.Aynı 10.1 deki gibi tek fark global illumination gibi birkaç fazladan özellik olacak.Yani kartlarımızı fx5200 oluncaya kadar eskitelim.

ne dersiniz ?

bende nvidia geforce fx 5500 var Mr. Green
bende 8700 var zaten hepsi bir digerinin devamıdır eklene eklene güzelleşir Wink
Mesaj24.07.2008, 07:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

ne bu şimdi dx11.kardeşim bırakın bu işleri artık ya.yettinin artık.500 ytl 300 ytl para ver ekran kartı al sonra çöp olsun bunlar.daha dx10.1 oyunlar çıkmadı 11 diyorlar ya.bırakın bu işi artık dozunu kaşırdınız.parayı kazandıkça kazanası geliyor bu insanların.servetlerine servet kattıkça açlaşıyor bu insanlar.zenginler kat kat zengin fakirler kat kat fakir oluyor dengeler şaştı dünyanın çivizi çıktı artık hayırlısı.
Mesaj24.07.2008, 08:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

En son hakannet55 tarafından 24.07.2008 08:45:51 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj24.07.2008, 11:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Mesaj24.07.2008, 13:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

cok guzel ben pc oyununun gelişmesinden yanayım..

umarım birgun kendi kurdugumuz simcity de kendımız dolasıcaz veya total war da sıradan bır asker olarak dunyayı fethedıcez acaba dx kacta olur Very Happy
Önceki mesajları göster: