Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj10.08.2008, 09:12 (UTC)    
Mesaj konusu: Telefonu açınca neden ilk Alo diyoruz ???

Her açtığımızda neden ALO deriz?
Telefonu açışımızda kullandığımız “Alo” sözcüğünün Allessandra Lolita Oswaldo isimli kişinin kısaltılmış adı olduğunu biliyor muydunuz?

Peki, neden bir başkasının değil de Allessandra Lolita Oswaldo’nun ismi?

Telefonu icat eden Graham Bell, ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo’dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz “Allessandra Lolita Oswaldo” diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu “Ale Lolos” diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu: “Alo!” Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka bir şey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell’i telefonuyla baş başa bırakıp onu terk etti. Yaşlı Bell, sevgilisinin bir gün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Bell’i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu “Alo” diyerek açıyor ve herkes “Alo” diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell’in anısına saygı olarak “Alo” demeye başladı. Bugün hepimizin kullandığı “Alo” sözcüğü işte buradan geliyor.

ilgimi çekti,payşmak istedim..
bende ilk defa duydum,araştırılacak öğrenilecek pek çok konu var tabiki Wink

Mesaj10.08.2008, 09:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

evet bu konuyu daha önce duymuştum.
şuanda kullandığımız yabancı terimlerden bir çoğu zaten bir isim anlamına geliyor Smile
mercedes
peugeot (tam hatırlamıyorum ama)
bunun gibi niceleri

Mesaj10.08.2008, 15:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bizimkilerde yapıyor yavaş yavaş isimlerini tescile ttiriyor Kemal Tanca gibi mağazalar zinciri açıyor bu tarz şeyler türkiyedede gelişiyor yakında bizim isimlerimizde marka olur... Wink
Mesaj11.08.2008, 01:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hmm baya ilginç ama bana bu hikaye fazla inandırıcı gelmedi.

Yabancı bi bi ismin kısaltması olabilr ama dediğim gibi hikaye fazla inandırıcı gelmedi Smile

Paylaştığın için tşkler
Wink
Mesaj11.08.2008, 06:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben bu konuyu daha önce duymuştum

Sen Yorum Göndermiyorsan Demekki 1 Kişi Eksiğiz..

http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=54704
Mesaj11.08.2008, 11:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben açınca: "hıı ne istedin benle işin olmas"
derm Laughing

Mesaj11.08.2008, 23:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

"Efendim" demek daha güzel Wink
Mesaj12.08.2008, 13:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

efendiler soksun seni Razz Razz Razz

derler birde