Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj22.09.2008, 17:25 (UTC)    
Mesaj konusu: ÖSS'ye gircek ögrenciler seçeceginiz üniv. tanıyormusunuz.

ÖSS'ye gircek ögrenciler seçeceginiz üniversiteyi tanıyormusunuz.Tanımıyorsanız bunda sonra her güne bir üniversiteyi burada tanıtıyoruz.

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (1. üniversitemiz;)

ÜNİVERSİTE TARİHÇESİ

Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi eğitim ve öğretim alanında da en ön sıralarda yerini almaktadır. 3 Temmuz 1992 'de kurulan üniversitemizde bugün, 8 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 4 araştırma merkezi bulunmaktadır. Bu birimlerde 900 öğretim elemanı 18200 öğrenciye kaliteli ve çağdaş eğitim vermenin gururunu yaşamaktadır. Üniversitemizin birimleri, Bolu'dan Düzce'ye, Akçakoca'dan Gerede'ye ve Mengen'den Mudurnu'ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Bolu'ya 8 km uzaklıktaki merkez İzzet Baysal Kampüsü benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır.

Bilim üretmek, eğitim yapmak ve bulunduğu yöreyi aydınlatmak hedefiyle yola çıkan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, bu üç temel görevini yerine getirirken, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün “çagdas uygarlık düzeyinin üzerine çıkma” direktifini gerçekleştirmeyi ana hedefi olarak görür. Bir devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük hayırseverlerinden biri olan İzzet Baysal'ın 70 trilyon liralık (yaklaşık 42 milyon dolar) tesis ve donanım yatırımı ile kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün bir teknolojik donanıma ulaşmıştır.

Üniversitemiz, bilimsel gelişme ve teknolojileri takip edebilecek, uluslararası rekabet gücüne sahip bir araştırma ortamı hazırlamayı öncelikli görevleri arasında kabul etmekte ve 21. yüzyıl Türkiye'sine çağdaş, nitelikli bir insan profili sunmayı hedeflemektedir.Bu yolda Abant İzzet Baysal Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana büyük bir mesafe katetmiş ve Türkiye'nin en hızlı gelişen üniversitesi konumuna gelmiştir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin yanında Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak üçüncü bir model oluşturmaktadır. Devletimizin imkanlarına ek olarak İzzet Baysal Vakfı'nın yatırımlarıyla da, kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün teknolojik donanıma ulasan üniversitemiz, öğrencilerine çağdaş ve gelişmiş bir akademik ortam sunmaktadır . Ayrıca, İzzet Baysal Vakfı basarili öğrencilere burs desteği de sağlamaktadır.

YÖNETİM

Yönetim Kadrosu
Rektör Prof.Dr.Atilla KILIÇ
Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Mahir ULUSOY
Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Mahmut ACIMIŞ
Genel Sekreter Turabi ŞAHİN
Genel Sekreter Yardımcısı Selim BEKAR

İLETİŞİM
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsü 14280 BOLU
TEL: 0 374 254 10 00
FAX: 0 374 253 45 06
E-POSTA: bilgi( at )ibu.edu.tr

FAKÜLTELER
http://www.ibu.edu.tr/fakulteler.html
ENSTİTÜLER
http://www.ibu.edu.tr/enstituler.html
YÜKSEKOKULLAR
http://www.ibu.edu.tr/yuksekokullar.html
MESLEK YÜKSEKOKULLARIhttp://www.ibu.edu.tr/meslekyuksekokullari.html

Mesaj23.09.2008, 17:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ
(TARİHÇE)

Üniversitemiz, İnönü Üniversitesi'ne bağlı olarak 1983 tarihinde kurulan Adıyaman Meslek Yüksekokulu, 12.05.1996 tarihinde kurulan Sağlık Yüksekokulu ve 12.05.1998 tarihinde kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi ile Gaziantep Üniversitesi'ne bağlı olarak 27.06.1987 tarihinde kurulan Eğitim Fakültesi,1988 yında kurulmuş olan Gölbaşı Meslek Yüksekokulu,15.12.1997 tarihinde kurulmuş olan Besni Meslek Yüksekokulu, 2003 yılında kurulan Adıyaman Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi ile Harran Üniversitesi'ne bağlı olarak 16.10.1997 kurulan Kahta Meslek Yüksekokulu olmak üzere üç farklı Üniversitenin oluşturduğu akademik birimlerin (3 fakülte, 1 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu) 1 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla Adıyaman Üniversitesine bağlanmışlardır.

Akademik Birimler

1-Fen Edebiyat Fakültesi
2-Eğitim Fakültesi
3-Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi
4-Tıp Fakültesi
5-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
6-Sağlık Yüksekokulu
7-Devlet Konservatuarı
8-Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
9-Adıyaman Meslek Yüksekokulu
10-Besni Meslek Yüksekokulu
11-Kahta Meslek Yüksekokulu
12-Gölbaşı Meslek Yüksekokulu
13-Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
14-Fen Bilimleri Enstitüsü
15-Sosyal Bilimler Enstitüsü

Adıyaman Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Mustafa GÜNDÜZ
E-Mail: rektor( at )adiyaman.edu.tr

ÖZGEÇMİŞ
15 Ekim 1963 Adıyaman-Gölbaşı doğumlu olan Mustafa GÜNDÜZ, İlkokulu ve liseyi aynı yerde, ortaokulu Malatya-Hekimhan'da tamamladı. Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden 1986 yılında mezun oldu.

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı'nda 1992 yılında "Bürokratik Konum ve Büro Donanımı" konulu yüksek lisans ve 1995 yılında da "Basın ve Terör" başlıklı çalışma ile doktora yaptı. Aynı alanda 21 Kasım 2000 yılında Doçent ve 23 Şubat 2006 yılında da Profesör oldu.

Adalet Bakanlığı'nda Sosyal Çalışmacı olarak 04 Nisan 1987'de göreve başlayan GÜNDÜZ, askerliğini 1987-1989 yılları arasında Çanakkale-Eceabat Askerlik Şubesi Başkanı olarak yaptı.

Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü (1989-1995) ve Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde (1995-1997) çalıştı. 1997 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü'nde çalışmaya devam eden GÜNDÜZ, 2001-2004 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde görev aldı.

1999 ile 2003 yıllarında Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve 2001-2004 yılları arasında da Divriği Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptı. 23 Şubat 2006 tarihinde İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'ne atandı. 24 Mart 2006 tarihinde İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanlığı ve 21 Eylül 2006 tarihinde Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerine başladı. 17 Mayıs 2007 tarihinden bu yana Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmektedir.

Telefon : 0 416 223 19 85-86
Fax : 0 416 223 19 87
e-mail : rektor( at )adiyaman.edu.tr
Adres: Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü

Bilgi Edinme Birimi

24.10.2003 tarihli ve 25269 sayılı resmi Gazete'de yayımlanan 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu 24.04.2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna ilişkin "Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun Uygulamasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik" ise 27.04.2004 tarihli resmi Gazete'de yayımlanmıştır.
Bilgi Edinme Hakkı kapsamında bilgi edinmek isteyenlerin başvurularını kabul edip, kanun kapsamındaki her türlü bilgi ve belgeyi başvuranların yararına sunmak amacıyla Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü bünyesinde Bilgi Edinme Birimi oluşturulmuştur.
Posta Adresi:
Adıyaman Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü
Bilgi Edinme Birimi
44100-Adıyaman
Web Adresi : http://www.adiyaman.edu.tr/bilgi
E-Posta : < a href=mailto:bilgi( at )adiyaman.edu.tr>bilgi( at )adiyaman.edu.tr
Telefon : 0 416 223 22 10- 223 29 84
Dahili : 162

Mesaj24.09.2008, 09:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Tarihçe
Üniversitemiz 03.07.1992 tarihli 3837 sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 Sayılı Kanun ile 78 ve190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında Kanun" ile kurulmuştur.

Fakülteler (6) Öğrenim Süreleri

- Eğitim Fakültesi 4 Yıl

- Fen Edebiyat Fakültesi 4 Yıl

- Mühendislik Fakültesi 4 Yıl

- Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4 Yıl

- Tıp Fakültesi 6 Yıl

- Veteriner Fakültesi 5 Yıl

- Ziraat Fakültesi 4 Yıl

Enstitüler (3)
- Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sosyal Bilimleri Enstitüsü
Devlet Konservatuarı 4 Yıl
Yüksekokullar (4)
- Aydın Sağlık Yüksekokulu 4 Yıl

- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 4 Yıl
- Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 4 Yıl
- Söke Sağlık Yüksekokulu ( Eğitim-Öğretime açılmamıştır )
Meslek Yüksekokulları (15)
- Atça Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Aydın Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Bozdoğan Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Çine Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Didim Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Kocarlı Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Kuyucak Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Nazilli Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Söke Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Sultanhisar Meslek Yüksekokulu 2 Yıl
- Yenipazar Meslek Yüksekokulu 2 Yıl

Yükseköğretimin Amacı

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 4. maddesi yükseköğretimin amacını aşağıdaki şekilde belirtmektedir.

a) Öğrencilerini:

1-Atatürk İnkılapları ve İlkeleri doğrultusunda Atatürk Milliyetçiliğine bağlı,

2-Türk Milleti'nin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini taşıyan, Türk olmanın şeref ve mutluluğunu duyan,

3-Toplum yararını kişisel çıkarlarının üstünde tutan aile, kültür ve millet sevgisiyle dolu,

4-Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren,

5-Hür ve bilimsel düşünce gücüne geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı,

6-Beden, zihin, ruh, ahlak ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş,

7-İlgi ve yetenekleri yönünde yurt kalkınmasına ve ihtiyaçlarına cevap verecek, aynı zamanda kendi geçim ve mutluluğunu sağlayacak bir mesleğin bilgi, beceri davranış ve genel kültürüne sahip vatandaşlar olarak yetiştirmek,

b) Türk Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak, refah ve mutluluğunu arttırmak amacıyla; ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunacak ve hızlandıracak programlar uygulayarak, çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı ve seçkin bir ortağı haline gelmesini sağlamak,

c) Yükseköğretim Kurumları olarak yüksek düzeyde bilimsel çalışma ve araştırma yapmak, bilgi ve teknoloji üretmek, bilim verilerini yaymak, ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak, yurtiçi ve yurtdışı kurumlarla işbirliği yapmak suretiyle bilim dünyasının seçkin bir üyesi haline gelmek, evrensel ve çağdaş gelişmeye katkıda bulunmaktır.

"Yükseköğretim Kanunu'ndan"

Üniversite: Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan fakülte, enstitü, yüksekokul vb. kuruluş ve birimlerden oluşan bir yükseköğretim kurumudur.

Fakülte: Yüksek düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan; kendisine birimler bağlanabilen bir yükseköğretim kurumudur.

Enstitü: Üniversitelerde ve fakültelerde birden fazla benzer ve ilgili bilim dallarında lisansüstü, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama yapan bir yükseköğretim kurumudur.

Yüksekokul: Belirli bir mesleğe yönelik eğitim-öğretime ağırlık veren bir yükseköğretim kurumudur.

Konservatuar: Müzik ve sahne sanatlarında sanatçı yetiştiren bir yükseköğretim kurumudur.

Meslek Yüksekokulu: Belirli mesleklere yönelik ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan dört yarıyıllık eğitim-öğretim sürdüren bir yükseköğretim kurumudur.

Bölüm: Amaç kapsam ve nitelik yönünden bir bütün teşkil eden, birbirini tamamlayan veya birbirine yakın anabilim ve anasanat dallarından oluşan; fakültelerin ve yüksekokulların eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama birimidir. Anabilim dalı ve anasanat dalları, bilim ve dallarından oluşur. Yükseköğretimdeki çeşitli birimlerin ortak derslerini vermek üzere, Rektörlüğe bağlı bölümler de kurulabilir.

Öğretim Elemanı: Yükseköğretim Kurumlarında görevli öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcılarıdır.

Öğretim Üyeleri: Yükseköğretim Kurumlarında görevli profesör, doçent ve yardımcı doçentlerdir.

1-Profesör:En yüksek düzeydeki akademik unvana sahip kişidir.

2-Doçent:Doçentlik sınavını başarmış akademik unvana sahip kişidir.

3-Yardımcı Doçent: Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış tıpta uzmanlık veya belli sanat dallarında yeterlik belge ve yetkisini kazanmış, ilk kademedeki akademik unvana sahip kişidir.

Öğretim Görevlisi: Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır.
Okutman: Eğitim-öğretim süresince çeşitli öğretim programlarında ortak zorunlu ders olarak belirlenen dersleri okutan veya uygulayan öğretim elemanıdır.
Öğretim Yardımcıları: Yükseköğretim kurumlarında, belirli süreler için görevlendirilen araştırma görevlileri, uzmanlar, çeviriciler ve eğitim-öğretim planlamacılarıdır.
Ön Lisans: Orta öğretime dayalı en az dört yarıyıllık bir programı kapsayan ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan veya lisans öğretiminin ilk kademesini teşkil eden bir yükseköğretimdir.
Lisans: Orta öğretime dayalı en az sekiz yarıyıllık bir programı kapsayan bir yükseköğretimdir.
Lisansüstü: Yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimini kapsar ve aşağıdaki kademelere ayrılır.

1-Yüksek Lisans: (Bilim uzmanlığı, yüksek mühendislik, yüksek mimarlık, mastır) Bir lisans öğretimine dayalı, eğitim-öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimdir.

2-Doktora: Lisansa dayalı en az 6 veya yüksek lisansa veya eczacılık veya fen fakültesi mezunlarınca Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan, uzmanlığa dayalı, en az dört yarıyıllık programı kapsayan ve orijinal bir araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimdir.

3-Tıpta Uzmanlık: Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre yürütülen ve tıp doktorlarına belirli alanlarda özel yetenek ve yetki sağlamayı amaçlayan bir yükseköğretimdir.

4-Sanatta Yeterlilik: Lisansa dayalı en az altı yüksek lisansa dayalı en az dört yarıyıllık programı kapsayan ve orijinal bir sanat eserinin ortaya konulmasını, müzik ve sahne sanatlarında ise üstün bir uygulama ve yaratıcılığı amaçlayan doktora düzeyinde lisans üstü bir yükseköğretim eşdeğeridir.

İLETİŞİM

POSTA ADRESİ
TELEFON ve FAKS NUMARALARI

-----------------------------------------------
Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü
Merkez Kampüsü
Aytepe Mevkii
09100 - AYDIN
-----------------------------------------------
T: +90 256 214 86 39
T: +90 256 212 97 59
T: +90 256 212 84 07
T: +90 256 213 53 64
T: +90 256 213 87 26
T: +90 256 213 08 35
T: +90 256 214 66 89
T: +90 256 214 66 90
T: +90 256 214 66 91
T: +90 256 212 76 79

F: +90 256 214 66 87

http://www2.adu.edu.tr

Mesaj26.09.2008, 19:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

Tarihçe
Yirmi bir yeni üniversite ile birlikte 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesinde 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. Ancak üniversitenin tarihi o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak kurulan Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır. Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulu, 1987 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyonkarahisar İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür. Bu fakülte, kuruluşu sırasında üniversitemize bağlanmıştır.

Ege Üniversitesine bağlı Uşak Meslek Yüksekokulu, Anadolu Üniversitesine bağlı Afyonkarahisar Meslek Yüksekokulu ile Bolvadin Meslek Yüksekokulu kuruluşu sırasında üniversitemize bağlanmıştır. Ayrıca 1992 yılında Afyonkarahisar il merkezinde Afyonkarahisar Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açılmıştır. Üniversitemize bağlanan bu birimler dışında Afyonkarahisar'da Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü kurulmuştur.

1993-1994 öğretim yılı başlamadan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının izniyle Afyonkarahisar ilinin Dinar, Emirdağ, Sandıklı, Şuhut ilçelerinde meslek yüksekokulu açılmıştır. 1994-1995 öğretim yılında Afyonkarahisar'ın Çay ve İscehisar ilçelerinde meslek yüksekokulu kurulmuştur. 1995-1996 öğretim yılında Sultandağı Meslek Yüksekokulu açılmıştır. 1996-1997 öğretim yılında Afyonkarahisar'da Veteriner Fakültesinin yanı sıra Afyonkarahisar Sağlık Yüksekokulu açılmıştır. 1998 yılında Afyonkarahisar'da Tıp Fakültesi açılmıştır. 1999 yılında Afyonkarahisar'da Devlet Konservatuvarı , 2004 yılında Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmuştur.

Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı yeni fakülte, enstitü ve yüksekokullar kurulmasına ilişkin kanun 16 Ocak 2001 tarih ve 24289 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunla Afyonkarahisar'da Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü açılmıştır. 2004 yılında üniversitemizin talebi üzerine Bakanlar Kurulunun onayı ile Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmuştur. Bakanlar Kurulunun kararı 30 Nisan 2004 tarihli 25448 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Afyon Kocatepe Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki İktisat, İşletme, Maliye Bölümlerinin Örgün Öğretim Programlarında 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren Zorunlu Yabancı Dil (İngilizce) Hazırlık Sınıfı açılması konusundaki teklifi 14/01/2005 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında incelenmiş ve 2547 sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 7/d-2 ve 7/h maddesi ile Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Eğitim-Öğretimi ve Yabancı Dille Eğitim-Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 7. maddesi uyarınca, söz konusu teklif uygun görülmüştür.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kurulması Milli Eğitim Bakanlığının 8/11/2005 tarihli ve 25022 sayılı yazısı üzerine 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 11/11/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır. 8 Aralık 2005 Tarih ve 26017 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2005/9635 sayılı kararın ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kurulmuştur.

Afyon Kocatepe Üniversitesinin Uşak'ta bulunan 4 fakülte, 1 yüksekokul ve 6 meslek yüksekokulu 17 Mart 2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5467 Sayılı Kanun uyarınca kurulan Uşak Üniversitesine devredilerek Afyon Kocatepe Üniversitesinden ayrılmıştır.

YÖNETİM >
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Ali ALTUNTAŞ

Rektör YardımcısıFen Edebiyat Fakültesi Dekan V.
Prof. Dr. Belkıs ÖZKARA

Rektör Yardımcısı
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. M.Kemalettin ÇONKAR

Rektör Yardımcısı
Tıp Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Necat İMİRZALIOĞLU

AKADEMİK BİRİMLER >
Afyon Kocatepe Üniversitesi 1992 yılındaki kuruluşundan sonra hızla gelişmiş ve şu anda 8 fakültesi, 3 enstitüsü, 4 yüksekokulu, 12 meslek yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı ve 14 araştırma ve uygulama merkezi olan bir üniversite haline gelmiştir. Öğrenci sayısı 25.569 olan üniversitemizde 37 profesör, 64 doçent, 293 yardımcı doçent, 225 öğretim görevlisi, 44 okutman, 344 araştırma görevlisi, 28 uzman ve 1 eğitim öğretim planlamacısı olmak üzere toplam 1036 akademik personel bulunmaktadır. İdari personel sayısı ise 555'dır.

ÖĞRENCİ HİZMETLERİ>
Çağdaş bir üniversitenin iyi bir eğitimin yanında sosyal etkinlikler yoluyla da oluşacağının bilincinde olan üniversitemiz, bu doğrultuda birçok etkinliğe önderlik etmektedir. Akademik yıl içinde çeşitli konularda seminer, sempozyum, konferans, panel ve söyleşiler düzenlenmektedir.

Öğrencilerimizin oluşturdukları kulüplerde sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler üniversitemiz tarafından desteklenmektedir. Her yıl mayıs ayında üniversitemizin geleneksel bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlikler kapsamında gerçekleştirilen panayır, spor turnuvaları, defileler ve gösterilerde büyük coşku yaşanmaktadır.

Çok yönlü bireyler yetiştirmenin amaçlandığı üniversitemizde kültür ve sanat etkinliklerine de ağırlık verilmektedir. Üniversitemiz bünyesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi, M. Rıza Çerçel Kültür Merkezi, akademik birimlerimizde yer alan salonlar bu tür etkinlikler için kullanılmaktadır. Salonlarımız öğrenci ve öğretim elemanlarımızın her türlü kültürel ve sanatsal etkinliğine cevap verecek kapasite ve donanımdadır. Öğrencilerimiz Afyonkarahisar'da bulunan sinema salonları ile de gösterimde olan filmleri takip edebilmektedirler.

Tüm kampuslerimizde öğrencilerimizin spor yapmasına imkan veren spor tesisleri de bulunmakta ve oluşturulan takımlarda genç sporcularımız spor yapabilmektedir. Öğrencilerimiz futbol, basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi badminton, atletizm, ritmik jimnastik, step dağcılık, boks, güreş, tekvando ve karate sporlarını yapabilmekte ve takımlara girerek turnuvalara katılmaktadırlar.

İLETİŞİM

Posta Adresi
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü
Ahmet Necdet Sezer Kampusü
Gazlıgöl Yolu, 03200 AFYONKARAHİSAR

Telefon : 0 272 228 12 13
Fax : 0 272 228 14 17

Web: http://www.aku.edu.tr
E-mail: webadmin( at )aku.edu.tr

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı İletişim için;
Telefon: 0 272 228 11 24
Faks : 0 272 228 11 81
E-mail : ogrenis( at )aku.edu.tr

Mesaj26.09.2008, 19:40 (UTC)    
Mesaj konusu: Tokat G.O.P. Üniversitesi

TARİHÇE VE GENEL BİLGİLER

Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Halkla kucaklaşan, çağdaş, dinamik, paylaşımcı, katılımcı, bilgi ve teknoloji üreten, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına katkı sağlayan genç üniversite…

Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'dan alan Üniversitemiz 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kurulmuştur. Ziraat Fakültesi Cumhuriyet Üniversitesi'ne bağlı açılmıştır. Fen-Edebiyat Fakültesi, Niksar Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitülerinden oluşan Gaziosmanpaşa Üniversitesi 01.11.1992 tarihinde Rektör ataması ile üniversite olarak birimlerini oluşturmuştur.

Üniversitemizde öğretim dili Türkçe' dir. 2000-2001 eğitim-öğretim yılından itibaren Taşlıçiftlik kampüsündeki birimlerde bir yıl süreli İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı açılmıştır.

Üniversitemizde Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp, Fakültesi Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü , Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Zile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Almus Meslek Yüksek Okulu, Artova Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Meslek Yüksek Okulu, Niksar Meslek Yüksek Okulu,Reşadiye Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu , Turhal Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu,Koyulhisar Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarında eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Tıp Fakültesine 25 öğrenci alınmıştır. Tıp Fakültesi öğrencilerimiz öğrenimlerine Gazi Üniversitesinde devam etmektedirler. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete açılmıştır.

Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Tokat Meslek Yüksek Okulunda ikinci öğretim yapılmaktadır.

2005-2006 eğitim ve öğretim dönemi itibariyle yaklaşık öğrenci sayımız 12.000,Akademik personel sayımız 608, idari personel sayımız 515 dir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesinde akademik yıl, iki yarıyıldan oluşmaktadır. Üniversitemizde yaz okulu programı bulunmaktadır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi, Amasya yolu üzerinde Tokat İl merkezine 9 km. uzaklıkta Taşlıçiftlik Mevkiinde 2000 dekar arazi üzerinde kurulmuştur. Taşlıçiftlik yerleşkesinde, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi Yüksekokulu, Tokat Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu ve Araştırma Uygulama merkezleri yer almaktadır. Şehir yerleşkesinde, Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü konuşlanmıştır. Artova ve Reşadiye hariç diğer ilçelerde yer alan Meslek Yüksek Okullarımızın kampüsleri bulunmaktadır.

Başarı ve maddi durumları dikkate alınarak, üniversitemiz öğrencileri üniversitemizin değişik birimlerinde yarı zamanlı olarak istihdam edilebilmektedir.
Mesaj26.09.2008, 19:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

YÖNETİM

Rektör
Prof. Dr. Zehra SEYFİKLİ

Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Mehmet Rüştü KARAMAN

Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Mehmet ARSLAN

Yönetim Kurulu Üyeleri
Rektör
Prof. Dr. Zehra SEYFİKLİ