Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj04.10.2008, 08:57 (UTC)    
Mesaj konusu: Photoshop'da Kaliteyi Bozmadan Resmin Boyutunu Azaltmak

Kaliteyi bozmadan resmin boyutunu azaltmak

Bu güne kadar genelde efekt üzerine dersler verdik. Saç rengi değiştirmek, fon silmek gibi dersleri anlatırken aslında arada atladığımız önemli bir bilgi var. Bir çok kişi biliyor olabilir ama bilmeyen arkadaşlarımız için yine de bahsetmekte fayda var. Bir resmi / fotoğrafın kalitesini bozmadan dosya boyutunu nasıl azaltabiliriz?

Bunun için Photoshop'un Save For Web isimli şahane bir paneli var.

Türkçe Photoshop'lar da Web için Kaydet tuşu yazar.

Bu tuş sayesinde kaydettiğimiz dosyaların boyutu en az yarıya kadar iner ve asla kalitesi bozulmaz. Örnek olarak fotoğraf makinamızla çektiğimiz herhangi bir fotoğrafı açalım. En büyük boyutlu olan örnek bir fotoğraf olarak ben 1.25mb boyutunda bir fotoğraf seçiyorum ve Photoshop'ta açıyorum. Save For Web özelliği ile %50 kaliteli kaydettiğimde dosya boyutu 352kb'a düşüyor. Yani 1025kb'lık dosya 352kb oldu.

Peki nedir ayarları?

File menüsünden Save For Web seçeneğine giriyoruz.

Ardından açılan pencerede kırmızı ile çizdiğim alanları kontrol ediyorsunuz. Zaten bu ayarları bir kere girdikten sonra bir daha değiştirmeye gerek kalmayacaktır. Böylelikle artık dosyalarınızın boyutu kalite hiç bozulmadan ufaldı.

Önemli Not: Bu uygulama fotoğraflarınızı bilgisayarda arşivlemek için kullanılması önerilmez. Sebebi ise bu işlemi yaptıktan sonra fotoğrafın exif bilgilerinin kaybolmasıdır. Yani bilgisayarımızda fotoğrafa sağ tıkladığımızda özelliklerinde görebildiğimiz hangi ayarlarda çekildiğine dair bilgiler yok olur. Bu yüzden bu işlemi flash belleklerde yer kazanmak, internette barındırma işlemlerinde upload/download süresini azaltmak için kullanılması tavsiye edilir.

Alıntıdır.
Mesaj04.10.2008, 09:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

ÇOK güzel paylaşım tşkler kanka Wink

Mesaj04.10.2008, 09:04 (UTC)    
Mesaj konusu: hımm

Guzel Payalsım Tesekurler Kanka

Takıldıgınız zor sorunlarmı var burdan çözümünü bulabilirsin tıkla
Mesaj04.10.2008, 12:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Emeğine sağlık Wink
Mesaj04.10.2008, 12:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel Anlatım Wink
Mesaj05.10.2008, 09:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler işinize yaradığına sevindim...

Önceki mesajları göster: