Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj25.10.2008, 19:08 (UTC)    
Mesaj konusu: 29 Ekim : Siz gençler için ne ifade ediyor ?

Merhaba arkadaşlar

bu güzel güne sayılı günler kala.
cumhuriyetimizin bekçileri olacak gençlerimizden cevaplarını alalım.

Ülkemiz için neler yapıyoruz.
Neler yapabiliriz.
Neler yaptık.

kendi muhasebemizi yapıp aramızda konuşalım.

Herkesin cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

iyi eğlenceler

En son ysnsen tarafından 25.10.2008 19:08:38 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj25.10.2008, 19:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

[b]Öncelikle böyle bi konu için teşekkür ediyorum bence atatürkün bize bıraktığı bu emanete(TÜRKİYE) kesinlikle sahip çıkmalıyız ayrıca herkezin cumhuriyey bayram kutlu olsun...

İyi Eğlenceler

Mesaj25.10.2008, 19:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

herkesin cumhuriyet bayramı kutlu olsun herkese selamlar...
Mesaj25.10.2008, 19:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Düşünemiyor şimdi bir İtilaf devletinin himayesinde olduğumun
Bizi bugünlere getiren M.Kemal Atatürk'ü ve Silah Arkadaşları'nı Rahmetle Anıyoruz.

Yaşasın Cumhuriyet
Mesaj25.10.2008, 20:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

Herkesin Cumhuriyet bayramini kutlarim

Yıllar once bu ulkenin ne zorluklar altında kuruldugunu herkes unutmasın..!

Ülkemizi koruyalım ,yukseltelim.

Mesaj25.10.2008, 21:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Başlıga göre cevaplar gelmemiş buna çok üzüldüm...

29 ekim bize ne ifade ediyor arkadaşlar hiç düşündünüzmü acaba???

yasin arkadaşımın dedigi gibi

neler yapıyoruz...
neler yapabiliriz...
neler yaptık...

benim bu konuda uzun bir cevabım olacak...

görüşlerimiz ve bilgilerimi bu başlıkta size aktaracagım...

ama önce yukarıdaki sorulara kim akılcı bir şekilde cevap verecek ve tatmin edici yorum katacak onu bekleyecegim..

bakalım Atatürk'ün biz gençlere emanet ettigi CUMHURİYETİ koruyabilmişmiyiz...
Mesaj26.10.2008, 08:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu ülkenin çok zor şartlar altında kuruldugu bu vatan için çok kanlar döküldüğü .... gibi kavramlar aklıma geliyor. Unutmayalım unutturmayalım...

herkesin Cumhuriyet bayramı kutlu olsun..... Wink
Mesaj26.10.2008, 12:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

29 Ekim benim için bugün bu bilgisayar başına oturup bedava-sitemdeki sayısız insanla bilgi alışverişi yapmamı.Sokaga çıkınca korkmadan nefes almamı,istedigim düşünceyi kurallara uyarak söyleyebilmemi.KISACASI ÖZGÜRLÜFÜN BAĞIMSIZLIGIN NE OLDUGUNU EKMEK KADAR SU KADAR HAYATIMIZIN BİR PARÇASI OLDUGUNU İFADE EDİYOR.

neler yapıyoruz...
Öncelikle birşey yaptıgımıza pek savunamayız.Hatta geçen sürede toplumsal olarak pek ilerlemiş de degiliz ilerlememiz için öncelikle insan gibi davranmalıyız hergün ne haberler duyuyoruz sanki insanlık suurumuzu kaybetmişiz.Anlayacagınız işe yarar olarak yaptıgımız şeyler bir elin parmagını geçmez
neler yapabiliriz...
Aslında geç kalmış degiliz yapacak öyle çok şey varki hangisini sayalım dilimizi dogru kullanarak,özümüze sahip çıkarak,kendimizi çalışmaya vererek hep ileriyi düşünerek işe başlayabiliriz .Cumhuriyetimizi muhasır medeniyetler seviyesine çıkarmamızı söyeleyen kimdir?Atatürk...İşte bunu gerçekleştirmek için bir tek şeye ihtiyacımız var çalışmak,çalışmak ve yine çalışmak.
neler yaptık...
Atatürk'ün istedigi gibi sanata ve sanatçıya önem veren insanlarımız var azınlıkta olsalarda,teknolojik olarak diger ülkelerle aynı seviyedeyiz.Okuma-yazma oranı yüksek aslında buda net degil ama ne kadar egitim verildigine inanıyormuyuz.Ama bu ülkede bişeylerin degiştigi kesin hoşgörü,itidalli oldugumuz kesin yenilige açık oldugumuz kesin işte bedava-sitemi örnek gösterirsek herkes çalışıyor bişeyler yapmak için.Bu bile bişeylerin degiştiginin kanıtı degilmidir?

Mesaj26.10.2008, 16:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba arkadaşlar
cevaplar için tşk.
murat kardeşimin de dediği gibi gençlerden tatmin edici ince cevaplar fazla gelmiyor.
Atatürkün gençliği yaptığınız işleri kaleminize dökün bakalım.

iyi eğlenceler herkese

Mesaj29.10.2008, 19:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yazık Çok yazık... 8 cevap 95 görüntüleme...

Merak ediyorumda bu başlık güzel bir bayandan bahsetseydi yada oyundan söz etseydi ne kadar cevap gelirdi...

ben size söyleyeyim 200 mesaj sınırını hemen görürdü...

Başlıga yazılan cevaplarda hiç tatmin edici degil...

Yukarıda söz verdigim gün bugündü...

Yazım biraz uzun olacak ve hiçbir alıntı olmayacak...

tamamen benim görüşlerimdir...

Yasin arkadaşım bir soru sordu...
29 EKİM siz gençler için ne ifade ediyor dedi...
ama kimseden ses çıkmadı...

29 Ekim bana ne ifade ediyor cevabını vermeden önce 29 Ekim'e nasıl geldik sizlere özet halinde anlatayım...

Birinci dünya savaşının hemen sonrası...
Bu savaşa Dünyanın belirli başlı devletleri katıldı...
Dört yıl süren savaşın sonrasında İttifak Devletleri ile savaşa giren Osmanlı İmparatorlugunun yenilgisiyle sonuçlandı...

Osmanlı toprakları İngiltere, Yunanistan, Fransa, İtalya gibi devletler tarafından işgal edildi...
Mustafa Kemal Paşa, Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için Osmanlı Devleti'nin bir gemisi ile, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a gönderildi.

Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenledi. "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi, yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcileri (milletvekilleri), 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa'yı "Meclis Başkanı" olarak seçti....
Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Halk ve düzenli ordular düşmana karşı savaş verdiler, omuz omuza mücadele ettiler.

Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasını takiben 1 Kasım 1922'de TBMM saltanatı lağvetti. Padişah Vahdettin "vatan haini" ilan edildi ve yurdu terk etti...
28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara, "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz." dedi.

29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdi. Meclis önergeyi kabul etti....
Böylece, Türkiye devletinin yönetimi biçimi "Cumhuriyet" olarak, adı "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlendi. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk "Cumhurbaşkanı" oldu. Cumhuriyetin ilanı, yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı...

Evet 29 ekim'e Cumduriyetimizin ilen edildigi güne Türkiye bu şartlardan ve savaşlardan çıkarak geldi...

Çanakkale savaşında 200.000 - 300.000 Aslan parçası yigit Mehmetcik tüm yokluklara ve zorlukları aşarak savaşı kazandı...

Kurtuluş savaşını kazanmak hiçte o kadar kolay olmadı... Binlerce Şehit verildi...
mermilerin havada birleştigi Çanakkale bogazının ve Ege denizin kırmızıya boyandıgı bir savaştı...

Düşman kuvvetleri ummandıgı bir bozguna ugradı... Yerle bir oldular..
Türk askeri Silah, mermi ve cephane sıkıntısı olmasına ragmen geretiginde süngüsü ile savaşarak bu savaşı kazandı...

Mehmetcik ve Başkomutan Musatafa kemal ATATÜRK'ÜN tek bir amacı vardı...
Bagımsız Türk devleti. Toprakların düşmandan arındırlması ve Huzur içinde yaşayan bir Türk Milleti...

VE BAŞARDILARDA...

29 EKİM 1923 GÜNÜ ŞU ANDA 85. YILINI KUTLADIGIMIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURULDU...

Peki Mustafa Kemal ATATÜRK'ÜN ölümünden sonra bizler neler yaptık...

bana sorarsanız HİÇBİRŞEY...

Ha aranızdan bazı arkadaşlar diyecektir... ya o kadar geliştik elimizde o kadar imkanlar var diyecekltir...

bende onlara şöyle bir cevap veririm...bunlar her ülkede var...

ATATATÜRK Cumhuriyeti bize emanet ettiginde Avrupa Birliginin kapısında kaba vir tabir olacak ama üye olmak için dilenci gibi yalavarın'mı dedi?

Gidin Amerikanın uşagımı olun dedi?
Yanı başınızda bir ülke kan aglarken sessizmi kalın dedi...
Yıllarca Türkiye'yi ( hükümetler için söylüyorum) Devletin malı deniz yemeyen keriz mantıgıyla soyun'mu dedi?
Yediginiz içtiginiz giydiginiz ve kullandıgınız herşeyi başka ülkelerden'mi alın dedi?
Tabi o verdiginiz paralar sonra silah olup Mehmetcigi Şehit etmesi için kullanılsın'mı dedi?

Arkadaşlar bunların hiçbirini demedi Atatürk...
Atatürk her zaman Ülkemizin hiçbirşekilde başka bir ülkeye baglı olmadan başka bir topluluga girmeden kendi başına hem ekonomik, hem siyasi, hemde askeri bakımdan güçlü olmamısını istedi...

Biz bunları yaptıkmı? koca bir HAYIR...

Ülkenin başında olanlar hiçbir zaman bu ülkeyi düşünmediler..
emekliliklerinde nasıl daha rahat ederiz diye planlar yaptılar...
Ülkenin topraklarını şirketlerini tek tek sattılar yabancılara...
Bol Bol harcadık bir okadarda dışarıya borçlandık..
10. Yıl marşında bir söz vardır...

DEMİR AGLARLA ÖRDÜK ANAYURDU DÖRT BAŞTAN...

Ama malesef son 60 yılda o demir aglar eskidigi gibi yeni bir demir yolu bile yapmadılar...

ha unutmadan haklarını yemeyelim..
hızlı treni 60 yıllık rayların üzerinde sefere soktular oda raydan çıktı...
sonrada suçlusu makinist oldu...

tecrübeli, insanlarının hayatını önemseyen onların huzur ve mutluluk içerisinde yaşamasını saglamak için çalışan hükümetlerimiz olmadı...

Yani Türkiye bir adım bile ileriye gitmedi...
anlatılacak çok şey var ama umarım anlamışsınızdır..

Neler yaptık sorusuna cevap buydu... HİÇBİRŞEY...

Gelelim neler yapıyoruz sorusuna..

Aslında çok basit nelermi yapıyor Türk gençligi...

Cep telefonunu elinden bırakmıyor... saatlerce mesaj yazıyor saatlerce konuşmasıda cabası...

peki konu nedir?
konu aşk,meşk,futbol vs vs...

başka daha neler?
Birde vazgeçilmezimiz var saatlerce başında durdugumuz bilgisayarlar...
Bilgisayar kötü bir cihaz demiyorum yanlış anlamayın..
Ama bu kadar dört bir yanı düşmanlarla sarılı bir ülkenin gencleri duyarsız olmamalı...
neymiş efendim saatlerce msn'de sohbetler...
fecobook gibi blok sayfalarında arkadaşlık turuna çıkanlar...
etek altı sohbetler.... Bigisayar oyunları vs vs...

Ha Söylemeden geçemeyecegim Atamızın bize emanet ettigi Cumhuriyetimizle ilgilenmedigimiz gibi Türkçemizide mahvettik...

naber dostum, slm, aeo, okey, yes ve daha sayamayacagım birçok kelime girdi Türkçeye...

Bittimi daha bitmedi...

Okula diye gönderdigimiz geçlerimiz ders kitaplarının yüzüne bakmak bir kenara dursun okula bile gitmiyorlar...

Peki ne yapıyorlar?

kız tavlamaya, kız meselesi yüzünden kendi aralarında kavga etmeye hatda çete kurmaya gidiyorlar...

tabiii Batagın ve çirkefin içine düşen gençlermizde cabası...
kimileri uyuşturucu sigara gibi kötü alışkanlıklar edinirken..
malesef kimileride tahmin edeceginiz yerlere düşmektedir...

Burda hata kimde başta Ana babalarda sonra Devletmizde...

Bir ülkenin gelecegi gençlerinin elindedir...
eger bir ülkenin Gencligi batagın içinde ise o ülkenin gelecegi diye birşey sözkonusu olamaz...

Peki ya devletmiz ne yapıyor?

yine koskoca HİÇBİRŞEY...

Dini devlet işlerinde kullanmaya çalışarak bir iç kutuplaşmaya dogru sürüklüyor Türkiye'yi...

Amerika gibi dış Güçlere boyun egiyor...
Yıllardır bize karşı savaşan bir teröristle muhattap oluyor...
Türkiye için tehdit olan terör örgütlerine karşı elini bile kıpırdatmıyor...
30.000 şehidin katili olan birini idam etmedigi gibi o birine sayın diyen politikacılara sesini bile çıkaramıyor...
Ekonomi iyi diyerek millete yalan söyleyerek kanını emiyorlar......

Ülke gün geçtikçe iç çatışmaya sürüklenirken sadece bakıyor...
Ki zaten dış Güçlerinde istedigi bu degilmi?
Savaşarak bitiremeyecekleri Vatanımızı içerden ayaklandırarak bitirmeye çalışıyor...

yani elini bile kıpırdatmadan bu ülkeyi işgal etmek istiyorlar aç köpekler...

Yani kısa ve öz hiçbirşey yapmadıgımız gibi Cumhuriyetmizde zor günler geçiriyor...

ve gelelim son soruya

Neler yapabiliriz?

Öncelikle egitime öncelik vermeliyiz...
Bilgili, akıllı ve sorgulayabilen bir toplum olmalıyız...

Sagduyulu olmalıyız... öfkeyle kalkan zararla oturur..
Ülkemizin çıkarları ve güvenligi söz konusu oldugu zaman hiçbir ülkeden izin almadan geregini yapmalıyız...
Ekonomik bakımından özgür olmalıyız... dışarıya bagımlılıgızı ve borçlarımızı azaltmalıyız...

Toplumun Ahlak ve kurallarının bozulmaması gençlermizin kötü yollara sapmaması için insanlarımızı bilgilendirmeliyiz...

başta'da dedigim gibi egitim çok önemli...

Tüketmek yerine üretmeliyiz... Devletimiz buna öncülük etmeli...
üretimi önünü kapatan sorunları gidermeli...
Genclerimizin beyinlerni dışarda başka bir ülke için degilde kendi ülkeleri için çalıştırmaları için elinden geleni yapmalı devlet...

Terör sorununu gidermek için daga çıkışı engellemeli...
buda ekonominin gelişmesinden ve gençlermizin bilgilendirimesinden geçer..
işsizlik oranı azaltılmalı. doguya yatırım yapılmalı ve Temel hak ve özgürlükler geliştirilmeli...

Devlet içinde mafya ve çeteleşmeye son verilmeli..
Askerin siyaset üzerinde baskısı olmamalı...
Din asla devlet işlerine karıştırılmamalı..
Adalet sistemimiz bagımsız olmalı ve yeniden gözden geçirilmeli...
dış düşmalara asla taviz verilmemeli...
Katrolaşmaya son verilmeli...
Herkes hakkını arayabilmeli ve özgürce düşüncelerini söyleyebilmeli...

Bunlar devletin yapacagı şeyler...

Bizlerde sorumlu olmalıyız...
özelllikle anne ve babalar cocukları iyi bir şekilde yetiştirmeli...
bize karşı yapılmamasını istemedigimiz hiçbirşeyi yapmamalıyız...
Cocuklarımıza Tarihimizi bu devletin ne zorluklarla kuruldugunu anlatmalıyız...
Yaptıgımız işlerde yetim hakkı yememeli ve dürüst olmalıyız...
vergi kaçırmamalıyız...
Kızlarımızı okutmalıyız...
Oyumuzu kullandıktan sonra aman ne yaparlarsa yapsınlar diye boş vermemeliyiz...
Her zaman seçtigimiz insanları takip etmeliyiz gerektiginde eleştirmeliyiz...
Oy kullanırken 'de takım tutar gibi parti tutmamalıyız... iyi bir araştırmadan sonra oyumuzu kullanmalıyız...
bize düşen tüm görevleri en iyi şekilde yapmalıyız...
daha sayamayacagın birçok şey...

onlarıda siz düşüp bulursunuz Arkadaşlar...

Arkadaşlar bu Cumhuriyet kolay kurulmadı...
Ülke işgal altındaydı... işkence, tecavüz ve ölümler vardı...
Ve o zaman biri çıktı adı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'DÜ
ülkeyi tekrar toparladı orduyu oluşturdu...ve Kurtuluş savaşını başlatdı...
Yüzbinlerce şehit verildi... sonucunda Türkiye Cumhuriyeti kuruldu...

Ve Atatürk bu Cumhuriyeti bize amanet etti...
lütfen onu koruyalım... onu savunalım...
kendi refahımız ve çocuklarımızın rahat ,huzurlu, barış içerinde yaşayabilmeleri için...

Biraz daha duyarlı olalım...

UNUTMAYIN TÜRKÜN TÜRKDEN BAŞKA DOSTU YOKTUR...
Mesaj29.10.2008, 19:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hiçbirşekilde alıntı yoktur...

tamamen kendi yazımdır...

Htalarım olduysa affola...

daha anlatmak istedigim çok şey var ben size özet halinde yazdım...

bir kişi bile anlasa benim için kazançtır...
Mesaj29.10.2008, 20:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

eline sağlık net-muratt
Mesaj30.10.2008, 12:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

birşeyler anlatabildiysem ne mutlu bana kardeşim...

ilgin için teşekkürler...
Mesaj30.10.2008, 18:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,

29 Ekim 1923 tarihi bir yıkılmaya yüz tutmuş bir devletin büyük bir kişilik tarafından tekrar tamir edilip yep yeni ve geleceği parlak bir devletin kurulması gibi bir manayı aklıma getiriyor... Wink
Mesaj30.10.2008, 18:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

29 ekim bana yeni bir umudu ve yeşeren düşşleri ifade ediyor
Önceki mesajları göster: