Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj28.10.2008, 10:54 (UTC)    
Mesaj konusu: Şehit oğlunun Atatürk'e mektubu ....

Alıntıdır ...

Çanakkale savaşında babasını kaybeden ve ailesine bakabilmek için iş isteyen gencin mektubundan çok duygulanan Atatürk de, bu gence Beyazıt’taki Talebe Yurdu'nda iş buldu.

Milli Saraylar Daire Başkanlığı bugün "Atatürk ve Milli Saraylar" adlı bir sergi açacak. Dolmabahçe Sarayı'nın giriş katında açılacak olan sergide, 43 adet belge ve Atatürk’ün saraylarda çekilmiş 14 fotoğrafı yer alacak. Bunlar arasında Atatürk'ün yaverine hediye ettiği bir fotoğrafı da bulunuyor. Sergide, Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nda kalan şahsi eşyaları, manevi kızı Nebile Erdebil’in şahsi eşyaları ile Atatürk'ten iş isteyen bir gencin mektubu da bulunuyor. Sergi, 16 Kasım tarihine kadar her gün 09:30-17:00 arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.

O MEKTUP

Sergide yer alacak bir mektup ise Atatürk’ten iş isteğini içeriyor. Bu konuyla ilgilenip Beşiktaş Kaymakamlığı'ndan durumun araştırılmasını ve gence iş bulunmasını isteyen Atatürk’ün, daha sonra da Beyazıt’taki Talebe yurdunda genci işe yerleştirdiği anlaşılıyor. Çanakkale savaşında babasını kaybeden ’’ Hüseyin oğlu Ali’’ adlı Sinop’lu vatandaşın, Atatürk’e yazdığı ‘’Reisi Cumhurumuz, sevgili Atatürkümüzün yüce önüne’’ diye başlayan ve 72 yıl sonra gün ışığına çıkan mektubu şöyle:

‘’Ben yurt ödevini Selimiye topçu kıtasında yapmış ve babasını, Çanakkale savaşının yüksek istişarelerinizde, yurdu tarihe geçen bir kahramanlıkla korurken, şehit veren bir Türk evladıyım. Çelikten kollarım ve sarsılmaz bir metanetim var. Şehit babamın bana bıraktığı üç küçük kardeşimle, zavallı anamın ve iki de yetimin ve iki de malul halamın iştiraki ile sekiz kişilik bir ailenin, hem koruyucusu hem de ekmek getiricisiyim. Bu zavallı ailenin benden başka hiç kimseleri yok. Çok düşkün ve sefiliz. Onları beslemek için yurdun her yerinde herhangi bir işle, çalıştırılmaklığım için başvurmadığım yer kalmadı.

İlkokulu bitirmiş, çok sağlam ve gürbüz bir Türk yiğidi olan ben fabrikalar doldurup, eşsiz yaptığınız bu cumhurluk toprağında her hangi bir tavassuttan mahrum olmaktan başka hiçbir kabahatim olmadığı halde, ben kendim ve hem de şehit babamın bana bıraktığı anam ve yavrularını açlıktan inletiyorum. Milli Saraylar Müdürüne dört ay önce bir dilekçe verip korunmamı yalvarmıştım. Belki de kayboldu. Bütün ulusu kurtaran varlığınıza bu ikinci dilekçem ve gözyaşlarımla sığınır, çok sevdiğinizi iyi bildiğim şehit yavrularından biri olan bana acımanızla bir iş verilmesi için yüksek buyruklarınızı yalvarırım.

Sevgili önderimiz…

Boyabat Benlibelen köyünden, Çoraklı

oğullarından, Beşiktaş Akaretler, 3 numaralı,

Hakkının kahvesinde sakin Hüseyin oğlu Ali…

Mesaj28.10.2008, 11:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,

Çok güzel paylaşım.Teşekkürler arkadaşım... Crying or Very sad Crying or Very sad

Arrow Forum kurallarına uyalım,uymayanları tatlı bir dille uyaralım... Wink
Mesaj28.10.2008, 11:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
Merhaba,

Çok güzel paylaşım.Teşekkürler arkadaşım... Crying or Very sad Crying or Very sad

Arrow Forum kurallarına uyalım,uymayanları tatlı bir dille uyaralım... Wink

Teşekkürler ... Wink
Mesaj28.10.2008, 13:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bi sorum olacak bu mektup acaba kacta yazilmis?
Hem Türkce sonralardan geldi.
Arapca degil bu mektup.
Sehitlere bir sözüm yok ama belki uydurulmus olabilir.
Tarihinide paylasirsan sevinirim Wink

Arrow Begendigim siteler>>> WWW.SARAX.TR.GG Arrow WWW.UA1905UA.TR.GG Arrow WWW.MARASULTRASLAN.TR.GG Arrow WWW.ANTISPAMTEAM.TR.GG Arrow WWW.GOKSEEN.TR.GG Arrow WWW.HACKERFRIEND.TR.GG Arrow WWW.SANAL-REKLAM.TR.GG
Mesaj28.10.2008, 14:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

güzel olmuş Shocked
Mesaj29.10.2008, 12:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

gazikilic yazmış:
güzel olmuş Shocked

Teşekkürler ... Wink
Mesaj30.10.2008, 18:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok güzel paylaşım emeğine sağlık
Mesaj30.10.2008, 18:51 (UTC)