Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj28.11.2008, 16:39 (UTC)    
Mesaj konusu: Vatikan dünyanın yuvarlaklığını kabul etti

Vatikan tam 366 sene sonra dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen İtalyan bilimadamı Galileo'nun itibarını iade etti. Yani Kilise artık dünyanın yuvarlak olduğunu kabul etti.

Bunun için ünlü bilim adamı Galileo'nun kellesini almaya niyet etmişlerdi. Bunca zaman inat ettiler sonunda kabullendiler.

DÜNYA DÖNÜYOR DEDİ

17' nci yüzyılda yaşamış olan İtalyan matematikçi ve astronomu Galileo Galilei yerin döndüğünü keşfeden ilk insan değildi. Ondan daha evvel bu gerçeği farkedenler de olmuştu... Fakat bu fikri yaymak için Galileo çok uğraştı ama kilisenin gazabına uğradı. İki bin yıldır doğru olarak kabul edilen düşünceler sarsılmaktadır çünkü. Kilise ve bilgi otoriteleri yeni fikirleri hoş karşılamaz, bunun nedenleri vardır; günümüzde de şahit olunduğu gibi yeni fikirler ve buluşlar, statülerini yerle bir edecektir, salt bunun için bile karşı çıkmaları yeterlidir.

SÖZÜNÜ GERİ AL YOKSA KELLENİ VURURUZ

O yüzden Galileo'ya "dünyanın döndüğünü inkar etmesi" gerektiğini söylediler. Aksi halde engisizyon kellesini vurduracaktı. 69 yaşındaki Galileo "Ben Galileo Galilei şahitlik ederim ki..." diyerek vazgeçtiğine dair imzasını attı... Ama iddialara göre "Ama yine de dönüyor" demekten de kendini alamadı. Boynu vurulmaktan kurtulmuştu ama ömrünün sonuna kadar hapiste kalacaktı.

İTİBARI BUGÜN İADE EDİLDİ

İşte o Galileo'nun itibarı bugün iade edildi. Günümüzde teleskobik astronomi ve modern fiziğin kurucusu kabul edilen İtalyan bilimadamı Galileo Galilei'ye, ölümünden 366 yıl sonra, Vatikan `teşekkür' etti. Kilise hatalı olduğunu kabul etti.

GALİLEO YILI

Rasathane Müdürü Jose Gabriel Funes'in, L'osservatore Romano'da yayınlanan makalesinde, Galileo'nun `gök dürbününü' icat etmesinin 400'üncü yıldönümü olması nedeniyle, Birleşmiş Milletler ve UNESCO tarafından 2009 yılı `Uluslararası Astronomi Yılı' ilan edilmesine değinerek, "Projeyi ortaya atan İtalya'da 2009 'Galileo Yılı' olarak anılacak" dedi.

TEŞEKKÜRLER GALİLEO

Funes, `Teşekkürler Galileo' başlığını kullandığı makalesinde astronominin hemen tüm kültürlerde, insanların en derin sorularına yanıt vererek, önemli role sahip olduğunu anlatırken, "Kilise her zaman astronominin önemini anladı. Her zaman astronomiye cesaret ve destek verdi" iddiasında bulundu.

KİLİSE HATASINI KABUL ETTİ

`Uluslararası Astronomi Yılı'nın başlangıcında, inanç ve bilim arasındaki en büyük sorulardan birinin kilisenin Galileo olayındaki pozisyonu ne olduğu sorusunun yeniden gündeme gelmesinin kaçınılmaz olduğuna değinen Müdür Funes, şöyle devam etti:

"Ben tarafsız değilim. Kilisenin bir parçasıyım. İnanıyorum ki tüm insanlık ve kilise onun Kopernik'in görüşlerini geliştirmek ve kiliseye hizmet vermek adına çabaları için Galileo'ya teşekkür etmeli. Kilisedeki bazı kişilerin Galileo ile yaptığı dramatik tartışma hala açık olan yaralar bırakmıştır. Kilise bunun hata olduğunu bazı yollarla kabul etti."

GALİLEO OLMAZDI

Funes makalesinde ayrıca, Papa 16'ncı Benediktus'un kısa süre önce Vatikan Bilim Akademisi yıldönümünde, "Galileo, tanrının İncil'i yazdığı yerde, kitap gibi doğayı izledi" ifadesini kullandığını hatırlatarak, "Galileo, kilisenin yüzyıllardır bilim için çalıştığına kanıttır. Belki, Katolik Kilisesi olmasaydı, Galileo da olmazdı. Belki, Galileo olmasaydı, Vatikan Rasathanesi de olmazdı" diye ifade etti.

GALİLEO KİMDİR?

Galileo Galilei, 1564 yılında İtalya'da doğdu. 1583'den itibaren matematik ve astronomi alanında çalışmaya başladı. Modern fizik ve teleskobik astronominin kurucusu kabul edilen Galileo, pusulayı ilk piyasaya süren, gük dürbünü ve mikroskobu geliştiren kişi olarak bilim tarihine geçti. Galileo, Dünyanın kendi etrafında döndüğü fikrinin de yeraldığı kitaplar yayınladı. Bu kilisenin tepkisini çekti. 1632'de yayınladığı `İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar' kitabı üzerine Engizisyon mahkemesi tarafından ömür boyu hapis cezası aldı ve kitabı yasaklandı. Hapiste bulunduğu sırada 1636 yılında kör olan Galileo, 1642 yılında hayatını kaybetti.
Mesaj28.11.2008, 16:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bugün tarihte vatikan mezhebini falan konu aralarında hocamız anlattı nette de bu haberi gördüğümde paylaşmak istedim.Yıllardır gerek tarih gerekkse sosyal bilgiler derslerinde hep vatikanın dünyanın düz olduğunu hala iddaa etmesinnden sonra yaşanan bu gelişmeler beni şaşırttı.
Mesaj28.11.2008, 16:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bilgini bizimle paylastıgın ıcın teşekkür ederım Smile
Kod:
Ayrıca bende Konyalıyım
Mesaj28.11.2008, 16:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

mini-cafe yazmış:
Bilgini bizimle paylastıgın ıcın teşekkür ederım Smile
Kod:
Ayrıca bende Konyalıyım

Ben teşekkür ederim hamşerim Wink Smile
Mesaj28.11.2008, 17:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

süper paylaşım o kadar paylaşım yapıyorsunki sana yetişemiyoruz gercekden süper paylaşımlarla bilgilendiriyorsunuz teşekürler

htlmkodes Wink
Mesaj28.11.2008, 17:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

sevgikodes yazmış:
süper paylaşım o kadar paylaşım yapıyorsunki sana yetişemiyoruz gercekden süper paylaşımlarla bilgilendiriyorsunuz teşekürler

htlmkodes Wink

saol htlm kodes le pek anşlaşmam ama neyse ben patlaşımları bir nebze de olsun bilgilerinizde yer etmek için yapıyorum. Wink