Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj29.11.2008, 16:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Gimp İle Web Siteniz İçin Gezinti Çubuğu Oluşturmak..

Bu http://gimp-tutorials.net/modern_navigation_gimptutorial yazısının çevirisidir.

adım 1) 500x100 px resim oluştur

adım 2) Dörtgen seçim aracı ile 490x50 dörtgen bölge seç

adım 3) Seçtiğimiz dörtgenin kenarlarını yuvarlamak için; ( sağ klik >seç> Rounded rectangle ) çıkan pencerede değeri 50 yap ve tamam.

adım 4) Değeri girdikten sonra görünüm şu şekilde olmalı

adım 5) “temel” isimli yeni bir katman oluştur. seçili bölgeyi cdd0d4 (koyu gri) rengi ile doldur.

adım 6) Şimdi önceki adımlarda yaptığımızın bir benzerini yükseklik farkıyla yeniden yapacağız. Dörtgen seçim aracı ile 490x48 dörtgen bir bölge seçelim. ( sağ klik >seç> Rounded rectangle ) çıkan pencerede değeri 50 yapalım ve tamam.

adım 7) Bu kez “blend tool” ile dolum yapacağız. Önce “temel2” isimli yeni bir katman oluşturalım. Foreground (FG) rengi için 4f4f51 ve background (BG) rengi için 9fa0a4 seçip “blend tool” u seçip aşağıdan yukarı çekin.

Görüntü şu şekilde olmalı.

adım 8 ) Temel katman üstünde sağ klik seç>shrink açılan pencerede 2px değerini gir ve tamam.ve temel katman üzerinde sağ klik ve “alfadan seçime”yi tıkla.

adım 9) “temel3” isimli bir katman oluştur. FG : a4a5a6 ve BG : c1c4c8 seçildikten sonra “blend tool” ile yukarıdan aşağıya uygulayalım.

Görünüm şu şekilde olmalı.

adım 10) “dörtgen seçim aracı ile resimdeki gibi 482x39 bir bölüm seçelim.

adım 11) katman üstünde sağ klik “seç>Rounded rectangle” ve açılan pencerede değer olarak 50 seçip tamam diyelim.

adım 12) “temel4”isimli bir katman oluşturup FG rengi : a3a6a9 ve BG rengi : eff0f1 yapıp “blend tool” ile şekildeki gibi uygulayalım. Arka planı 16181c ile dolduralım.

İlkinde hemen sonuca ulaşamayabilirsiniz. Benimki gibi oluncaya kadar Birkaç kez deneyin.

Adım 13)
“ayıraç” isimli yeni bir katman oluştur. dörtgen seçim aracı ile 2x45 dörtgen seç . (bu yazıları ayıracak). “pecil tool” ile renk için sol tarafta 838387 ve sağ tarafta e8e9ea kullan.

Adım 14) “”ayıraç” katmanını beş kere çoğalt ve resimdeki gibi yerleştir.

adım 15)
“temel” diye isimlendirdiğimiz katman üstünde sağ klik “alfadan seçime” ve sonra Filtreler>Işık ve gölge>drop shadow ve açılan pencerede şu değerleri gir
Offset X : 0
Offset Y: 3
Blur Radius: 3
saydamsızlık :80

adım 16) son olarak yazılar. ben fon olarak “marlett”i kullandım sen istediğini kullanabilirsin. “sans” da hoş olur. Yazı rengi olarak 666666 kullandım. Hepsi bu kadar sonuç :

Bu çalışmada arkaplanı koyu yaptım ama aşağıda gördüğünüz gibi beyaz da daha iyi olabilir.

Bu çalışmada dar bir gezinti çubuğu oluşturduk. Çalışmamız bir web sitesinde şu şekilde görülecek.

Mesaj29.11.2008, 16:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok Tesekkurler Guzel Paylasım..!!
Mesaj29.11.2008, 16:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

sanalprestij yazmış:
Çok Tesekkurler Guzel Paylasım..!!

Wink
Mesaj29.11.2008, 17:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşımın İçin Teşekkürler Kardeşim Wink
Mesaj29.11.2008, 17:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

sanalsahne yazmış:

Rica Ederim ABİCİM Mr. Green
Mesaj29.11.2008, 17:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

net-tr yazmış:
sanalsahne yazmış:

Rica Ederim ABİCİM Mr. Green

Hayır.Ben O Anlamda Dememiştim Very Happy Kardeşim Yani Arkadaşım ... En İyi Arkadaşlarımdan !
Mesaj29.11.2008, 17:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sonunda forum GIMP öğrenmeye başladı Razz
Mesaj29.11.2008, 17:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

bilgiweb yazmış:
Sonunda forum GIMP öğrenmeye başladı Razz

Devamı Gelmesi Dileğiyle..
Önceki mesajları göster: