Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj02.03.2009, 15:48 (UTC)    
Mesaj konusu: İşte DOĞAN'ı yalanlayan BELGELER

O BELGELER İÇİN TIKLAYINIZ

http://habervaktim.com/resim.php?id=15585&cat=1251&page=1

İşte Doğan'ı yalanlayan belgeler (BELGE HABER)
Doğan Grubu'na kesilen yaklaşık 1 milyar TL'lik cezanın en tartışmalı konusu olan ve Doğan Grubu'nun ısrarla reddettiği anlaşmanın yapıldığı tarihin belgesini Vakit ele geçirdi. Şok belgeye göre Axel'e hisse satışı, Doğan Grubu'nun iddia ettiği gibi 2007 yılında değil 2006 yılında yapılmış.

İŞTE DOĞAN'I YALANLAYAN BELGELER

SKANDAL BÖYLE ORTAYA ÇIKTI
Doğan Yayın Holding A.Ş.'ye bağlı ortaklığı olan Doğan TV Holding A.Ş. sermayesinin % 25'ini temsil eden 90.854.185 adet hisseyi Alman Axel Springer firmasına 584.183.826.YTL'ye satmıştı. Doğan Grubu, bu satışın 2007'de yapıldığını ve vergilendirilmesinin 2007 hesapları üzerinden yapılması gerektiğini belirtmişti. Oysa denetçiler, satışın 2006'da gerçekleştiğini ortaya çıkardılar.

KÜÇÜK YATIRIMCIYA TEMETTÜ YOK
Hisselerini Axel'e satan şirket 2006 yılında zararda gösterilmiş, bu nedenle hem vergi verilmemiş, hem de küçük yatırımcıya kar payı dağıtılmamıştı. Denetçiler, söz konusu şirketin 2006'da zararda gösterildiğini, oysa satışın 2006'da gerçekleştiğini, satış geliri sebebiyle şirketin 2006'da karda olması gerektiğini, bu karın vergisinin verilmesi gerektiğini ve halka açık olan şirkette, hissedarlara yani küçük yatırımcıya kar payı dağıtılması gerektiğini rapor ettiler. Maliye denetçileri, satışın yapılış yılında skandal oynamayla kaçırılan vergi miktarıyla birlikte küçük yatırımcının mağdur edildiğini kaydettiler.

RAPORDA SATIŞ DELİLLERİ
Raporda satışın 2006'da gerçekleştiği, ‘kamu kurumlarıyla yapılan yazışmalar, DYH'nin söz konusu dönemde aldığı satış onayları, şirket yetkililerinin imzaladığı belgeler, denetim şirketi açıklamaları ve bildirimleriyle' delillendirilip ortaya konuyor.

İŞTE O DELİLLER
Delil 1- Şirket, İMKB'ye önce 06.11.2006'da iştirak hisselerinin satışına ilişkin olarak görüşmelerin başladığını, daha sonra 16.11.2006 tarihinde de sözleşmenin imzalandığını bildiriyor. Bildirimde, “hisse devir işlemi sonucunda yasal kayıtlarımızda bugün itibarıyla yaklaşık 584.183.826 YTL iştirak hissesi satış karı oluşmaktadır” denilerek satışın gerçekleştiği DHY tarafından açıkça belirtiliyor. Hatta, “iştirak hissesi satış karının tam olarak hesaplanılma çalışmalarına da gün itibarıyla başlandığı” belirtiliyor. Satış karının hesaplanması ve kamuoyuna bu durumun açıklanması, satışın gerçekleştiğinin delili. DYH'nin iddia ettiği 02.01.2007 tarihinde ise şirket tarafından İMKB'ye bu duruma ilişkin herhangi bir bildirimde bulunulmuyor.

DOĞAN GRUBU ISRARLA REDDETMİŞTİ
Şirket yetkilileri Soner Gedik ve Mehmet Ali Yalçındağ da, satış sözleşmesini satışın iddia edildiği gibi 02.01.2007 tarihinde değil, 16.11.2006 tarihinde imzalıyorlar. Satış sözleşmesi imzalanmasından sonra 22.12.2006 tarihinde de İMKB'ye satış işleminin tamamlandığı bildiriliyor.

Delil 2- Şirket, iştirak hisselerin satışına ilişkin olarak Rekabet Kurumu'ndan izin istiyor, kurum da 15.12.2006 tarihinde hisse devrine izin veriyor.

Delil 3- SPK'dan konu hakkında bilgi talep edilmiş ve kurum da satışın 2006 yılında gerçekleştiğini bildirmiş.

Delil 4- Şirket yönetim kurulu 26.12.2006 tarihinde aldığı kararla 16.11.2006 tarihinde imzalanan satış sözleşmesini onaylıyor.

Delil 5- Yönetim kurulu kararıyla satışın onaylandığı tarih olan 26.12.2006'da şirket, satışa ilişkin defterlerine kayıt yapıyor.

Delil 6- Şirketin bağımsız denetimini yapan Pricewaterhouse denetim şirketi, 17.01.2009 tarihinde kendi internet sitesinde Türkiye'deki en büyük 20 satın alma işlemini açıklamış ve bu satın almalar içinde 20. sırada Doğan TV hisselerinin Alman Axel Springer firmasına satışına yer vermişti. Satış işleminin tamamlanma tarihi de 16.11.2006 olarak belirtiliyor.

Delil 7- Şirket yine aynı şekilde Aralık ayında başka bir iştirakini satıyor. Yapılan tüm işlemler tıpa tıp Doğan TV'de olduğu gibi. Para yine 2007 yılında tahsil ediliyor. Ancak burada çok ilginç biçimde, satışın gerçekleşme tarihi olarak 2007 yılında ısrar edilmiyor. Defter kayıtlarında düzeltme işlemi yapılmıyor ve satışın 2006'da yapıldığı kabul edilerek “istisnadan” faydalanılıyor. Sıra 585 milyonluk hisse devrine gelince işler değişiyor ve finansal operasyon başlıyor.

826 milyon TL'lik cezanın kamuoyuna yansıması sonrası, Doğan Grubu adına açıklama yapan Grup Başkan Yardımcısı Soner Gedik, “16.11.2006 tarihinde yapılan satış sözleşmesinin prensip sözleşmesi olduğunu ve sözleşmenin tamamlanması için 6 ay öngördüklerini” açıklamıştı. Ancak sözleşmenin kendisi, Rekabet Kurumu'ndan alınan izin, İMKB'ye yapılan açıklamalar (16.11.2006 tarihinde yapılan açıklamada satış karı bile kamuoyuna duyurulmuş), yönetim kurulunun sözleşmeyi onayladığı 26.12.2006 tarihli kararı, bağımsız denetim firmasının internet sitesindeki bilgiler ve şirket defterleri Soner Gedik'i yalanlıyor.

SATIŞ İŞLEMİNİN 2006 YA DA 2007'DE OLMASININ FARKI NE?
Doğan Grubu, ceza sonrası yaptığı savunmada satış işleminin 2006 ya da 2007 olmasının vergi bakımından farkı olmadığını iddia etti. Maliye kaynakları şirketlerin yıllık kar zarar durumlarının hesaba katılması gerektiğini, satışla gelecek para nedeniyle vergilendirilmede satış zamanın çok önemli olduğunu belirtiyorlar.

KENDİ YAZARLARI KENDİLERİNİ YALANLIYOR
Hisse senedi satış karının 2006 veya 2007 yılında gerçekleşmesinin vergi açısından farklı olduğunu Prof. Şükrü Kızılot 21.02.2009 tarihli makalesinde verdiği örnekle ortaya koyuyor. Kızılot özetle; ‘Satış 2006 tarihinde olursa oluşan geçici vergi 17 Şubat 2007'de, satış 2007 tarihinde olursa oluşan geçici vergi 17 Mayıs 2007 tarihinde ödeniyor, yani yıl farklılığı verginin ödenmesinde üç ay fark ortaya çıkarıyor' diyor.

http://habervaktim.com/resim.php?id=15585&cat=1251&page=1
Mesaj02.03.2009, 16:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım İçin Teşekkürler.
Mesaj02.03.2009, 17:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Lütfen Siyasi İçerikli Başlklardan Kaçınalım Wink

Mesaj02.03.2009, 17:13 (UTC)    
Mesaj konusu: s.a

sanal-platform yazmış:
Lütfen Siyasi İçerikli Başlklardan Kaçınalım Wink
aynen...
Mesaj02.03.2009, 17:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

bu siyasi mi yaw

medya haberi
Mesaj04.03.2009, 14:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

kod-html18 yazmış:
bu siyasi mi yaw

medya haberi

Aynen katılıyorum, siyasi başlık DEĞİL, ama birileri Aydın Doğan'ı siyasi liderleri olarak görüyorlarsa başka tabi Cool

Herkezin kazandığı para kendi parasıdır, Ancak vergisi milletin parasıdır.

Parayı kazanan vegiyi vermeyince, mecburen devlet vergi kaçırmanın mümkün olmadığı genel tüketim (cep, elektrik, emlak-oto, benzin vb.) alanlarında vergiyi yükseltiyor. Ve para senin benim cebimden çıkıyor.