Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj22.07.2009, 15:17 (UTC)    
Mesaj konusu: Bilgelik Hikayeleri

GECE VE GÜNDÜZ

Bir bilge kişi, çölde öğrencileriyle otururken demiş ki; "Gece ile gündüzü nasıl ayırt edersiniz? Tam olarak ne zaman karanlık başlar, ne zaman ortalık aydınlanır?"
Öğrencilerden biri; "Uzaktaki sürüye bakarım," demiş, "koyunu keçidenayıramadığım zaman akşam olmuş demektir."
Başka bir öğrenci söz almış ve "Hocam" demiş, "İncir ağacını, zeytin ağacından ayırdığım zaman, anlarım ki sabah başlamıştır."
Bilge kişi, uzun süre susmuş. Öğrenciler meraklanmışlar ve "Siz ne düşünüyorsunuz hocam?" diye sormuşlar.
Bilge kişi şöyle demiş; "Yürürken karşıma bir kadın çıktığında, güzel mi çirkin mi, siyah mı beyaz mı diye ayırmadan ona "bacım" diyebildiğimde ve yine yürürkenönüme çıkan erkeği, zengin mi yoksul mu diye bakmadan, milletine, ırkına,dinine aldırmadan, kardeşim sayabildiğimde anlarım ki; sabah olmustur, AYDINLIK başlamıştır..."

KİŞİLİK DERSİ

Sınıf, öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünümlü hoca kapıda beliriyor. İçeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor.Tebeşirle tahtaya kocaman bir (1) rakamı çiziyor. “Bakın” diyor. “Bu, kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey...” Sonra (1)’in yanına bir (0) koyuyor: “Bu, başarıdır. Başarılı bir kişilik(1)’i (10) yapar”. Bir (0) daha... “Bu, tecrübedir. (10) iken (100) olursunuz”. Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek...disiplin... sevgi... Eklenen her yeni (0)’ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca... Sonra eline silgiyi alıp en baştaki (1)’i siliyor. Geriye bir sürü sıfır kalıyor.
Ve Hoca yorumu patlatıyor: “Kişiliğiniz yoksa, öbürleri hiçtir”.

ÜÇ İNSAN

Bir fıçının içine bir karınca düşmüş....

Bir insan gelmiş fıçının başına... Karıncayı görmüş.. Ne işin var senin burada demiş, karıncayı ezmiş yoketmiş...
Bir insan gelmiş fıçının başına. Karıncayı görmüş.. Kimseye zararın yok sevimli hayvan hadi fıçıda yaşa demiş.
Bir insan gelmiş fıçının başına. Karıncayı görmüş.. Bir kaşık şeker serpmiş fıçının içine, yesin diye...

Bu üç insan kim mi?

Birincinin adı : Bencil
İkinciyi : Hoşgörü diye çağırıyorlar,
Üçüncü mü? O Sevgi işte!..

ÜÇ FİLTRE TESTİ

Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki: “Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?”
“Bir dakika bekle.” diye cevap verdi Sokrates: “Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna 3’lü Filtre Testi deniyor.”

“Üçlü Filtre mi?”

“Doğru” diye devam etti Sokrates;

“Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup; söyleyeceğini gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Bu, ona üç filtre testi dememin sebebi. Birinci filtre Gerçek Filtresi. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?”

“Hayır” dedi adam, “Aslında bunu sadece duydum ve...”

“Tamam” dedi Sokrates;

“Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun.
Şimdi 2. filtreyi deneyelim, İyilik Filtresi’ni. Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi?”

“Hayır, tam tersi” dedi adam.

“Öyleyse” diye devam etti Sokrates; “Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı: Yararlılık Filtresi. Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?”
“Hayır gerçekten yaramaz.” dedi adam.

“İyi” diye tamamladı Sokrates. “Eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar bir şey değilse bana niye söylüyorsun ki?”

PEYGAMBERLİK VE İTAAT

ibn sina'nın yanından hiç ayrılmayan behmenyar adında bir öğrencisi vardı. hocasını çok sever ona büyük hayranlık duyardı. ibn sina birgün tıp dersi sırasında 'gece yarısı vücudun ısısı düşer, kan dolaşımı azalır, şayet bir kimse geceyarısı uykudan uyanıp soğuk su içerse , akciğerlerine kan hücum eder' der. gece evde sohbet ederken behmenyar , bu kadar bilginizle ve faziletinizle niçin peygamberliğinizi ilan etmiyorsunuz? der . ibn sina bu soruya cevap vermez; cevap verecektir ama yerini ve zamanını kollar.
gece istirahate çekildikten sonra ibn sina behmenyarı uyandırır. bir bardak soğuk su getirmesini ister. sıcak yatağından kalkmak istemeyen behmenyar , hocasının derste öğrettiği , gece kalkınca su içmenin sinir ve damarlara olan zararından bahseder. ayrıca kendisinin de terli olduğundan dolayı dışarı çıkarsa hastalanacağını belirtir.
bunun üzerine ibn sina ; şunu bil ki peygamber 400 yıl önce gelmiş ve geçmiş olduğu halde , onun sözü o derecede ve o suretle tesir etmiş ki, bugün seher vaktinde , bu soğukta minarenin üstünde O'nun medh ve sitayişi ediliyor . benim durumum ise , daha senin yanında hazır iken benim sözümle sen bana bir yudum su bile getirmiyorsun. benim sözümün bu kadarcık bile tesiri olmuyor. şu halde ben hangi kuvvetle peygamberlik iddiasında bulunabilirim diyerek öğrencisi olduğu halde kendisine itaat etmemesini , arkasından gelecek topluluğun da bulunamayacağını söylemeye çalışır.

Mesaj22.07.2009, 15:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

hepsi süper..
teşekkürler deniz..
Mesaj22.07.2009, 15:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bence aralarında en güzeli bu:

Alıntı:
PEYGAMBERLİK VE İTAAT

ibn sina'nın yanından hiç ayrılmayan behmenyar adında bir öğrencisi vardı. hocasını çok sever ona büyük hayranlık duyardı. ibn sina birgün tıp dersi sırasında 'gece yarısı vücudun ısısı düşer, kan dolaşımı azalır, şayet bir kimse geceyarısı uykudan uyanıp soğuk su içerse , akciğerlerine kan hücum eder' der. gece evde sohbet ederken behmenyar , bu kadar bilginizle ve faziletinizle niçin peygamberliğinizi ilan etmiyorsunuz? der . ibn sina bu soruya cevap vermez; cevap verecektir ama yerini ve zamanını kollar.
gece istirahate çekildikten sonra ibn sina behmenyarı uyandırır. bir bardak soğuk su getirmesini ister. sıcak yatağından kalkmak istemeyen behmenyar , hocasının derste öğrettiği , gece kalkınca su içmenin sinir ve damarlara olan zararından bahseder. ayrıca kendisinin de terli olduğundan dolayı dışarı çıkarsa hastalanacağını belirtir.
bunun üzerine ibn sina ; şunu bil ki peygamber 400 yıl önce gelmiş ve geçmiş olduğu halde , onun sözü o derecede ve o suretle tesir etmiş ki, bugün seher vaktinde , bu soğukta minarenin üstünde O'nun medh ve sitayişi ediliyor . benim durumum ise , daha senin yanında hazır iken benim sözümle sen bana bir yudum su bile getirmiyorsun. benim sözümün bu kadarcık bile tesiri olmuyor. şu halde ben hangi kuvvetle peygamberlik iddiasında bulunabilirim diyerek öğrencisi olduğu halde kendisine itaat etmemesini , arkasından gelecek topluluğun da bulunamayacağını söylemeye çalışır.

Farkında isen artık süper bir paylaşım demiyorum.Çünkü artık aynı yorumları yazmaktan bıktım.Artık yazmayacağım vede son yazışım...Senin paylaşımların her zaman süper olucak kanka...! Wink

SağoL.!
Mesaj22.07.2009, 15:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

maximumtest yazmış:
hepsi süper..
teşekkürler deniz..

rica ederim Wink

benimsitem1993 yazmış:
Farkında isen artık süper bir paylaşım demiyorum.Çünkü artık aynı yorumları yazmaktan bıktım.Artık yazmayacağım vede son yazışım...Senin paylaşımların her zaman süper olucak kanka...!

SağoL.!

rica ederim. sen sağol kanka. Wink

Mesaj22.07.2009, 15:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

deniz bunları sitemde kullanabilir miyim..
Mesaj22.07.2009, 15:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

maximumtest yazmış:

evet Wink

Mesaj22.07.2009, 15:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

bonjuan1 yazmış:
maximumtest yazmış:

evet Wink

teşekkürler..
Mesaj22.07.2009, 15:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben uzun bilgileri okuyunca gözüm bozuluyor onun için okuyamadım ama güzeldir !! Mr. Green
Mesaj22.07.2009, 15:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

-resimburada- yazmış:
Ben uzun bilgileri okuyunca gözüm bozuluyor onun için okuyamadım ama güzeldir !! Mr. Green

Mr. Green Mr. Green öyle

Önceki mesajları göster: