Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj05.08.2009, 11:06 (UTC)    
Mesaj konusu: Yazın, Güneş Çarpmalarına Dikkat

[i]Artan sıcaklıklarla birlikte meydana gelen ‘güneş çarpması’ vakalarında da artış gözleniyor. Oldukça tehlikeli olabilen ve halk arasında ‘sıcak çarpması’ olarak bilinen güneş çarpmasının neden olduğu vücudun aşırı su kaybı tehlikeli sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Temmuz ayının girmesiyle mevsim normalleri üzerine çıkan sıcaklıklar ve beraberinde artan güneş çarpması vakalarına karşı vatandaşları daha dikkatli olmaları konusunda uyaran Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Seracettin Kayaoğlu; sıcak çarpması ve bu nedenle oluşabilecek aşırı su kaybının kendini ilk olarak yüksek ateş ile gösterdiğini söyledi. Sıcak çarpması durumunda yapılması gereken işlemler hakkında da bilgiler veren Kayaoğlu, “İlk olarak hemen 112’den acil yardım isteyin. Hasta güneş altındaysa gölge ve serin bir yere taşıyın. Hastanıza soğuk duş yaptırın, soğuk kompresler ile vücudunu soğutmaya çalışın. Sağlık ekibi gelene kadar hastanızın bilincini kontrol edin. Bilinci açık ise hastayı yarı oturur pozisyonda bekletin. Eğer bilinci kapalıysa ya da daha kötüye gidiyorsa hastanızı sırt üstü yatırın. Bu nefes alıp vermesini kolaylaştırır. Hastanın bilinci açık ise soğuk içecekler - tercihen su - içirmeye gayret edin. Bilinci kapalıysa ya da bulanıksa hastanıza herhangi bir şey içirmeye çalışmayın. Bilinci kapalı ya da bulanık ise içirilen sıvı ciğerlerine kaçabilir, hasta boğulabilir” ifadelerini kullandı.

Dr. Seracettin Kayaoğlu, güneş çarpmasından korunma yöntemleriyle ilgili olarak ta şunları söyledi: “Güneş banyosunun süresini azaltmak, nemli ve sıcak ortamlarda fazla kalmamak, ılık duş alarak vücudu serinletmek, günde en az 1–2 litre su veya tuzlu ayran tüketmeye özen göstermek. Başınıza şapka almayı unutmayın. Ayrıca ince, pamuklu giysiler tercih edin. Naylon içeriği yüksek giysiler vücudunuzu gereksiz ısıtacaktır. Kronik bir hastalığınız varsa, çok sıcakta 11–16 saatleri arasında dışarıya çıkmayınız. Çocuklarınızın gölgede oynamalarını sağlayın. Kendinizi güneşin altında halsiz hissetmeye başladığınızda gölge bir yere geçin ve etrafınızdakilerden yardım isteyin. Vücudunuzu soğutun. Elinizi, yüzünüzü yıkayın ve mutlaka bir bardak su içmeye gayret gösterin. Güneş altında yapılan sporları yaparken yorgunluk hissettiğinizde ya da aşırı terlediğinizde spor yapmaya ara verin. Su ihtiyacınızı karşılayın. Gölge bir yerde dinlenin
[/i]

Kaynak : Net Habercilik

Mesaj05.08.2009, 11:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

Dün 40 dereceydi bura Crying or Very sad Confused

Ben Britney Spears'ın 1 numaralı Hayranıyım.Sizde hayranı olmak istiyorsanız Tıklayınız!..
Mesaj05.08.2009, 11:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

dışarı cıktıgımızmı var Mr. Green
Mesaj05.08.2009, 11:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben bide hocaya gidiyorum camiye.. birde dolmuşu kaçırınca mafoluyorum yürü - yürü.. çok maynak terliyorum..
Mesaj05.08.2009, 11:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

tekfurdag yazmış:

çık bi hava al ya Mr. Green

gerçekten dışarı çıkılmayacak kadar sıcak ama ya Sad

Ben Britney Spears'ın 1 numaralı Hayranıyım.Sizde hayranı olmak istiyorsanız Tıklayınız!..
Mesaj05.08.2009, 11:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

webeg yazmış:
tekfurdag yazmış:

Nerde Oturuosun?
Mesaj05.08.2009, 11:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

vatantopragi yazmış:
webeg yazmış:
tekfurdag yazmış:

Nerde Oturuosun?

Normalde Antalya ama bi kaç haftadır Tunceli'ye memlekete geldim.Burası da Antalya gibi.Antalya'da hiç olmazsa yüzüyorduk.Bura öyle yer değil Crying or Very sad

Önceki mesajları göster: