Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj14.08.2009, 18:52 (UTC)    
Mesaj konusu: SAKIN ALLAH'A(haşa) BABA DEMEYİN

SAKIN ALLAH'A(haşa) BABA DEMEYİN

İslam dininde en büyük günah Allah'a baba demektir. Baba deyince birde ananın olması gerekir. Baba, karısı olup çocuğun doğmasına sebep olan kimseye ve hayvana denir. Bu anlamda Allah'a baba demek en büyük günah ve küfürdür.

Ülkemizde insanın babası olmayanlara da baba demesi alışkanlığı bulunmaktadır. Onlarda babadır, ama başkalarının babasıdır. Onların da karıları ve çocukları vardır. İnsanlar bir saygı ifadesi olarak onlara mecazi anlamda baba demektedir. Fakat yanlıştır...

Bizim basın ve yayın organlarında, bazı insanların zaman zaman kullandığı "Allah baba" ifadesi tamamen Hristiyan kültyüründen geçmedir.

Kur'an-ı Kerim, Allah'a baba demenin ne kadar büyük bir günah olduğunu anlatır.

"Pek merhametli olan Alalh'ın oğlu olduğu kötü sözü söylemelerinden dolayı az kaldı gökler paramparça olacak, yeryüzü yarılacak ve dağlar çökecekti. Oysa Allah'ın oğlu olmaz, göklerde ve yer yüzünde her şey onun mülkü ve herkes Onun kuludur."(Meryem Suresi 88 - 93)

"Allah, çocuk edinmemiş ve hükümranlığında ortağı yoktur." (İsra Suresi :77)

"Şüphesiz Allah tektir çocuğu olmaktan münezzeh ve yücedir" (Nisa Suresi : 171)

"Gökleri ve yeri yaratan Allah'tır. Karısı olmadığı halde çocuğu nasıl olabilir? Her şeyi O yaratmıştır"(Enam Suresi :101)

"Rabbimizin yüceliği her yücelikten üstündür. O, karı da, çocuk da edinmemiştir." (Cin Suresi . 3)

"Allah bir tektir, doğurmadı ve doğmadı. Hiç bir şey O'na denk değildir." (İhlas Suresi: 1-4)

Kaynak:
1)Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN
Mesaj14.08.2009, 18:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,
Konu paylaşımı çok güzel.
Bizi böyle konularla bilgilendirmeniz daha da güzel
Teşekkür ederim.

Saygılar

Egitimkucagi.....

Mesaj14.08.2009, 19:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler.. paylaşım çok güzel..
Mesaj14.08.2009, 19:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

çok güzel paylaşım tebrikler
Mesaj14.08.2009, 19:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

Allah ya da Tanrı neden "baba" olarak görülür?..
bunun en büyük sebebi bütün dinlerin erkek otoritesi üstüne kurulu olmasından kaynaklanmaktadır, çünkü birisi kalkıp bana şu dini getiren kadındır, kadın peygamber vardır diyemez..
ve din adı altında, bakın dikkatinizi çekiyorum İslamiyet değil "DİN", kadınların üzerinde erkek faşizmi uygulanmış, kadın bir pislik olarak görülmüştür. Bunun en büyük örneklerinden birini de geçen hep birlikte gördük oyuncak bebekten tahrik oluyordu.. Bu tamamen o kişinin sapıklığıdır..
Oyuncağı geçtim yani eğer canlı bir kadının sadece "saçından" tahrik olan bir erkek varsa bu tamamen onun sapıklığıdır, zaten bir sapığı da hiçbir din "iyi kul" olarak görmemektedir..
bunu doğu ülkelerde maalesef üzülerek izlemekteyiz. Recm cezası altında "insan"lara yapılan işkence ve vahşetin durumu gözler önünde sergilenmektedir..
hatta size bir olay anlatayım, adamın biri bir kıza tecavüz ediyor "zina"dan dolayı kızı 5,6 erkek soyuyor öldürene kadar dövüyor..
halbuki din kadının mahrem yerlerinin gizlenmesi gerektiğini söylüyor, insana zarar verilmemesi gerektiğini söylüyor ancak din onlar için önemli değil çünkü recm cezasıyla el de kesiliyor, toprağa gömüp insanlar taşlanıyor da ki özellikle kadınlar.. bu arada bu siyaset değil bu toplumsal bir gerçektir!
din adı altında yüz yıllardır erkek faşizmi kadına dayatılmıştır, ee adam haliyle baba diyor.. Bugün inanan ya da inanmayan herkes, -kimse kendini kandırmasın-, Tanrı'yı erkek olarak hayal etmiştir en azından çocukken.. Siz bir kadın Tanrı düşünebiliyor musunuz hayır, ama erkeğe gelince evet..
bir başka kapı açayım. İnsanların tamamı Tanrı’nın yarattığı varlıklar ise Tanrı’ya anne ya da baba demenin çok büyük bir günah olarak sayılmasının tutar bir yanı yoktur. Ben Tanrı baba diye severim, bir başkası Tanrı ana bu neyi değiştirir YÜREKTEN inandıktan sonra..
dogmalara, donmuş ve kalıplaşmış kurallara inanmayı bırakın lütfen her şey yürekte başlar ve her şey yürekte biter.. din budur..
Mesaj14.08.2009, 19:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler...
Mesaj14.08.2009, 19:41 (UTC)    
Mesaj konusu: selam

Laughing bilgii için tşk
Mesaj14.08.2009, 19:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

antispamteam yazmış:
Allah ya da Tanrı neden "baba" olarak görülür?..
bunun en büyük sebebi bütün dinlerin erkek otoritesi üstüne kurulu olmasından kaynaklanmaktadır, çünkü birisi kalkıp bana şu dini getiren kadındır, kadın peygamber vardır diyemez..
ve din adı altında, bakın dikkatinizi çekiyorum İslamiyet değil "DİN", kadınların üzerinde erkek faşizmi uygulanmış, kadın bir pislik olarak görülmüştür. Bunun en büyük örneklerinden birini de geçen hep birlikte gördük oyuncak bebekten tahrik oluyordu.. Bu tamamen o kişinin sapıklığıdır..
Oyuncağı geçtim yani eğer canlı bir kadının sadece "saçından" tahrik olan bir erkek varsa bu tamamen onun sapıklığıdır, zaten bir sapığı da hiçbir din "iyi kul" olarak görmemektedir..
bunu doğu ülkelerde maalesef üzülerek izlemekteyiz. Recm cezası altında "insan"lara yapılan işkence ve vahşetin durumu gözler önünde sergilenmektedir..
hatta size bir olay anlatayım, adamın biri bir kıza tecavüz ediyor "zina"dan dolayı kızı 5,6 erkek soyuyor öldürene kadar dövüyor..
halbuki din kadının mahrem yerlerinin gizlenmesi gerektiğini söylüyor, insana zarar verilmemesi gerektiğini söylüyor ancak din onlar için önemli değil çünkü recm cezasıyla el de kesiliyor, toprağa gömüp insanlar taşlanıyor da ki özellikle kadınlar.. bu arada bu siyaset değil bu toplumsal bir gerçektir!
din adı altında yüz yıllardır erkek faşizmi kadına dayatılmıştır, ee adam haliyle baba diyor.. Bugün inanan ya da inanmayan herkes, -kimse kendini kandırmasın-, Tanrı'yı erkek olarak hayal etmiştir en azından çocukken.. Siz bir kadın Tanrı düşünebiliyor musunuz hayır, ama erkeğe gelince evet..
bir başka kapı açayım. İnsanların tamamı Tanrı’nın yarattığı varlıklar ise Tanrı’ya anne ya da baba demenin çok büyük bir günah olarak sayılmasının tutar bir yanı yoktur. Ben Tanrı baba diye severim, bir başkası Tanrı ana bu neyi değiştirir YÜREKTEN inandıktan sonra..
dogmalara, donmuş ve kalıplaşmış kurallara inanmayı bırakın lütfen her şey yürekte başlar ve her şey yürekte biter.. din budur..

Konuyu tam olarak kayrayamamışsın
Allah doğmamış,doğrulmamıştır erkek veya dişi değildir.
Bu durumda Tanrı baba derim demekle günaha girmiş olursun
Ki tanrı demek de günahtır, çünkü "tan" doğan anlamına gelmektedir. Wink
Bu arada saç konusundaki görüşünde saçma
Çünkü islamda başörtüsünden kasıt kadının bütün vücudunu örtmesidir.
Zaten başını örtüp de kollarını bacaklarını açmanın bir manası yoktur.
Wink
Mesaj14.08.2009, 20:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

aslankent yazmış:
Wink

konuyu kavrayamadığımı nerden çıkardınız yahu, sizin düşüncelerinize uymayan fikirlere sahip olmak konuyu kavrayamadığım anlamına gelmez..
ben Tanrı erkektir ya da kadındır demedim, baba olarak görülme sebebini açıkladım; ayrıca günahları belirlemek size de düşmez bana da ama din der ki YÜREKTEN inanın..
yürekten inandıktan sonra ben Tanrı'ya "annemi ya da babamı çok sevdiğim için" anne ya da baba derim buna Tanrı gücenmedikçe, bir forumda bir kulun bana bunun günah olduğunu söylemesi komik..
ayrıca Tanrı kelimesi Tengri'den gelmektedir. Türk'lerin en gerçekçi ilk dininden yani.. Gök Tanrı'dır ve bugün hala dua ederken göğe bakan insanımızın sayısı oldukça fazladır..
yani Güneş'in doğması ya da başka bir doğum olan tandan değil, Tengri'den gelmektedir. Tanrı yaradan, yaratıcı demektir.. bu şuna benziyor "ata bindim" çümlesindeki atla "atladım" cümlesindeki atın hiçbir bağlantısı olmadığı gibi tan ile Tanrı arasında da yoktur.
ayrıca din bütün milletlere gelmiştir bir tek Araplara değil, ben Arapça olan Tanrı'nın adları yerine ona öz Türkçe Tanrı dememin hiçbir yerde günah olduğu belirtilmediği gibi Türkçe dua ettiğimde de Tanrı'nın beni anlamaması mümkün değildir..
baş örtüsünden kasıtın bana bütün vücudu örtmek olduğuna dair bir tane ayet gösterin forumu bırakıp gideyim, ama gösteremezseniz dini kendi yorumunuzla başkalarına anlatmaktan ve insanları yönlendirmekten vazgeçiniz..
Anadolu kadının takındığı başörtü gayet de uygun olan ve esas olandır..
Mesaj14.08.2009, 20:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

antispamteam yazmış:
aslankent yazmış:
Wink

baş örtüsünden kasıtın bana bütün vücudu örtmek olduğuna dair bir tane ayet gösterin forumu bırakıp gideyim, ama gösteremezseniz dini kendi yorumunuzla başkalarına anlatmaktan ve insanları yönlendirmekten vazgeçiniz..
Anadolu kadının takındığı başörtü gayet de uygun olan ve esas olandır..

Dini kendi yorumumla başkalarına aktarmak mı ?
Ben burda Kuran-ı Kerim'e dayanarak konuşuyorum.
Anadolu kadınının örtünme şekli bizi ilgilendirmez.
Bizim dinimize mensup hanımlar dinimiz nasıl istiyorsa öyle örtünmekle yükümlüdürler.

Bu arada açıpta okuma zahmetine katlanmadığınız için sanırım Kur'anda başörtüsüyle ilgili ayetlerden pek bi haberiniz yok.

Buyrun size ayetler...

“Baş örtülerini,yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz.”
Nur Suresi,31.Ayet

“Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.”
Ahzab Suresi 59.Ayet
Mesaj14.08.2009, 20:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

aslankent yazmış:

[b]Dini kendi yorumumla başkalarına aktarmak mı ?
Bizim dinimize mensup hanımlar dinimiz nasıl istiyorsa öyle örtünmekle yükümlüdürler.

Bu arada açıpta okuma zahmetine katlanmadığınız için sanırım Kur'anda başörtüsüyle ilgili ayetlerden pek bi haberiniz yok.

Buyrun size ayetler...

“Baş örtülerini,yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz.”
Nur Suresi,31.Ayet
“Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.”
Ahzab Suresi 59.Ayet

öncelikle Kur'an-ı Kerim'i 3 kere Türkçe bir şekilde okudum..
Nur ve Ahzab suresinde ya da diğer surelerde sizin dediğiniz gibi "bütün vücudu örtmek" nerede geçiyor acaba çok merak ediyorum..
bizim Anadolu'da başlayan analarımızın, bacılarımız örtünme şeklini söylüyor zaten din, erkeklerin tahrik oldukları yerleri ve "Baş örtülerini,yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar" şeklinde başörtü takılması söyleniyor..
sizi Anadolu kadını ilgilendirmediği gibi bir TÜRK olarak beni de elin Arap'ının örtünme şekli ve çarşafı ilgilendirmiyor..
ve beni olduğu gibi kendine Türk diyen herkesi de..
diyorum ya bu iki sureye yorum yapan sizsiniz "bütün vücudu örtecek" diye, ben okuduğumda neden öyle bir anlam çıkmıyor; işte burada ben diyorum ki din insanın Kur'an-ı Kerim'i okuduktan sonra yüreğinde oluşan duygulardan, yürekten inanmaktan öte bir şey değildir..
Mesaj14.08.2009, 20:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

antispamteam yazmış:
aslankent yazmış:

[b]Dini kendi yorumumla başkalarına aktarmak mı ?

Buyrun size ayetler...

Nur Suresi,31.Ayet
Ahzab Suresi 59.Ayet

öncelikle Kur'an-ı Kerim'i 3 kere Türkçe bir şekilde okudum..
Nur ve Ahzab suresinde ya da diğer surelerde sizin dediğiniz gibi "bütün vücudu örtmek" nerede geçiyor acaba çok merak ediyorum..
bizim Anadolu'da başlayan analarımızın, bacılarımız örtünme şeklini söylüyor zaten din, erkeklerin tahrik oldukları yerleri ve "Baş örtülerini,yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar" şeklinde başörtü takılması söyleniyor..
sizi Anadolu kadını ilgilendirmediği gibi bir TÜRK olarak beni de elin Arap'ının örtünme şekli ve çarşafı ilgilendirmiyor..
ve beni olduğu gibi kendine Türk diyen herkesi de..
diyorum ya bu iki sureye yorum yapan sizsiniz "bütün vücudu örtecek" diye, ben okuduğumda neden öyle bir anlam çıkmıyor; işte burada ben diyorum ki din insanın Kur'an-ı Kerim'i okuduktan sonra yüreğinde oluşan duygulardan, yürekten inanmaktan öte bir şey değildir..

Dikkat edersen süslerini diyor.
Süsler derken erkeği tahrik edebilecek sağlayacak mahrem yerlerinden söz ediyor.
Mesaj14.08.2009, 20:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

aslankent yazmış:
Süsler derken erkeği tahrik edebilecek sağlayacak mahrem yerlerinden söz ediyor.

yanlış olan bir şey var tartışmada..
benimle aynı şeyi savunmaya başladınız..
bende diyorum mahrem olan, tahrik eden yerleri örtülecek kadın çıplak gezmeyecek diye..
bu erkek için de geçerli..
benim sizinle tartıştığım nokta şu "bütün vücudu örtecek" demiş olmanız..
bir kadının bütün vücudunu siz mahrem olarak görüyorsanız bunda bir yanlış olmalı diyorum..
ve diyorum ki hiçbir ayette de bu denmemiştir..
evet tahrik ve mahrem olgularıdır sadece ancak "bütün vücut" değil..
Mesaj14.08.2009, 20:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

antispamteam yazmış:
aslankent yazmış:

yanlış olan bir şey var tartışmada..
benimle aynı şeyi savunmaya başladınız..
bende diyorum mahrem olan, tahrik eden yerleri örtülecek kadın çıplak gezmeyecek diye..
bu erkek için de geçerli..
benim sizinle tartıştığım nokta şu "bütün vücudu örtecek" demiş olmanız..
bir kadının bütün vücudunu siz mahrem olarak görüyorsanız bunda bir yanlış olmalı diyorum..
ve diyorum ki hiçbir ayette de bu denmemiştir..
evet tahrik ve mahrem olgularıdır sadece ancak "bütün vücut" değil..

Anlamamakta ısrar ediyorsunuz
Siz hiç başını örtüp de sıfır kollu veya mini etek giyen birini gördünüz mü ?
Tabii ki hayır..
Başörtüsünün Kur'anda geçtiğini kabul ediyorsunuz.
Ama tüm vücudun örtünmesi gerektiğini kabul etmiyorsunuz
Bi bakıma kendi kendinizle çelişiyorsunuz.
Başını örtüp de kollarını veya bacaklarını açmak saçmalıktan ibarettir.
Mesaj14.08.2009, 20:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

aslankent yazmış:
Anlamamakta ısrar ediyorsunuz
Siz hiç başını örtüp de sıfır kollu veya mini etek giyen birini gördünüz mü ?
Tabii ki hayır..
Başörtüsünün Kur'anda geçtiğini kabul ediyorsunuz.
Ama tüm vücudun örtünmesi gerektiğini kabul etmiyorsunuz
Bi bakıma kendi kendinizle çelişiyorsunuz.
Başını örtüp de kollarını veya bacaklarını açmak saçmalıktan ibarettir.

bana göre de anlamamakta ısrar eden sizsiniz..
tartışma da böyle olması normal yani..
bakın ayetlerle kadının "net" bir şekilde açıklandığı mahrem olan yerleri kapatılmalıdır..
siz kadının kolundan tahrik oluyorsanız bakmayın bu kadar basit değil mi?
kadın mini etek giymiş diye iyice bakıp sonra da "tövbe tövbe günah işliyorlar ayıp ayıp" diyorsanız yanlış olan budur bence..
bakmayın arkadaşım bakmayın kızınıza da giydirmeyin..
ayrıca bana bir tane mini etek giymiş Anadolu kadını dediğim örtünme ve giyiniş biçiminde birini gösterin dişimi kırayım..
Türk kadınının %90'ı zaten mini etek giymez bu batı özentiliğidir ve bu dinden değil kültürden kaynaklanmaktadır..
Önceki mesajları göster: