Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj18.08.2009, 19:52 (UTC)    
Mesaj konusu: Etkilendiğiniz kitap,şarkı vb tavsiye ve yorumlarınız

Merhaba Arkadaşlar

Bu başlıkta okuduğumuz kitap,makale,anektod,etkilendiğiniz söz,şarkı,resim gibi düşünmeye sevk eden hertürlü içeriği; kendi düşüncelerimizle harmanlayarak bir nevi eleştirerek, arkadaşlarımızın konu hakkında merakını uyandıracağız .

Not: Genel bir gözlemim var.Başlıkların konusu 2. sayfanın yarısından sonra değişiyor.Lütfen bunlara izin vermeyelim ... konuşabilir ,tartışabilirsiniz elbet...Konuya işe yarar bir ek verebilirsiniz.Başarının kaynağı; merakın yelkenine bırakın kendinizi Razz

Örnek bir konu vereyim
Konu düşünce olunca sınır yok.Haydi paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Siz kimi kandırıyorsunuz isimli bir kitap?

Kitap çoğu taraflar için görüş rahatsızlığı yaratsada ,olaylara farklı açıdan bakabilmeyi gösterdiği hiçkimse tarafından inkar edilemez diye düşünüyorum.Bir politik-tarih kitap olmasına rağmen,günlük hayatta olaylara farklı bakış açısı kazandırıyor.
Bu kitabın okuyucuları Türkiye yakın tarihi hakkında azami bilgiye sahip olması gerekiyor.Çünkü bir temel üzerine oturtulmuş,ancak yazarın dediği gibi ezber bozan,şaşırtıcı bir yolculuk...
Mesaj18.08.2009, 19:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Seni bulmaktan önce aramak isterim,
Seni sevmekten önce anlamak isterim,
Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de,
Sana hep yeniden başlamak isterim.

Özdemir Asaf'ı Saygıyla Anıyoruz!.

Mesaj18.08.2009, 20:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar yazdıklarınız gerçekten mükemmel.
Düşünmeye sevk edici yorumlamlarınızı da bekliyorum.
Kompozisyon yazar gibi ...

Türk Dil Kurumunun 'kompozisyon' için 1. tanımı:
Ayrı ayrı parçaları bir araya getirerek bir bütün oluşturma biçimi ve işi

Hepimiz ayrı ayrı fikirlerimizi yazarak bir araya getireceğiz.

Yazılanlara yorum katalım haydi...
Mesaj18.08.2009, 20:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

brithney-spears yazmış:
Seni bulmaktan önce aramak isterim,
Seni sevmekten önce anlamak isterim,
Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de,
Sana hep yeniden başlamak isterim.

Özdemir Asaf'ı Saygıyla Anıyoruz!.

Evet Özdemir Asaf'ı Saygıyla Anıyoruz.İşte Özdemir Asaf'ın Kısaca Hayatı Ve Eserleri...

HAYATI

11 Haziran 1923'te Ankara'da doğdu.28 Ocak 1981'de İstanbul'da öldü. Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi'nde yaptı.1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde, önce Hukuk Fakültesi'ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü'ne devam ettiyse de 1947'de yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı. 'Zaman' ve 'Tanin' gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı. İlk yazısı 1939'da 'Servetifünun-Uyanış' dergisinde çıktı.1951'de Sanat Basımevi'ni kurarak matbaacılık yaşamına girdi. Kendi şiir kitaplarını bastı.1955'te Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurdu.

İkilikler ve dörtlüklerden oluşan ilk şiirlerinde yoğun bir söyleyiş özelliği göze çarpar. İnsan toplum ilişkilerine yönelik temaları konu edinerek düşündürücü bir şiir evreni kurmuştur. Duygu ve düşünce yoğunluğuyla birlikte, alay ve taşlama şiirine egemen olan öğelerdir. İnsan ilişkilerinin toplumsal ve bireysel yanlarını sen ben ikileminde vermiştir. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bırakmıştır.

Şiirin bir görüşü yansıtması, bir iletisinin olması düşüncesinden yola çıkmıştır. Yuvarlağın Köşeleri kitabında şiirin ve yazarın işlevi konusundaki görüşlerini dile getirmiştir. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirmiştir.

ESERLERİ

Şiir kitapları: Dünya Kaçtı Gözüme (1955) , Sen Sen Sen (1956) , Bir Kapı Önünde (1957) , Yuvarlağın Köşeleri (1961) , Yumuşaklıklar Değil (1967) , Nasılsın (1970) , Çiçekleri Yemeyin (1975) , Yalnızlık Paylaşılmaz (1978) ,
Benden Sonra Mutluluk (1983)

kaynak:antoloji
Mesaj19.08.2009, 08:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

şimdiye kadar çok çok kitap okudum ama hiç biri beni sefiller kadar etkilemedi.. [Çook önceden okumuştum ama hala aklımda Razz ]
Mesaj19.08.2009, 08:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

bende metal fırtına serisinin hepsini okudum Very Happy
Mesaj19.08.2009, 08:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

aynen metal fırtına.. 3. dünya savaşı.. tarih türü kitaplar.. tavsiye ederim..
Önceki mesajları göster: