Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj16.09.2009, 19:33 (UTC)    
Mesaj konusu: Astigmat

Göz ön yüzeyinin (Kornea) yuvarlak olmadığı, yumurta şeklinde olduğu bir durumdur. Astigmat olmayan gözlerde kornea futbol topu gibi yuvarlak şekilde olduğu halde astigmatlı gözlerde kornea rugby topu veya yumurta şeklindedir. Yumurta veya rugby topu gibi bir korneanın 2 temel eğrisi vardır, biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığı farklı kuvvette kırarlar ve retinada iki görüntü oluşmasına neden olurlar.Bu durumlarda görüntünün farklı bölümleri gözde farklı noktalarda odaklanır.

Astigmatlı kişiler hem uzakta hem de yakında bulanık veya gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman net değildir. Bir yön net görülürken diğer yön bulanık görülebilir.Bu durumda bir cismin dik kenarları net görülürken yatay kenarları bulanık olabilir.

ASTİGMAT BELiRTİLERİ NEDİR?

Baş ve göz çevresinde ağrı, bulanık görme, gölgeli veya çift görme, sık arpacık oluşması, uzun süren kirpik dibi iltihabı gibi belirtiler astigmat bulgusu olabilir. Astigmat baş ağrısı veya göz etrafında ağrıya neden olabileceği gibi astigmatlı kişiler kolay yorulur ve işi bırakmak zorunda kalabilir.Hafif derecede bir astigmat genellikle miyop ve hipermetropa eşlik eder.Çocuklarda yüksek astigmat gözlükle düzeltilmezse göz tembelliğine sebep olabilir. Astigmat derecesi çok yüksekse ve zamanla değişme görülüyorsa KERATAKONUS denilen hastalık olabilir.

Astigmatlı Göz

ASTiGMAT GÖZLÜKLE TEDAVİ EDiLEBİLİR

Astigmat silindirik camlarla düzeltilir.Astigmat lazer tedavisiyle tamamen düzeltilebilir veya azaltılabilir.Astigmatta zamanla bir miktar artma veya azalma veya açısında değişme olabilir.

Astigmatı olan hastaların gözlük kullanmaya daha zor alışması, kırma kusuruna oluşan uyumun gözlükle bu kusur ortadan kaldırıldığında bir süre daha devam etmesidir.Bunedenle astigmatlı camlara alışmak daha zordur ve eğer doktorunuz bu tür bir gözlük önermişse sürekli kullanarak alışmak, bir gün takıp, bir gün takmayarak rahatsızlık çekmeye göre çok daha kolaydır. Genellikle hastalar gözlüklerine 1�2 haftada alışmaktadırlar.
Astigmatı olan göz için gerçek derecesinde gözlük vermek kişi geç yaşlarda doktora başvurmuşsa mümkün olamayabilir. Böyle durumlarda gözlüğün kullanılabilirliğini artırmak için astigmat derecesi biraz daha düşük tutulabilir. Aksi halde kişi gözlüğü taktığında baş dönmesi, bulantı hissi, boşluğa düşecekmiş gibi, bastığı zemini yamuk ve yükselmiş gibi hissettiğini söyler. Böyle bir gözlükle merdivenden düşme, kaza yapma ihtimali fazladır

ASTiGMATLAR LENSLE TEDAVi EDİLEBİLİR

En iyi görme düzeltmesini sert lensler sağlar.Fakat alışması daha zor ve özellikle tozlu ortamlarda daha rahatsız olduğu için TORIC denilen yumuşak lensler tercih edimektedir.Yine de bazı durumlarda toric lens ile iyi görme sağlanamıyabilir ve sert lens gerekebilir. Keratokonusa bağlı astigmatlar ender olarak yumuşak toric lenslerle ,bazen basit gazgeçirgen sert lenslerle ve daha ileri safhasında özel kalıplı gaz geçirgen sert lenslerle düzeltilir.

ASTİGMAT LAZERLE TEDAVİ EDiLEBİLİR

Astimatik keratotomi, LASİK, kornea nakli (düzensiz skarlı tiplerinde) gibi değişik tedavi şekillerinden de fayda görebilir.
Astigmatlar için uygulanan lazer tedavilerinde de başarı oranları hızla yükselmiştir. Halen başarının en iyi olduğu grup sadece miyop olanlardır. Hipermetrop ve mix astigmat türlerinde başarı (lazer tedavi sonrası derece kalması) oranları %90-95 'lere gerilemektedir. Hangi astigmatlı gözlere lazer uygulanabileceğine detaylı bir göz muayenesi, kornea kalınlığı, astigmatın tipi,uygulanacak kişinin yaşı, eşlik eden bir hastalığın olup olmadığından sonra karar verilebilir.

Yazının tamamını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum..
Özellikle kırmızılı yeri.
Belirtileri varsa bir doktora gidin.
İlerlemesi durumunda çok zor geçen bir göz hastalığı
11 senedir geçmedi illet.
Yazıda da dediği gibi baş ağrısına , net görememeye sebebiyet..
Önceden teşhis konulsun ki o kadarda kolay olsun geçmesi..
Mesaj16.09.2009, 19:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Küçüklükten beri Bendede var.

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde
Mesaj16.09.2009, 19:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

bscity yazmış:

Bende de 4 yaşından beri var.
Belki bebeklikten beri.
Yani 4 yaşında tehşisi konuldu.
Gözlük takmaya başladım.
Şu sıralar takmıyorum gözlük. Yeniden doktora gidicem.

23 yaşına gelmeden lazer tedavisini tavsiye etmiyolar.
Bekliyeceğim gibi görünüyor.
Mesaj16.09.2009, 19:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

benim gözümün biri astigmat diğeri miyop Mr. Green
Mesaj16.09.2009, 19:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

net-tr yazmış:
bscity yazmış:

Belki bebeklikten beri.
Gözlük takmaya başladım.

Ya muhabbet gibi olmasın ama ben gözlüğümü 2 senedir takmıyorum.
Takınca herkez dalga geçiyor.
Bide takmak istemiyorum.

Mesaj16.09.2009, 19:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

bscity yazmış:
net-tr yazmış:
bscity yazmış:

Belki bebeklikten beri.
Gözlük takmaya başladım.

Bide takmak istemiyorum.

valla ben gözlüklerimi takmayınca gözlerim hemen ağrıyo ben de takmak zorunda kalıyorum bi de gözlüklü halime ben ve çevrem alışmış gözlük takmayınca değişmişin sen diyolar Mr. Green
Mesaj16.09.2009, 19:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

bscity yazmış:
net-tr yazmış:
bscity yazmış:

Belki bebeklikten beri.
Gözlük takmaya başladım.

Bide takmak istemiyorum.

11 senedir gözlük takıyorum.
Bu yaşıma kadar gözlük takmaktan ne çekindim , ne utandım.
Aksine kendimle gurur duydum.
Çünkü insanlar beni gözlükle görünce çok yakısıyor diyordu.
Gözlüğümü çıkarınca alıskın olmadıktarı için gözlüklü daha yakısıklısın gibi sözler sarf ediyordu.
Bu bana moral veriyordu. Oysa ki küçük yaşımda gözlerimin numaraları çok büyüktü. Şişe dibi terimi az bile kalırdı yanında.. O yasta çok kucuktum, belki dalga gecıyorlardı ama anlamıyordum.. Belkide hatırlamıyorum.. Şimdi annem ısrarla o fotoğrafları koridora, odama koyuyor. İnsanlar görünce bazıları gülüyor, aldırmıyorum.. Benim yaşlarımdaysa gereken cevabı veriyorum, küfür ediyorum kısacası kendimi ezdirmiyorum. Fotoğraflardan rahatsız olmuyorum değil. Yapıcak birşey yok. Allah böyle istemiş böyle olmuş. Yinede kendini ezdirmemeye calısacaksın. Gerekirse tekme tokat kavgayada giriceksin.. Önce sözlelerle halletmeye çalışacaksın. Sakın diyeyim gözlüğünü ihmal etme.
2 senedir takmıyormuşsun. Numaran çok yükselmiştir muhtemelen. O zaman şöyle bir şey yap.. Evde tak , okul gibi yerlerde takma ? Ailen istese bile takmanı okula giderken çantana koy, cebine koy.. Madem ki rahatsızsın bu konuda. Bende aynı seyı yapıcam cunku. Smile Hayatta bazende kendi yolunu kendin belirleyip çizmen gerekir. Kendi kararlarını kendin vermen gerekir.. Karar senin. Ama ihmal etme derim. Zaman kaybetmeden doktor'a git. Bende 3-4 aydan bu yana takmıyorum. Doktora gidiceğim bu hafta.
Mesaj16.09.2009, 19:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

net-tr yazmış:
bscity yazmış:
net-tr yazmış:
bscity yazmış:

Belki bebeklikten beri.
Gözlük takmaya başladım.

Bide takmak istemiyorum.

Gözlüğümü çıkarınca alıskın olmadıktarı için gözlüklü daha yakısıklısın gibi sözler sarf ediyordu.
Bu bana moral veriyordu. Oysa ki küçük yaşımda gözlerimin numaraları çok büyüktü. Şişe dibi terimi az bile kalırdı yanında.. O yasta çok kucuktum, belki dalga gecıyorlardı ama anlamıyordum.. Belkide hatırlamıyorum.. Şimdi annem ısrarla o fotoğrafları koridora, odama koyuyor. İnsanlar görünce bazıları gülüyor, aldırmıyorum.. Benim yaşlarımdaysa gereken cevabı veriyorum, küfür ediyorum kısacası kendimi ezdirmiyorum. Fotoğraflardan rahatsız olmuyorum değil. Yapıcak birşey yok. Allah böyle istemiş böyle olmuş. Yinede kendini ezdirmemeye calısacaksın. Gerekirse tekme tokat kavgayada giriceksin.. Önce sözlelerle halletmeye çalışacaksın. Sakın diyeyim gözlüğünü ihmal etme.
2 senedir takmıyormuşsun. Numaran çok yükselmiştir muhtemelen. O zaman şöyle bir şey yap.. Evde tak , okul gibi yerlerde takma ? Ailen istese bile takmanı okula giderken çantana koy, cebine koy.. Madem ki rahatsızsın bu konuda. Bende aynı seyı yapıcam cunku. Smile Hayatta bazende kendi yolunu kendin belirleyip çizmen gerekir. Kendi kararlarını kendin vermen gerekir.. Karar senin. Ama ihmal etme derim. Zaman kaybetmeden doktor'a git. Bende 3-4 aydan bu yana takmıyorum. Doktora gidiceğim bu hafta.

Haklısınız.
Bir örnek vereyim;
Bana söylenenlerden.

Pıışt dört göz baksana.
Durun dört gözlü geliyo.
Gibi şeyler kalbimi çok kımıştı.

Mesaj16.09.2009, 20:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

bscity yazmış:
net-tr yazmış:
bscity yazmış:
net-tr yazmış:
bscity yazmış:

Belki bebeklikten beri.
Gözlük takmaya başladım.

Bide takmak istemiyorum.

Haklısınız.
Bir örnek vereyim;
Bana söylenenlerden.

Pıışt dört göz baksana.
Durun dört gözlü geliyo.
Gibi şeyler kalbimi çok kımıştı.

iyi de gözlük takanlara dört göz hep denir bu bir şey değil bence tamam kalbini kırabilir ama buna bir de iyi yönünden bak Very Happy yani cevap tarzı bir şey olarak Very Happy
onların söylediğine göre onların 2 gözü var senin 4 gözün varsa bu senin üstünlüğün gibi olarak düşünebilirsin
benim 4 gözüm var sizin 2 gözünüz var diyerek bu konuşmaları bastırmaya çalışırsın

unutma bardağın boş tarafını düşünme dolu tarafını düşün Wink
Mesaj17.09.2009, 14:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

bendede asigmat var ama hiç araştırmak aklıma gelmemişti gözlük kullanıyorum ama benımkı çok fazla değil sanırımkı gözlüğü sadece
bilgisayar kullanırken takıyorum (zaten kocagün başındayım Very Happy )

bilgiler için çok teşşekür ederim
Mesaj17.09.2009, 15:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Rica ederim.
Benimde sadece bugünlerde araştırmak aklıma geldi.
Mağlum herşeyi araştırmaya basladım. Laughing
Mesaj17.09.2009, 15:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

GüzeL Paylasım teşekkürLer.!
Mesaj17.09.2009, 20:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alıntı:
Baş ve göz çevresinde ağrı, bulanık görme, gölgeli veya çift görme, sık arpacık oluşması, uzun süren kirpik dibi iltihabı gibi belirtiler astigmat bulgusu olabilir. Astigmat baş ağrısı veya göz etrafında ağrıya neden olabileceği gibi astigmatlı kişiler kolay yorulur ve işi bırakmak zorunda kalabilir.Hafif derecede bir astigmat genellikle miyop ve hipermetropa eşlik eder.Çocuklarda yüksek astigmat gözlükle düzeltilmezse göz tembelliğine sebep olabilir. Astigmat derecesi çok yüksekse ve zamanla değişme görülüyorsa KERATAKONUS denilen hastalık olabilir.

bende bu belirtilerden sadece baş ağrısı ve göz ağrısı var yani ayda 2-3 kere bana göre sol gözümün üstüne iğne batıyo gibi oluyor ondan sonra başıma vuruyor gözüm çok kötü ağrıyor bu bende kendimi bildim bileli var doktora gittim hiç bi sorun yok dedi sadece toz alerjisi vs. dedi ama bence alakası yok benimkide böyle bir hastalık olabilirmi?
Mesaj17.09.2009, 20:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

gencfbcafe yazmış:
Alıntı:

bende bu belirtilerden sadece baş ağrısı ve göz ağrısı var yani ayda 2-3 kere bana göre sol gözümün üstüne iğne batıyo gibi oluyor ondan sonra başıma vuruyor gözüm çok kötü ağrıyor bu bende kendimi bildim bileli var doktora gittim hiç bi sorun yok dedi sadece toz alerjisi vs. dedi ama bence alakası yok benimkide böyle bir hastalık olabilirmi?

Senin ki astigmat değildir..Senin ki bende ki gibi.. Ara sıra başın ağrıyo hemde ölecek gibii ama ben gözlüğü taktıktan 2 dakika sonra gidiyor o ağrı (dinlenme gözlüğü aldım .. Doktor tavsiyesiydi Sıfır Numara)

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj17.09.2009, 20:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

gencfbcafe yazmış:
Alıntı:

Doktora gittiysen sorun olmaz.
Önceki mesajları göster: