Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj22.09.2009, 13:39 (UTC)    
Mesaj konusu: Semum Nedir?

Arkadaşlar geçen Dabbe2 geliyor başlığı altında bir konu açmıştım..
Gerek mod abim, gereksede üye arkadaşlar büyük ilgi göstermişlerdi..
Orda bir üye arkadaş "Semum" filmi ile ilgili birşey demişti..
Güzel bir film felan diyorlardı.. Bende merak ettim..
Çünkü hiz izlemedim.. Bende "Semum Filminin" konusu değilde,
"Semum" nedir diye bir google'de araştırma yaptım..

İşte "Semum!"

Semum bir tür ateştir.

“Andolsun ki biz, insanı pişmemiş çamurdan, kokuşmuş cıvık balçıktan yarattık. Cân’nı da (insandan) daha önce semûm ateşinden yarattık.” (Hicr, 26-27) buyurur. Ayetten anlaşıldığı gibi Cân, insanoğlundan önce yaratılmıştır. İnsanın yaratılışının, kainattın yaratılışında son halka olduğu düşünülürse, Cân sondan bir önceki halka olarak yaratılmıştır.

Ayetteki “semûm ateşi” hususunda, bazıları, “Bu, ateşin alevidir.” demişler; bazıları da “O, öldürücü derecede sıcak olan sam rüzgarıdır.” demişlerdir. Önceki ayetin de yardımı ile, İbareden anlaşılan bunun bir çeşit ateş olduğudur. Fakat, bedenin gözeneklerine, yani derideki o küçücük deliklere nüfuz edip, içine işlediği için buna, “semûm” ismi verilmiştir. İnsanın içine işleyen rüzgara da bu yüzden “sam rüzgarı” denmiştir. Bir rivayette, “Semûm, dumansız ateştir. Yıldızlar da bu ateşten yaratılır.” denmiştirki, bu, “semum ateşi” ile geçen ayetteki “ateşin mârici”’nin aynı olduğunu gösterir. Buna göre aynı şeyi anlatan bu kelimelerden biri, o ateşin yalın, saf ve dumansız bir ateş olduğunu, diğeri de yakıcı ve kavurucu olduğunu anlatmış olur. Âlûsî “semum ateşi”ni, “fevkalade hararetli ateş” diye tefsir ederken buna işaret etmektedir.

Bazı hadislerde Cân’nın yaratıldığı ateşin, bildiğimiz ateşlerden çok daha sıcak olduğu bildirilmektedir. Ebu Davud et-Tayalisî’nin İbn Mes’ud(r.a.)'dan naklettiği bir hadise göre, “Bu (dünyada gördüğümüz) ateşler, Cân’nın yaratıldığı ateşten yetmiş kat daha hafiftir.”

Kaynak: sorularlaislamiyet.com
Mesaj22.09.2009, 13:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yorum yok mu ? Crying or Very sad
Mesaj22.09.2009, 13:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Semum'u araştırmışsınız,araştırmanız için teşekkürler.

Bende bir başlıkta Semum2 çıksa güzel olur diye bir yorum yapmıştım.Muhtemelen bu mesaj bana. Mr. Green

Neyse ben bu filmi izledim.Sizede kısaca özetleyeyim çünkü filmi izlemeyen arkadaşlar sizin araştırmanızı okuyup filmin kötü bir şey olduğunu düşünebilirler..

Filim aynen şöyle:

Bir kıza arkadaşı tarafından bir büyü mü desem yada bir kötülük mü desem onada siz karar verin öyle bir şey yapılıyor.Bu eşi ile evlerini değiştiriyorlar.Evde ta babında uğursuz bir ev.Arkadaşı yaptığı o büyüğü bir duvar resminde bir hale getirerek ona hediye etmekte.Daha sonra o eve Semum denen (Şeytan'i yaratık) gelmektedir.(Arkadaşı tarafından çağırılıyor Cehennemden)Daha sonrada bu kızın (Bismillah) içine giriyor.Daha sonra kız çok değişik şeyler yaşamaya başlıyor.Şimdi onu anlatmayayım filmi izleyin görün.Daha sonra medyum getiriyorlar.Medyum kızın o halini görünce öyle bir korkup kendinden geçiyor ki kızın eşi bile anlamıyor.Daha sonra eşinin arkadaşı(erkek olanın) başak bir fikir buluyor.Bir imam.Ama ermiş.Elinden Cevşen-i Kebir'ini,Dilinden Kuran-ı Kerim'ini düşürmeyen biri.Onu çağırıyorlar.Tabi imam Semum'u çok iyi biliyor.Kuran'dan olsun Cevşen'den olsun ilk kezde karışılaşmaları değil.(öyle düşünüyorum.)Sonra bu eve geliyor.Kızın ayaklarının baş parmaklarını bastırarak Ayetler okuyor.Sonra Semum (Şeytani yaratık) bunu alıyor kendi bölgesine Cehennem'e gibi olan bir yere götürüyor.Onun gibi olanlar İmam'a saldırmaya çalışıyor.İmam eline Cevşen'ini alıyor,başlıyor ayetleri okumaya.Daha sonrada Allah'a yalvarıyor ve Allah-ı Teala imam'a yardım ediyor.İmam'ı koruyor ve Semum'u yok ediyor...

SİZE TAVSİYE BU FİLMİ İZLEYİN!BUNU İZLEDİKTEN SONRA ELİNİZDEN CEVŞEN DİLİNİZDEN KURAN DÜŞMEZ İNŞALLAH.

FİLİM ASLINDA DİNİ İÇERİKLİ BİR FİLİM.SONLARINA DOĞRU BUNU GAYET İYİ ANLIYORSUNUZ!

Filmin tamamını size böyle özetledim.Artık güzel mi değil mi siz karar verin.

NOT:Cevşen nedir diye Google'ye yazarak öğrenin.Olmayanlarsa en kısa zamanda edinsin derim.Arapça bilen Arapçasını alsın.Türkçe Meali'de var.. Wink
Mesaj22.09.2009, 14:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

Enteresan valla :-S
> Türkçemiz ile ilgili kendi yazdığım makaleyi okumak ister misin? Tıkla > http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?p=639445#639445
Mesaj22.09.2009, 17:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

@Benimsitem1993

Bilgilendirme için teşekkürler.. Smile
Merak ediyordum nettende araştırdım ama çok açıklayıcı değildi Very Happy

@Royalfm

Evet enterasan Smile
Mesaj22.09.2009, 17:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

semum'u izlemedim ama izliyecem

paylaşım için teşekkürler fv-peypazarigucu Wink
Mesaj22.09.2009, 18:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bende İzlemedim
Mesaj22.09.2009, 18:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

bu tür şeyler hepi dkaatimi çeker.neden derseniz 2007 yılınca Şeytan Yemini diye büuyük bir roman okmuşttum ve inanılmaz etkilenmiştim.Ondan sonra bu tür yazılara resimlere ve filmlere ilgim başladı
Mesaj22.09.2009, 18:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

@onderteam

Rica ederim..

@designxxkod

Çok merak ediyorum da bunlar korkunç oluyor Smile gece uyurken zorluk çekiyorum Razz
Mesaj22.09.2009, 18:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

fc-beypazarigucu yazmış:
@onderteam

Rica ederim..

@designxxkod

Çok merak ediyorum da bunlar korkunç oluyor Smile gece uyurken zorluk çekiyorum Razz

aha tam benlikmiş ben izleyim babamla o zmn xD
Mesaj22.09.2009, 18:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

kızlarla izleyin hemen bayılırlar. Mr. Green
Mesaj22.09.2009, 18:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

hyperend yazmış:
bu tür şeyler hepi dkaatimi çeker.neden derseniz 2007 yılınca Şeytan Yemini diye büuyük bir roman okmuşttum ve inanılmaz etkilenmiştim.Ondan sonra bu tür yazılara resimlere ve filmlere ilgim başladı

Bende sanırım öğretmenim yüzünden zorla
okuduğum bir roman sayesinde sosyal aktivitelere kavuştum Smile

onderteam yazmış:

Evet haklısın Mr. Green
Mesaj22.09.2009, 19:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

onderteam yazmış:

Evet haklısın Mr. Green[/quote]

Bıgun beraber ızleyelım mı? Very Happy

-Sevval