Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj01.10.2009, 16:35 (UTC)    
Mesaj konusu: 'Atatürk'ü de Masonlar öldürdü'

Tarihçi yazar Murat Bardakçı Haberturk'teki köşesinde Türklerin en büyük komplo teorilerine yer verdi.

İşte Bardakçı'nın kaleminden komplo teorileri...

Habertürk TV'de, geçen sene 'Tarihin Arka Odası' programını yapmaya başlayıncaya kadar, tarihe milletçe meraklı olduğumuzu zannederdim.

Zira, çocukluk ve gençlik senelerimde etrafımdaki hemen herkes tarih konuşurdu; bol bol okurlardı ve hemen her gün sohbetler olurdu. Tarih, o çevrede günlük hayatın bir parçası gibiydi. Merakımız meğerse çoook eskilerde kalmış... Tarihe hakikaten düşkün olanların artık yok denecek kadar azaldıklarını, tarihin sadece komplo teorileri kurma ve paranoyak düşüncelere sapma vasıtası hâline geldiğini, ben TV’de program yapmaya başladıktan sonra farkettim.

Komplo teorilerinden bazıları
Ne demek istediğimi, her hafta aldığım binlerce mesajın ortak noktalarını naklettiğim takdirde rahatça anlayabilirsiniz. İşte, hiçbir kaynağa ve belgeye dayanmadan ortaya atılmış ama halkın maalesef inandığı komplo teorilerinden bazıları:

Fatih Sultan Mehmed, hayatını normal şekilde noktalamadı, öldürüldü. Hükümdar, başta o zamanın Papa’sı olmak üzere Hristiyan dünyası tarafından zehirletildi ve bu işte de Yahudi bir doktor kullanıldı.

Sultan İkinci Abdülhamid, tahtından Yahudiler’e Filistin’de toprak satmayı reddettiği için düzenlenen bir Siyonist darbesi ile indirildi. 31 Mart Olayı’nın ve Sultan Abdülhamid’in hal’ edilmesinin ardında hem Siyonistler vardı, hem de Masonlar... İttihad ve Terakki Partisi de Masonlar tarafından zaten bu maksatla kurulmuştu.

Atatürk'ü Masonlar öldürdü
Atatürk’ü de Masonlar öldürdü. Masonlar, localarını kapatıp faaliyetlerine son verdiği için Atatürk’e düşmandılar ve kendilerinden olan doktorlar vasıtasıyla yavaş yavaş zehir verip ölümüne sebep oldular.

Ah o dönmeler yok mu?
Ve, son birkaç senenin en yaygın paranoyası: Cumhuriyet Türkiyesi’nde “iktidar” demek, aslında sadece Yahudiler ile dönmeler, yani Sabetayistler demekti. Özellikle dönmeler, devletin kuruluşundan itibaren heryeri ele geçirdiler, birbirleriyle yaptıkları evlilikler neticesinde daha da güçlendiler ve Türkiye’nin şu anda herşeyine hâkim olmuş vaziyetteler!
Bütün bu paranoyak teorilere, şimdi de Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşu meselesi ilâve edilmiş: Hatırlarsınız: Üstad Prof. Dr. Halil İnalcık, geçen Temmuz’da “Osmanlı Devleti Söğüt’te değil, Yalova’da kuruldu” demiş, kuruluş tarihinin 1299 değil 1302 olduğunu söylemişti.

Halil Hoca’nın bu açıklamasından sonra, Yalova’da önde gelen tarihçilerin katıldığı bilimsel bir toplantı yapıldı ve kuruluş mekânının Yalova olduğunun tesciline çalışıldı. O günlerde, Habertürk’te “Halil Hoca ‘Osmanlı Devleti Yalova’da kuruldu’ dediyse, orada kurulmuştur” başlıklı bir yazım çıktı.

Bu ne çatlaklıktır!
Bir dostumun dün bana naklettiği komplo teorisi, işte bu yazımdan sonra ortaya atılmış. Halil Hoca kuruluş yerinin Söğüt değil Yalova olduğunu söylerken hiçbir ardniyet taşımıyormuş, konuyu işin böyle olduğuna inandığı için gündeme getirmiş ama benim meğerse başka planlarım, daha doğrusu “bağlantılarım” varmış: “Halil Hoca doğru söylüyor” diye yazmamın sebebi, yakın dostum olan yaşlı bir işadamının Yalova’daki arazilerinin değerinin artmasını sağlamakmış. Bu yaşlı işadamı dostumun çok bilinen bir de vakfı varmış ve Halil Hoca’nın Yalova teorisinden sonra hem arazilerini daha pahalıya satacak, hem de vakfı güçlenecekmiş!

Paranoyanın böylesine çüş denir
Komplo teorilerinde bahsi geçen işadamını hayatımda hiç görmemem ve vakfının faaliyetlerinden de pek hoşlanmamam bir yana, 700 küsur sene öncesinin tarihî hadiseleriyle bugünün rant kavramlarını biraraya getirmek nasıl bir çatlaklıktır, anlayamıyorum. Paranoyanın böylesine, sadece 'Çüşşşş!' denir.
Mesaj01.10.2009, 16:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

son zamanlarda tarih anlayışımız çok değişti ... Bunun sebebi nedir bilinmez ama Bardakçı gibi adamlar olmasa ...Bu adam çok iyi konuşuyor ya !!

teşekkürler arkadaşım
Mesaj01.10.2009, 16:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kaynak Ekolay
Mesaj01.10.2009, 17:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

wording yazmış:
Kaynak Ekolay

Kaynak Doğru Wink Smile
Mesaj01.10.2009, 17:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilginç bir teori bu tür iddaları ortaya atmak kolay ama dogrulugu elbetteki tartışılır .
Mesaj01.10.2009, 17:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

tarihe-gecenler yazmış:
ilginç bir teori bu tür iddaları ortaya atmak kolay ama dogrulugu elbetteki tartışılır .

Siyaset karışmadan tartışabiliriz burada..? Wink Smile
Mesaj01.10.2009, 17:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

tartışılmasını bile doğru bulmuyorum doğruluk niteliğini taşıyan enufakbir teori bili yok ....
Mesaj01.10.2009, 17:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

Neyin tartışması bu ya. Atatürk kahraman gibi öldü. Kim öldürdüyse öldürdü. O bizim kalbimizde yaşıyor...
Mesaj01.10.2009, 17:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

tarihdefterim yazmış:
tartışılmasını bile doğru bulmuyorum doğruluk niteliğini taşıyan enufakbir teori bili yok ....

Tabii ki haklısın..! ama ben gerçeklerden uzak birşeyleri sadece teori üzerinden teori üretmeyi tartışalım demek istiyorum..! Yalan Söylemek Olarak Algılamayın Sakın..! Neutral Sadece Teori Biliminden yararlanarak bu teori gerçek ise yani Atatürk'ü Masonlar Öldürmüş İse Tepkiniz Veya Tepkileriniz Ne Veya Neler Olur ..? Bunları tartışalım diyorum..? Sonuçta burası "Teknik Bir Forum" Ve Bu forumda komplo teorisi üretme yasağı bulunmuyor.. Wink Smile Umarım Anlatabilmişimdir.. Smile
Mesaj01.10.2009, 17:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

site-reklami-yap yazmış:
Neyin tartışması bu ya. Atatürk kahraman gibi öldü. Kim öldürdüyse öldürdü. O bizim kalbimizde yaşıyor...

Kim Öldürdüyse Öldürdümü..? Harbi Türk Gençliği Böylemi "KİM ÖLDÜRDÜYSE ÖLDÜRDÜ?"Yazık gerçekten..!

Arkadaşım Atatürk'ü kim öldürdüyse öldürdü diye birşey yoktur..Buna komplo üretmek ise bizim en doğal hakkımızdır..Lütfen Özür Dile..! Öyle Demek İstemedim De ..! Bişey De..! Neutral
Mesaj01.10.2009, 17:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ya kardeşim sen benim Atatürk sevgime laf edemezsin. Ayrıca böyle saplantılarla hiçbir yere varamazsınız. Bu sadece ortalığı karıştırmayı sağlayacak bir ileri sürüm. Başka bişey değil.
Mesaj01.10.2009, 18:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

site-reklami-yap yazmış:
Ya kardeşim sen benim Atatürk sevgime laf edemezsin. Ayrıca böyle saplantılarla hiçbir yere varamazsınız. Bu sadece ortalığı karıştırmayı sağlayacak bir ileri sürüm. Başka bişey değil.

Arkadaşm kesinlikle ne saplantı nede Atatürk Sevgine Laf ediyorum Sadece Açıklama İstiyorum..?
Mesaj02.10.2009, 10:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

site-reklami-yap yazmış:

SİROZDAN ÖLDÜ....

Mesaj02.10.2009, 10:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

menzililahileri yazmış:
site-reklami-yap yazmış:

SİROZDAN ÖLDÜ....

Size tavsiyem Ogün D.'nin yazmış olduğu "ATATÜRK NASIL ÖLDÜRÜLDÜ? kitabını okumanızdır.Doğrudur Siroz'dan vefat etti.Ama yanlış ve geciken tedaviler yüzünden (KOMPLO) tarafından öldüRÜLDÜ... Wink

Mutlaka o kitabı alın okuyun derim. D&R mağazalarında bulunuyor.. Wink
Mesaj02.10.2009, 12:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
menzililahileri yazmış:
site-reklami-yap yazmış:

SİROZDAN ÖLDÜ....

Size tavsiyem Ogün D.'nin yazmış olduğu "ATATÜRK NASIL ÖLDÜRÜLDÜ? kitabını okumanızdır.Doğrudur Siroz'dan vefat etti.Ama yanlış ve geciken tedaviler yüzünden (KOMPLO) tarafından öldüRÜLDÜ... Wink

Mutlaka o kitabı alın okuyun derim. D&R mağazalarında bulunuyor.. Wink

D&R demeseydin keşke Smile çünkü forumda ki bazı kişi & kişilikler bunu bile siyasi olarak algılamaktadırlar..! ama bilgin için teşekkürler.. Wink Smile

Yıllarca komplo teorileri üzerinde araştırmalar yaptığımın altını çizebilirim..! ve her Komplo Araştırmamda Atatürk'ün Masonlar Tarafından Yada İttifak Devletleri Tarafından Öldürüldüğü Kanahatine Vardım..! Her zman ulu önderimizin vadesiyle ölmüş olması ümidi ile başladığım araştırmalarımda her zman "komplo"lar ile karşılaştım..!