Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj11.10.2009, 05:20 (UTC)    
Mesaj konusu: HOTMAİL şifresi nasıl çalınıyor.

Hotmail Şifresi Nasıl Çalınıyor?

Hotmail'in hack'lenmesiyle ortaya çıkan gerçek: En çok kullanılan şifreleri görünce şaşıracaksınız.

Binlerce Hotmail, Gmail ve Yahoo hesabının çalınmasının ardından önde gelen güvenlik yazılımı uzmanlarının yaptığı araştırma sonucunda çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Yapılan araştırma sonucunda ele geçirilen hesaplar arasında kullanılan en popüler Hotmail ve MSN şifresinin 12345 olduğu ortaya çıktı.

Acuntetix blogcusu Bogdan Calin, 10.000 hesabı inceledi. Bunlardan 820 tanesinin şifresinin 12345 olduğunu gördü. Diğer popüler şifreler ise 12345678, 1234567 ve tahmin edebileceğiniz gibi 111111 oldu.

Anlaşılabileceği gibi kullanıcıların büyük çoğunluğu çok zayıf şifreler kullanıyor. Yüzde 43'ü sadece küçük harf kullanırken, kullanıcıların yüzde 19'u sadece sayısal şifre tercih etmiş. Şifrelerin sadece yüzde 6'sı olması gerektiği gibi güçlü şifrelerden oluşuyormuş.

NASIL GÜÇLÜ ŞİFRE OLUŞTURULUR

Güçlü şifre oluşturmanın ilk şartı kullanıcı hesabınız nereden olursa olsun, bu şifrelerinizi olabildiğince uzun tutmaktır. Örneğin sadece 3-4 kelime ya da rakamın kullanılmasıyla oluşturulan şifrelerin pratikte kullanıcılara hiçbir faydası yoktur ve bu tür şifrelerin çalınma olasılığı oldukça yüksektir.

Bunun dışında şifre oluştururken şifrelerin içerisinde @ gibi özel sembollerin kullanılması da şifrelerin güvenliğini olabildiğince arttıracaktır. Elbette şifrelerin sadece kelime veya sadece rakamlardan oluşması da şifrelerin güvenliğini tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle sayı ve rakamların bir arada bulunduğu ve "@" gibi özel sembollerin de kullanıldığı uzun şifrelerin güvenilirliği her zaman fazladır ve hacker'ların bu tür şifreleri ele geçirmesi pratikte oldukça güçtür.

herkes şifresini 123456789 gibi basit rakamlar yapmasın...
Mesaj11.10.2009, 06:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

. _ @ gibi paralonızın zorluğunu artırır
Mesaj11.10.2009, 06:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben mesela bi yere üye olurken veya msn açarken ben bile bazen unutuyorum uzunluğundan Wink
Mesaj11.10.2009, 06:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

fayecy yazmış:
Ben mesela bi yere üye olurken veya msn açarken ben bile bazen unutuyorum uzunluğundan Wink

ne kadr uzun ve zor olursa okdar güvenlidir demek kırılın msn adres lerin genelinin şifresi 123456789 Mr. Green
Mesaj11.10.2009, 06:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

kral-music yazmış:
fayecy yazmış:

ne kadr uzun ve zor olursa okdar güvenlidir demek kırılın msn adres lerin genelinin şifresi 123456789 Mr. Green

Bende eskiden msn şiflerimi 123456+ böle yapardım Mr. Green Mr. Green
Mesaj11.10.2009, 06:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

evet bence doqru diyor milyonlarca kişinin msn adresleri gitti bu yüzden

paralonızı uzun olsun be _ kullanın zorluğu artsınn
Mesaj11.10.2009, 06:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

önceden yayınlanmıştı
Mesaj11.10.2009, 06:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

gizemligercekler yazmış:
önceden yayınlanmıştı

nerde paylasıldı ben görmedimm

belkiii paylasılmıs ama göremedim
Mesaj11.10.2009, 07:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=131220 Wink

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj11.10.2009, 07:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben akrabamın laptop dan birinin ağına bağlandım şifresi 123456789 idi, 1 kaç gün kullandım sonra haram olur diye bağlantıyı kestim ..
Mesaj11.10.2009, 07:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

antalya-gezgini yazmış:
ben akrabamın laptop dan birinin ağına bağlandım şifresi 123456789 idi, 1 kaç gün kullandım sonra haram olur diye bağlantıyı kestim ..

Bırak Şimdi Very Happy Wink Razz

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj11.10.2009, 07:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:
antalya-gezgini yazmış:

Bırak Şimdi Very Happy Wink Razz

Olabilir bende bizim apartmandakilerin netlerini kullanıyordum..

kaptan1978,1975 gibi doğum tarihlerini koyuyorlar.Bulmak çok zor olmuyor.. Mr. Green

Konu önceden paylaşıldı ama bilgi içerikli,bir sorun olcağını sanmıyorum.

Bilgilendirme için sağol.. Wink