Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj18.10.2009, 14:00 (UTC)    
Mesaj konusu: Halikarnas Balıkçısı -Mavi Sürgün (Edebiyat)

MAVİ SÜRGÜN (Yaşam Öyküsü)

Halikarnas Balıkçısı

Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan Halikarnas Balıkçısı 1980 'da doğdu.İlköğretimini Büyükada Mahalle Mektebi'nde,orta öğrenimini Robert Kolej'de yaptı (1904).Oxford Üniversitesi'nde dört yıl yakın çağlar okudu,ünversiteyi orada bitirdi.

İstanbula dönünce Resim Ay, İnci vb dergilerde yazılar yazdı, kapak resmi ve süslemeler yaptı,karikatürler çizdi (1910-1925) .Cumhuriyetten sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden üç yıl kalebentlikle Bodrum'a sürüldü.

Cezasının son yarısını İstabnul'da geçirdikten sonra yeniden döndüğü Bodrum'da yaklaşık çeyrek yüzyıl kaldı.Şehrin antik çağdan kalma değerinin ortaya çıkarmasında büyük katkısı oldu.Server-i Fünun,Cumhuriyet ve daha sonra Demokrat İzmir gibi dergi ve gazetelerde Halikarnas Balıkçısı takma adıyla yazdığı yazı,hikaye ve romanlarla uluslararası bir üne ulaştı.

1947'de İzmir'e yerleşen Halikarnas Balıkçısı, 13 Ekim 1973'de bu kentte öldü.Çok sevdiği Bodruma gömüldü.

Naçizane düşüncelerim

Yazar son 100 yılın düşünürlerinden...Hayatı yaşamak için yaşamayan nadir insanlardan.Sadece yazmamış,yaşamış yaşatmış bir düşünür.Aynı zamanda bir halk adamı olması çok doğal.İçinde, bir çocuğun saf merakıyla sormuş sorgulamış dünyayı .

Mavi Sürgünü, ne güzeldir ki ;Halikarnas Balıkçısının çeyrek yüzyıl kaldığı ve gömüldüğü topraklara yakın bir bölgede okudum ve öldüğü gün kitanını bitirdim.

Kitabın başındaki olay betimlemeleri gelişme bölümüne göre oldukça genel ve etkileyici diye düşünüyorum.Adi(sıradan)bir okuyucu olarak, Mavi Sürgününün bu yönü ilk dikkatimi çeken şeydi.

Mesaj18.10.2009, 14:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok Güzel.
Teşekkürler Tuna Wink

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde
Mesaj18.10.2009, 14:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

Rica ederim arkadaşım
Kitabı okumanızı umuyorum.Piyasada, sahaflardan yada net ortamlarından bulabilirsiniz.Son baskısı 1998 ... Bulamayanlara yollayabilirim Razz
Mesaj18.10.2009, 14:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler,bu güzel paylaşımın için.. Wink

Netten araştırmaya başladım umarım bulurum.. Wink
Mesaj19.10.2009, 07:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

(Bari bende aradığım bir kitabı söliyemde bile vardır xd)
arkadaşlar yha bende karvera adlı bir kitap arıyorum ama bizim (sarıgazi) burdaki kitapçılarda yok acaba nerden bulabilirim yardımcı olursunuzmu Rolling Eyes Crying or Very sad