Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj22.11.2009, 16:06 (UTC)    
Mesaj konusu: Niçin Pardus Kullanmalıyız?

Niçin Pardus Kullanmalıyız?

Milliyetçiler, Pardus kullanır. Çünkü milli işletim sistemimizdir.
Emperyalizme, kapitalizme hayır diyenler Pardus kullanır. Çünkü özgürdür, ücretsizdir. Emekçi dostudur.
Dindar insanlar Pardus kullanır. Çünkü Pardus özgürdür. Amerikan-İsrail zulmüne destek olmamış olursunuz.
Vatanseverler Pardus kullanır. Çünkü Windows'a ödenen milyarlarca dolar ülkemizde kalır.

Milli işletim sistemimiz Pardus'a destek olmak, kullanmak için birçok sebebimiz var:
-Bize has bir üründür. Linux mimarisi üzerine gönüllü katılımcılar ve TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmektedir.

- Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ne kullandığınızı bilirsiniz. Microsoft XP, Vista, 2007, Mac sistmlerindeki gibi gizli kodları yoktur.

-Ücretsizdir. İşletim sistemi, ofis programları, grafik programları, oyunları vb, uygulamaların tamamı bedavadır. www.pardus.org.tr veya www.ozgurlukicin.com 'dan indirir ve gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

-Güvenlidir. Virüs, trojan vs. bulaşma riski yoktur. XP ve Vista gibi çürük değildir.
Bir kere kurarsınız, yıllarca kullanırsınız. Birkaç ayda bir format atma sıkıntısından kurtulursunuz.

-Pardus'u kurduğunuzda ekran kartını, ses kartını, modeminizi, yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtacağım diye saatlerce sürücü cdleriyle boğuşmak derdiniz olmaz. Çünkü Pardus akıllıdır. İşletim sistemini kurduğunuzda bunları da tanır. Ayrıca kurmazsınız.
En çok beğendiğim özelliklerinden Wink

-Programlama bilenler üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilir. Çünkü açık kaynak.

-Pardus kurduğunuzda ofis yazılımlarını da kurmuş olursunuz. Çünkü ofis de kurulum CD'sinin içindedir ve formatla birlikte kurulur.

-Codec yükleme derdiniz olmaz. Bütün ses,video, resim codecleri hazır yüklü olarak gelir.

Amerikan Microsoft firması ve sahibi Bill Gates bilişim alanında küresel bir hegemonya kurmuş ve bu sayede dünyanın ne zengini olmuş. Bu kazandığı parayı insanlığın hayrına kullandığını söyleyemeyiz.

Devlet daireleri, belediyeler, şirketler vb. lisanslı yazılım kullanmak zorundalar. Lisanslı Windows işletim sistemi, Ofis programları ve diğer lisanslı yazlılımları kullanıyorlar, kullanmak zorundalar. Ülkemiz çok büyük maddi kayıplarla karşılaşıyor. Oysa Pardus tamamen ücretsizdir.

Haberlerde çıktı, ASAL, yani Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Askerlik Şubesi açık kaynak, özgür yazılım, ücretsiz olan Pardus'a geçmekle 2 milyon Dolar tasarruf sağlamış. Yani 2 milyon Dolar ülkemizde kaldı, Amerika'ya, Bill Gates'e, Microsoft'a gitmedi.

Pardus kullanmayı ve tanıtmayı, Amerikan emperyalizmine karşı ciddi bir mücadele olarak düşünüyorum. Hatta -belki iddialı gelebilir- ekonomik ve bilişim cihadı olarak görüyorum. Bilindiği üzere cihad sadece silahla olmuyor.

Bütün devlet dairelerini (bakanlıklar, bağlı il müdürlükleri, hastaneler, sağlık ocakları, okullar, adliyeler vb.) belediyeleri, şirketleri, şahısları, bu hesaba dahil ettiğimizde müthiş rakamlar çıkacaktır. Hesaptan anlayan bir arkadaş bunu kabaca bir hesaplasa iyi olur.
Bizler de bu milli işletim sistemimizi ne kadar öğrenir, bilir, tanıtıp yaygınlaşmasına katkıda bulunursak o kadar hayırlı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. Böylece yöneticiler üzerinde de bir baskı olacak ve ciddi ciddi özgür yazılıma -Pardus'a- geçelim artık diye düşüneceklerdir.

İlk kurduğumda biraz zorlandığımı itiraf etmeliyim. Tamamen farklı bir sistem çünkü. Bir haftada alıştım.
Ortalama bir kullanıcı bile aylarını, yıllarını vermiyor mu Windows'u öğrenmek için. Hatta hala öğrenmeye devam etmiyor mu?
Bir hafta nedir ki ...

"Şu an buraya tıklayarak Pardus 2009 sürümünü indirebilirsiniz"

Windows'a para verip almanız ayrı bir sıkıntı, kaçak (kırık, korsan) kullanmanız ise apayrı bir sıkıntıdır. Kaçak kullanmanız yasal değildir. Kanunen sorumlusunuz, suçlusunuz. Vicdanen ve dinen de sorumlusunuz. Çünkü başkasının emek verdiği bir ürünü, izinsiz olarak kullanmış yani çalmış oluyorsunuz.
Oysa Pardus'un Kamu Lisansı vardır, dolayısıyla ücretsizdir.

Windows’a mahkum değilsiniz.
Mahkum kelimesine dikkatinizi çekerim.
Size sadece bir marka kullanmaya mecbur tutsalardı
kendinizi nasıl hissederdiniz?

Örnek verelim:
Size sadece bir markanın kolasını içebileceğinizi,
sadece bir markanın kalemini,
sadece tek marka saat,
tek marka cep telefonu,
sadece filan marka çay alabileceğinizi söyleselerdi,
sadece tek bilgisayar markası sunsalardı
vb. vb. kendinizi nasıl hissederdiniz?

Evet, Windows’a mahkum musunuz? Dünyanın en zengin insanına (niye bu kadar zengin acaba?), bir Amerikalıya mahkum musunuz?

Yoksa özgür müsünüz?

*Dört ayda bir çöken, sürekli yavaşlayan, kilitlenip kalan, paralı ve virüs bulaşan çürük, hastalıklı Windows XP, Vista vb. sistemleri kullanmaya devam edecek misin?

*Pardus kullanmaya ne dersin? Rahat edersin Wink

*Pardus 2009 çıktı. Yaşasın özgür yazılım.

Alıntı: www.Efgan.tr.gg

efgan
Mesaj22.11.2009, 16:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

aslında düşünüyorum pardusu denemeyi...
Mesaj22.11.2009, 16:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben bu yazıdan sonra düşünmeye başladım diyebilirim..ama xp-vista vs..vs.. kadar kolaymı?
Mesaj22.11.2009, 16:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok güzel bir noktaya değinilmiş.
Elinize sağlık..
Mesaj22.11.2009, 16:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:
ben bu yazıdan sonra düşünmeye başladım diyebilirim..ama xp-vista vs..vs.. kadar kolaymı?

Pardus kolaydır.
Bu biraz da alışkanlıklarımızla ilgili bir durumdur. Şu anki bilgisayar bilginiz kaç yıllık bir çabanın sonucu? Aslında siz bilgisayar bilmiyorsunuz, sadece Windows biliyorsunuz.
Bir haftanızı da Pardus'a ayırabilirsiniz Wink

efgan
Mesaj22.11.2009, 16:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

gokseen yazmış:
Çok güzel bir noktaya değinilmiş.
Elinize sağlık..

Rica ederim. Beğenmenize sevindim Smile

Pardus memleket meselesidir. Ülkemizin bilişim alanındaki bağımsızlığı buna bağlıdır.

Windows hegemonyasına, Microsoft'un keyfi uygulamalarına hayır demek lazım.

Yaşasın açık kaynak, özgür yazılım Wink

efgan
Mesaj22.11.2009, 16:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Parpus ve Linux'un kurulum CD'leri var. Bilgisayar dergilerinin yanında vermişlerdi. Parpus kullanmayı düşünmedim. Ama linux kurmak istedim. Nasip Razz
Mesaj22.11.2009, 16:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ya bende kurmayı düşünüyorum fakat bana lazım olan oyunlar filan çalışmayacak :S Grafikleri filan iyi başka bir bilgisayarda kurmuştum çünkü...

Arrow Ethical Hacker Arrow Professional Web Designer
Mesaj22.11.2009, 16:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ayrıca herşey için minumun sistem gereksinimi istenir bununkiler ne kadar :S

Arrow Ethical Hacker Arrow Professional Web Designer
Mesaj22.11.2009, 16:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

interforce yazmış:
Parpus ve Linux'un kurulum CD'leri var. Bilgisayar dergilerinin yanında vermişlerdi. Parpus kullanmayı düşünmedim. Ama linux kurmak istedim. Nasip Razz

Parpus deil pardus. Ayrıca Windows'tan vaz geçmem.
Mesaj22.11.2009, 17:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

cengizhanayaz yazmış:
interforce yazmış:

Nedenki Farklı Şeyler denemek İnsana Bilgi Verir

Hem Yakında Windowsta Takoz Olacak xD

Mesaj22.11.2009, 17:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

virusland yazmış:
cengizhanayaz yazmış:
interforce yazmış:

Nedenki Farklı Şeyler denemek İnsana Bilgi Verir

Hem Yakında Windowsta Takoz Olacak xD

Onu o zaman düşünürüz Wink
Mesaj22.11.2009, 17:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

interforce yazmış:

Pardus, Linux'tur zaten. Shocked

Linux'u dev bir yazılım havuzu olarak düşününüz. Her bilgisayar, yazılım uzmanı buraya yazılımını ekler. Beğenilenler kullanılır, yaygınlaşır. Birçok ülke bu havuzdan alıp ona ekleme çıkarma yaparak kendi sistemini geliştirir çünkü açık kaynak.

Almanlar'ın Linux'u, Suse'dir. Fransızların Mandriva, Amerikalıların Red Hat, Güney Afrikalıların Ubuntu, Türklerin Linux'u Pardus'tur.

Bu her bir ülke sürümünün de en az 10 farklı dilde desteği vardır.

ve lütfen Pardus 2009 sürümünü kurup kullanmayanlar Pardus/Linux hakkında mantıksız yorumlar yazmasın. Ezberden, kulaktan dolma bilgilerle yol alınmaz, halinize gülerler.

efgan
Mesaj22.11.2009, 17:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

harikaegitimprojeleri yazmış:
interforce yazmış:

Linux'u dev bir yazılım havuzu olarak düşününüz. Her bilgisayar, yazılım uzmanı buraya yazılımını ekler. Beğenilenler kullanılır, yaygınlaşır. Birçok ülke bu havuzdan alıp ona ekleme çıkarma yaparak kendi sistemini geliştirir çünkü açık kaynak.

Almanlar'ın Linux'u, Suse'dir. Fransızların Mandriva, Amerikalıların Red Hat, Güney Afrikalıların Ubuntu, Türklerin Linux'u Pardus'tur.

ve lütfen Pardus 2009 sürümünü kurup kullanmayanlar Pardus/Linux hakkında mantıksız yorumlar yazmasın. Ezberden, kulaktan dolma bilgilerle yol alınmaz, halinize gülerler.

Vay be Razz Dostum sana helal olsun Razz
Mesaj22.11.2009, 17:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

interforce yazmış:
harikaegitimprojeleri yazmış:
interforce yazmış:

Vay be Razz Dostum sana helal olsun Razz

pardus.org.tr den alınan bilgilerle... Smile