Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj30.11.2009, 12:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Facebook'ta özel ismi kendisinden alındı

Kullanıcı ismini elinden aldı, kullanıcıya söz hakkı vermedi. İşte ismini savunamayan adamın öyküsü!

Facebook'un sunduğu özel bir isim alma özelliği pek çok insanın kullanışlı bulduğu bir özellik oldu. Ancak Facebook bu isimlerin bazılarını sorgusuz sualsiz geri aldı.
Savunma sistemleri mühendisi David Lloyd, senelerdir kullandığı mahlas olan "Squaresheep" ismini Facebook'ta alabildiği için oldukça mutluydu. Özel URL sayesinde aynı adı taşıyan kullanıcılar arasından sıyrılan Lloyd ne yazık ki bu ismi kaybetti.

Senelerden beri Hotmail ve Skype üzerinde kullandığı takma isim, kendisinden alınarak Amerika'da yer alan Squaresheep.com isimli aşçılık sitesine verildi. Bu isim kendisinden alınırken de sebep olarak kullanım şartlarına uyulmamasını gösterdi. Bir siteye ait olan ismi aldığı belirtilen Lloyd böylece özel ismini kaybetti.

"Hiçbir söz hakkı tanınmadı"

Facebook hesabı hala aktif olan David Lloyd, kayıtlı e-posta ve şifre kombinasyonuyla siteye giriş yapabilse de, ismin kendisinden alınıp siteye verilmesine itiraz hakkı tanınmamasına oldukça bozulmuş.

Bir Facebook sözcüsü, bu ismin Lloyd'un gerçek ismiyle alakası olmadığı için hizmet şartlarına uymadığını belirtti. Facebook, kendisine squaresheep.com'dan bu konuda bir istek gelip gelmediği konusunda açıklama yapmadı.

İşin ilginç yanı Lloyd'un bu ismi alırken engellenmemiş olması. Dahası David Lloyd Leisure Ltd. isimli kayıtlı bir markanın da bulunması. Aynı adı paylaşan binlerce insan olduğu düşünülürse Lloyd'un ismi kaybettiğine neden üzüldüğü anlaşılabilir. Lloyd, Facebook'un bu konuda kendisine hiçbir söz hakkı tanımamasından rahatsız olduğunu belirtiyor.

Bilgi teknolojileri alanında deneyimli avukat Dai Davis, bu durumda bir isim hakkı ihlali olmadığını, çünkü David Lloyd'un squaresheep adına bir ticari faaliyet yürütmediğini belirtti.

Facebook'Da Para var Tabi Neden düşünsünki Müşterisini Rolling Eyes
Mesaj30.11.2009, 12:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

En iyisi üye olmamak Laughing

Mesaj30.11.2009, 12:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

MiLLet Çıkarını Düşünüyor.. Wink
Mesaj30.11.2009, 12:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

Baştan Sona Kadar Okudum Bu yer Dikkatimi Çekti Idea

İşin ilginç yanı Lloyd'un bu ismi alırken engellenmemiş olması.
Mesaj30.11.2009, 12:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

pit10 yazmış:

Smile Artık O Devir Geçti Üye olduk bile Rolling Eyes

desingxxkod Yazmış
Alıntı:
MiLLet Çıkarını Düşünüyor..

Evet Daha Nolacak Herkes böyle Artık..

Alıntı:
Baştan Sona Kadar Okudum Bu yer Dikkatimi Çekti

Evet İlginç Tabikide

Yorumlar İçin Teşekkür ederim. Wink
Mesaj30.11.2009, 16:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Adamın biride benim resmimi kullanarak profil oluşturmuş.Şikayet ettim sildiler adamı Very Happy

Mesaj30.11.2009, 18:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

grafikdestek yazmış:
Adamın biride benim resmimi kullanarak profil oluşturmuş.Şikayet ettim sildiler adamı Very Happy

Xd
zaaa
Mesaj30.11.2009, 18:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

grafikdestek yazmış:

Laughing
Mesaj01.12.2009, 08:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

odev-arsivleri yazmış:
Baştan Sona Kadar Okudum Bu yer Dikkatimi Çekti Idea

evet ya
Mesaj01.12.2009, 17:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

pit10 yazmış:

evet öyle ben üye olmuyorum