Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj08.12.2009, 10:50 (UTC)    
Mesaj konusu: 'Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

Sakarya Müftüsü Sinan Cihan, internette yalan söylemenin neredeyse sıradanlaştığına dikkat çekerek söylenen yalanın gerçek hayattakinden hiçbir farkı olmadığını söyledi. Cihan "Yalan yalandır, sanalı, gerçeği olmaz. Yalan söylemek günahtır ve haramdır." dedi.

Cihan, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, sanal ortamdaki sohbet ve paylaşım sitelerinde insanların çok kolay yalan söyleyebildiklerini, pek önemsenmeyen bu durumun toplum için tehlikeli bir gidiş olduğu uyarısında bulundu.

İnsanların sanal âlemde kendilerini olduğundan farklı tanıtmalarının, yalana başvurmalarının giderek yaygınlaştığını ifade eden Cihan, bir Müslüman'ın ne gerçek, ne de sanal âlemde yalan söylememesinin söz konusu olamayacağını kaydetti. Cihan, dinin yalanı yasakladığını, yalan söylemenin günah ve haram olduğunu vurguladı.

Sanal ortamda yalan söylemenin normal kabul edilip sıradanlaştığının altını çizen Cihan şöyle konuştu: " Bu gün hayatın neredeyse bir parçası haline gelen internetteki sanal ortamda kişiler kendileriyle ilgili gerçek bilgiler yerine yalan söylemeyi, kendilerini olduğundan farklı göstermeye çalışıyorlar. Sanal ortamda sıradanlaşan yalanın gerçek hayata da etkisi görülüyor. Bu çok üzücü bir durum. Ayrıca bazen sanal ortamda söylenen yalanlar sebebiyle gerçek hayatta tanışan kişiler hayal kırıklığına sebep oluyor. Bu durum kavgalara, cinayetlere kadar gidebiliyor. "

"TANIMADIĞIMIZ KİŞİLERDEN HELALLIK ALAMAZSINIZ"

Sanal ortamda söylenen yalanın gerçek hayattaki etki alanından daha geniş olduğunu belirten Cihan, "Belki gün içinde yüz yüze görüşülen birkaç kişiye yalan söylenebilir. Pişman olunursa helallik alınabilir. Ancak sanal ortamda bir tuşla binlerce kişiye ulaşıldığından yalanın etki alanı daha büyük oluyor. Yine sanal âlemde hiç tanımadığımız birçok insanla gün içinde sohbet ediyoruz. Belki bu kişilerin bir çocuğuyla bir daha hiç yazışmıyoruz. Unutup gidiyoruz. Sanal âlemde söylediğimiz yalandan pişman olsak bile bu insanları bulup helallik istemek mümkün değil." ifadelerini kullandı

Mesaj08.12.2009, 13:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

Haram olmayan bişeye haram demekte haramdır.. Evil or Very Mad

Butür saçmalatmacalara karnımız tok bu bilinsin. Yok o günah yok bu günah

Özgürlük için DİN Vardır..Eğer DİN Denilen kavramda "özgürlük"betimlemesi içermiyorsa o din din değildir..

SAÇMALAMAYIN..!

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj08.12.2009, 13:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:
Haram olmayan bişeye haram demekte haramdır.. Evil or Very Mad

Butür saçmalatmacalara karnımız tok bu bilinsin. Yok o günah yok bu günah

Özgürlük için DİN Vardır..Eğer DİN Denilen kavramda "özgürlük"betimlemesi içermiyorsa o din din değildir..

SAÇMALAMAYIN..!

Bana görede pek mantıklı değil. Bunu ben söylemişim gibi bana laf atmanda mantıklı değil! Wink Smile
Mesaj08.12.2009, 13:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Confused
Mesaj08.12.2009, 13:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

Nasıl saçma ya?
Eğer ben Müslüman'ım diyorsan doğruluğunu kabul edeceksin.
Ha değilsen kimse karışamaz tabii.

Mesaj08.12.2009, 15:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

habersizhaber yazmış:
Nasıl saçma ya?

Kuran-ı Kerim'i okudunmu?

Varsa böyle bişey getir göster..boynum kıldan ince olur..Varımı yoğumu veririm..

Bunların yaptığı resmen papacılık..

ayrıca ;

Alıntı:
Bunu ben söylemişim gibi bana laf atmanda mantıklı değil!

Ben sana değil bu haberi yazana laf attım Wink

Mesaj08.12.2009, 15:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:
habersizhaber yazmış:
Nasıl saçma ya?

Kuran-ı Kerim'i okudunmu?

Varsa böyle bişey getir göster..boynum kıldan ince olur..Varımı yoğumu veririm..

Bunların yaptığı resmen papacılık..

ayrıca ;

Alıntı:
Bunu ben söylemişim gibi bana laf atmanda mantıklı değil!

Ben sana değil bu haberi yazana laf attım Wink

Kur'an da "sanal alemde yalan haram" mı diyecek?
İnsan düşünerek de bunu cevaplayabilir.
Saçma demek çok ayıp.

Bu 2. tartışma oluyor dinle ilgili. Bir de bizim bir başlık vardı. Kim sildi?
Bence script... tartışıyorduk?

Mesaj08.12.2009, 16:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alıntı:
Şu sanal alemin içine girdim, Herkes birbirini aldatmakta,Bir gün dost olanlar öbür gün düşman, Kime yarar gözü kapalı koşman..!

Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berakatuhu

simdi dostlar siz neyi tartisiyorsunuz gercek hayata yalan harami sanal alemde haram degilmi bunu mu tartisiyorsunuz

Yalan yalandir nerde söylendigi önemli degildir yalan nasil yalansa heryerde hayla yalan olmaya devam eder.

Sanal alemde yalan gunah degildir, sanalda helalik istiyemezsin tarz konusmalar gereksiz örnek real hayata bir kisiyi ölüm ile tehdit etiniz savciliga basvuruldu hukkuki sürec baslarmi davaci olursaniz evet degilmi.

Simdi gelelim sanal aleme biri sizi hep ölümle tehdit etse sanal oldugu icin tehdit olmuyormu yani, veya biri hukkuki süreci baslatsa sanal alem oldugu icin hukkuki sürec baslatilmiyormu bir islem yapilmiyormu sanal alem hayattan ibare birsey degilmi uzaydanmi gelme Laughing

sanal aleme kendini kaptiran kisiler var evet sanal alem yüzünden kendi degerlerini görmemekte isararli olan kisilerde olabilir fakat inanin bana elinde sonunda fiziksel ve piskolojik yönden bütün yaptiklari real hayatta o kisileri etkiliyecektir buna inanin,

birde sanal alemde yapilan bütün herseyinde Allahu Teala tarafindan hesabi sorulacaktir iyi veya kötü gercek hayatimizda nasil herseyin hesabi sorulacaksa bu alemde yapilan herseyinde hesabi sorulacaktir.

örnegin eger ben host sahibiysem ve bir müsterimi dolandirdiysam gunah olmuyormu almis oldugum bir para ücreti olmuyormu o kisinin hakkini yemis olmuyormuyum günah islemis olmuyormuyum helalik istiyemezmiyim ozaman
birakin bu isleri su isleri Wink

bu konu kitlenirse sevinirim..
Dalga geçerim ama kırmam. Ciddiye alırım ama takmam. Çevremde birçok arkadaşım olabilir ama hepsini dostum yapmam, Biz ışıklı cɑddelerin züppe çocuklɑrı değil! Biz ıssız sokɑklɑrın delikɑnlı yürekleriyiz!!! CW
Mesaj08.12.2009, 16:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sanalda ana-bacı küfür ediliyor. Onlarda günah değil o zaman?
Herkes küfür etsin o zaman?

Bu kadar saçma birşey olmaz.. Müftümüdür, imammıdır hepsi konuşuyor.. Kısacası ağzı olan.
Mesaj08.12.2009, 16:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yalan Her Yerde Yalandır...

Bunun İnternettede Günah Olabileceğini DÜşünüyorum...

Ha Gerçek Hayatta Ha Sanal Hayatta ( alemde ) Söylemişsin. İkiside Aynı...

Sonuçta Yalanı Söyleyen Ağız Degil.

O Yalanları Yazan Eller...

Eller Senin Olduğuna Göre Ettiğin Küfüründen Haram Olduğunu Söylediğin Yalanların Günah Olduğunu Bileceksin...

Mesaj08.12.2009, 17:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

ua1905ua yazmış:
Alıntı:
Şu sanal alemin içine girdim, Herkes birbirini aldatmakta,Bir gün dost olanlar öbür gün düşman, Kime yarar gözü kapalı koşman..!

Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berakatuhu

simdi dostlar siz neyi tartisiyorsunuz gercek hayata yalan harami sanal alemde haram degilmi bunu mu tartisiyorsunuz

Yalan yalandir nerde söylendigi önemli degildir yalan nasil yalansa heryerde hayla yalan olmaya devam eder.

Sanal alemde yalan gunah degildir, sanalda helalik istiyemezsin tarz konusmalar gereksiz örnek real hayata bir kisiyi ölüm ile tehdit etiniz savciliga basvuruldu hukkuki sürec baslarmi davaci olursaniz evet degilmi.

Simdi gelelim sanal aleme biri sizi hep ölümle tehdit etse sanal oldugu icin tehdit olmuyormu yani, veya biri hukkuki süreci baslatsa sanal alem oldugu icin hukkuki sürec baslatilmiyormu bir islem yapilmiyormu sanal alem hayattan ibare birsey degilmi uzaydanmi gelme Laughing

sanal aleme kendini kaptiran kisiler var evet sanal alem yüzünden kendi degerlerini görmemekte isararli olan kisilerde olabilir fakat inanin bana elinde sonunda fiziksel ve piskolojik yönden bütün yaptiklari real hayatta o kisileri etkiliyecektir buna inanin,

birde sanal alemde yapilan bütün herseyinde Allahu Teala tarafindan hesabi sorulacaktir iyi veya kötü gercek hayatimizda nasil herseyin hesabi sorulacaksa bu alemde yapilan herseyinde hesabi sorulacaktir.

örnegin eger ben host sahibiysem ve bir müsterimi dolandirdiysam gunah olmuyormu almis oldugum bir para ücreti olmuyormu o kisinin hakkini yemis olmuyormuyum günah islemis olmuyormuyum helalik istiyemezmiyim ozaman
birakin bu isleri su isleri Wink

bu konu kitlenirse sevinirim..

işte doğüru cevap.

başlığa dikkat lütfen.

'Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'
Mesaj08.12.2009, 17:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben "sanal ortamda yalan söylemek haramdır.."kuranda geçiyordur demiyorum..

"Heryerde yalan yalandır"ile alakalı bişey bulun bana..

Mesaj08.12.2009, 17:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:

ne diyon sen ya xd şimdi biz mesela 1 bin metre havada yalan söledik o geçersiz de yerdde sölediğimiz mi geçerli.arkadaşım sanal soyut bir kavram gibi görülebilir ancak somuttur.sen karşındakinin var olduğuna inanıyormusun.inanıyorsun dur inanmıyorsan zaten sende bişi var.ha ona ana avrat küfür ettiğin zaman veya yalan sölediğin zaman somut birşeye yalan sölemiş veya küfür etmiş olmuyor musun oluyorsun. eee? ha görmeden ha görerek...
Mesaj08.12.2009, 17:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

yalan yalandır. sen onu kendi kafanda düşünüyorsun tepki veriyorsun ve kendi ellerin, parmakların yazıyor... örn. siz vişne suyunu şarap misali içerseniz (vişne suyunu şarap yerine koyup kafanda onu içmek.) oda günahtır. bizzat bize bunu din hocamız söylemiştir. buda ona benziyor.. Allah bir irade vermiş, herşey sana kalmış...ve bu birçok ayette geçiyor (1 saattir arıyorum ayeti bulamadım bi türlü Mad bulunca yazacağım) yani anlıyacağınız kafanızda ne düşünüyorsanız bunu Allah bilir, ne yazıyorsanız bunu eller bilir ve zamanı geldiğinde şahitlik edecektir.
Mesaj08.12.2009, 17:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:

Ayrıca ''sayın mod arkadaşım'' kendinizden çok emin konuşuyorsunuz soruyorum size; müslümanız müslümanız diyoruz fakat hangimiz namazını kılıyor, Kuranını okuyor (meali ile, anlayarak?) evet bunada cevap verirmisin? (dürüstçe) kaç kere okuduğun arapça kuran ayetlerini anlamını merak ettin? ne zaman eline bir Kuran aldın?
Önceki mesajları göster: