Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj08.02.2010, 19:36 (UTC)    
Mesaj konusu: Neden, keşke deriz?

Başlık biraz saçma olarak gözükebilir... Smile İnsanlar hata yapar. Hatasız kul olmaz!... Peki neden hep keşke deriz... "Asla keşke deme." diye bir söz vardır. Çoğumuz duymuşuzdur. Peki bu keşkeleri demeden önce olgun ve olumlu düşünüp hareket etmek neden insanlara zor gelir?...
Mesaj08.02.2010, 20:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

"Keşke" demek Allah'ın gücüne gidiyormuş.Misal:

Keşke şöyle güzel bir arabam olsaydıda şurları bi turlasaydım gibi.
Mesaj08.02.2010, 20:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

enterpress yazmış:
"Keşke" demek Allah'ın gücüne gidiyormuş.Misal:

Keşke şöyle güzel bir arabam olsaydıda şurları bi turlasaydım gibi.

Hade be.
Keşke daha önce smyleseydin. xDe

Mesaj09.02.2010, 07:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

''KEŞKE'' bunu cümleyi insan kullanırken bir şey ister birşeyin olmasını ister.

(Keşke bir laptopum olsa) her gün dediğim cümle yani Very Happy
Mesaj09.02.2010, 08:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

Keşke demek haram ve küfür değildir. Keşke demenin mahzuru olmaz. Ahiret nimetini kaçıran bir kimse, Allahü teâlânın takdirine isyan olarak değil de, pişmanlık olarak, keşke şu günahı işlemeseydim, keşke namazımı geciktirmeseydim demesi iyi olur, suçunu kabul edip özür dilemek olur, tevbe olur.

Fakat kadere isyan olacak işlerde, keşke bunları yapmasaydım demek doğru olmaz. Burada uygun olmayan keşke demek değil, kadere isyan etmek yanlıştır.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allah’a dayanıp işe giriş ve acze düşme! İş neticelenince, “Keşke şöyle yapsaydım” deme, “Allahü teâlâ böyle takdir etmiş” de, keşke demek, şeytanın işine yol açar.) [Müslim]

kısa bi alıntı Wink
Mesaj09.02.2010, 09:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Peki bu keşkeleri demeden önce olgun ve olumlu düşünüp hareket etmek neden insanlara zor gelir?...

bu soruma cevip verilmeli!! @bilgiliwebnet güzel bir alıntı.. Wink

Mesaj09.02.2010, 14:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bunu biyerde duymuştum.Uzun zamandır keşke demiyorum.Sadece bunu yazarken kafamdan geçtiği için içimden dedim Mr. Green
Mesaj12.02.2010, 11:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

sonunu düşünmediğimiz için keşke deriz..
Mesaj12.02.2010, 13:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Birdaha keşke dememek için ...

Çok basit ve net!
Mesaj13.02.2010, 22:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,

''Ulaşamadığımız veya kaybettiğimiz için keşke deriz''

Keşke dememek doğamıza aykırı.İnsanız hata yapar,bin kere tövbe etsek yine yaparız.Bin kere keşke demek de böyle.Yine keşkeleriz.Ne kadar safi çıkıverdi ağzımdan...Hapşırmak gibi hayat bulmayı anımsattı ,keşkelemek.Birbirinden uzak ama bana bu şekilde çağrışım yaptı.

''Keşkelerle asıl kaybettiklerimiz ,aslında geçmiş zamanlarda yaşadıklarımız değil,geçmiş zamandan ders çıkaramayıp ileride yaşayacağımız yada düşeceğimiz keşkelerdir.''

Saygılarımla
Tuna
Mesaj10.04.2010, 11:51 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Neden, keşke deriz?

informess yazmış:
Başlık biraz saçma olarak gözükebilir... Smile İnsanlar hata yapar. Hatasız kul olmaz!... Peki neden hep keşke deriz... "Asla keşke deme." diye bir söz vardır. Çoğumuz duymuşuzdur. Peki bu keşkeleri demeden önce olgun ve olumlu düşünüp hareket etmek neden insanlara zor gelir?...
Mesaj10.04.2010, 14:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Gereksiz Alıntı Yapmayalım.
Mesaj10.04.2010, 15:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

bana göre "keşke" demek elindeki şeylerin değerini bilmeyip kaybedince söylenen sözdür. Wink
Mesaj11.05.2010, 23:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

my-tubee yazmış:
sonunu düşünmediğimiz için keşke deriz..

sonunu bilmediğimiz için deriz..
Mesaj12.05.2010, 20:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

Keşke Very Happy

“Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene!” [ Türkçemize Sahip Çıkalım ! ]
Önceki mesajları göster: