Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj26.02.2010, 07:25 (UTC)    
Mesaj konusu: Öyle Bir Otomobil Yaptılar Ki !!!

Elazığlı üç kafadar, elektrikli araba üretti dünya devlerine kafa tutmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl tamamlanan; ancak bu yıl üzerinde değişiklik yaparak kullanıma hazır hale getirilen otomobilin en ilginç tarafı ise hemen hemen hiç akaryakıt kullanılmaması!

Elazığ'da öğretmenlik yapan Ramazan Eryıldız, Hikmet Doğan ve tekniker Hikmet Koşar tarafından geliştirilen yeni taşıma sistemi, otomobilde devrim yaptı. Bu yeni buluşun en önemli özelliği ise tekerlek üzerindeki ağırlık merkezini değiştirilerek akaryakıt kullanımını minumuma düşürmesi.

Peki bu yeni buluşun mevcut sistemden ne farkı var?

İşte bu yeni buluşun ayrıntıları;

- Günümüzde elektrikli araçların yaygın olarak kullanılmamasının en önemli nedenlerinden birisi, menzillerinin uzun olmaması ve akülerin kısa sürede deşarj olmalarıdır. Bu hareket sistemi uygulandığında daha uzun menzilli ve daha hızlı araçlar üretilebilir.

- Bu hareket sisteminde sistemin ağırlığı teker milinin altında olduğundan savrulmalar ve devrilme riski daha az olmaktadır.

- Bilindiği gibi araçların en çok güce ihtiyaç duyduğu zamanlar; ilk hareket, yokuş tırmanma ve yüksek hızdır. Bu hareket sisteminde bu üç olayda da çok büyük performans kazandığı tespit edilmiştir.

- Mevcut sistemlere göre tekerleğin patinaj yapması büyük ölçüde azalmaktadır. Ani frenlerde ağırlık merkezi yer değiştirdiğinden tekerleğin sürtünme kuvveti artar ve kızaklanması azalır. Bu hareket sisteminde yukarıda da izah edildiği gibi, mevcut sistemlerde tekerleğin döndürülmesi hedeflenirken, bu sistemde tam tersine tekerleğin yuvarlanması sağlanmaktadır.

- Bu sistemde tekerlekler dikey ve dairesel yönde hareketli olduğundan tekerleğin engelleri absorbe etmesi daha yumuşak olmakta ve amortisöre olumlu katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de sarsıntı mevcut sistemlerden daha az olmaktadır.

- Sistem elektrikli olduğundan çevre dostu olup, gürültü ve hava kirliliği olmamaktadır.

- Bu hareket sisteminin araçlarda uygulanışı daha ucuz ve bakımı daha kolaydır.
LİNK:
http://www.dailymotion.com/video/xayw0c_çelebi-taşıma-sistemi-test-sürüşü_tech

Görüyorsunuz arkadaşlar bizde daha ne cevherler var türk insanı kendi başına bir dünya başkenti bunu asla unutmayınız her zaman parmak gösterilenleriz.
Mesaj26.02.2010, 08:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Dünyada Büyük Şirketler Bunu Görünce Fikrine Bir Danışır, Eğer Yaparlarsa Bunun Daha Gelişmişini Yapabilirler...

Üstü Kapalı Olsaymış İyiymiş. Smile

Mesaj26.02.2010, 12:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

camliderelihasan yazmış:
Dünyada Büyük Şirketler Bunu Görünce Fikrine Bir Danışır, Eğer Yaparlarsa Bunun Daha Gelişmişini Yapabilirler...

Üstü Kapalı Olsaymış İyiymiş. Smile

Evet katılıyorum ama şunu göz ardı etmemek lazım...

Bu otomobili yapanlar bir üniversite hocası doc.. prof. değil sadece öğretmenler

Bu araç saatte 100 km yapıyor ve 1 damla benzin kullanılmadan çalışıyorr
Mesaj26.02.2010, 12:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Helal olsun vala.. Umarım daha da gelişir.. Wink
Mesaj26.02.2010, 12:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

hayrola.. çok iyi yapmışlar gayet güzel.. araba blgileride var videonun altında. paylaşım için sağol. Türk mucitlerinin bu tarz baya arabası oldu sazan marka arabada var TÜRK icadı.

Çelebi Taşıma Sistemiyle üretilen prototip araç 0-100 Km sürate 3 Sn de ulaşıyor.4000 devir 2Hp DC Elektirik Motoru ile 95 Km/s sürat yapıyor. 20 Km mesafe sürekli rampayı 70 Km/s hızla tırmanıyor.
Artık BÜYÜK YÜK TAŞIMAK İÇİN, BÜYÜK GÜCE İHTİYAÇ VAR MANTIĞI YOK EDİLMİŞTİR.
Çelebi Taşıma Sistemi Sayesinde Büyük yüklerin, Küçük güçlerle taşına bilineceği İspatlanmıştır.
İklim değişikliğine dur demesi için sayın Başkan Obamanın, arabasından inip yürümesine hiç gerek yok.

Hayatta iki şeye çok güveniyorum. Bir aynaya baktığımda gördüğüme, birde yukarı baktığımda göremediğime.
Mesaj26.02.2010, 12:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Link kırk Sad

Lütfen Tıklayınız..!!
JooPlus İnternet Yazılımımız B-S'de Yeni Çağ açıcak...
Mesaj26.02.2010, 13:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

mylet yazmış:
Link kırk Sad

Kod:
http://www.dailymotion.com/video/xayw0c_çelebi-taşıma-sistemi-test-sürüşü_tech

Link kırık değil site tıklanma linki yarım veriliyor linki tamamen alıp kopyalayın adres satırına o şekilde izleyiniz
Mesaj26.02.2010, 14:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

http://www.dailymotion.com/video/xayw0c_celebi-tasima-sistemi-test-surusu_tech

Link Üstte.

Linkte ç,ş,ı Ve ü Harfleri Vardı Onları Düzelttim Şimdi Kullanılaiblir Durumda. Smile

Mesaj26.02.2010, 22:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

camliderelihasan yazmış:
http://www.dailymotion.com/video/xayw0c_celebi-tasima-sistemi-test-surusu_tech

Link Üstte.

Linkte ç,ş,ı Ve ü Harfleri Vardı Onları Düzelttim Şimdi Kullanılaiblir Durumda. Smile

teşekkürler

evet aradaşlar türk mücitler hakknda yorumlarınızı bekliyorum
Mesaj27.02.2010, 07:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hayata geçirilirse ülkemize çok faydası olur bence.
Mesaj27.02.2010, 07:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

süper bişey bea Smile
Mesaj27.02.2010, 08:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

Keske Bide Resim oLaydı.. =)

Ama Güzel Düşünce.. =)
Mesaj27.02.2010, 10:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

mega-ipek yazmış:
Keske Bide Resim oLaydı.. =)

Ama Güzel Düşünce.. =)

yukarıda video linki var
Mesaj27.02.2010, 10:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

vay bea ne araba
Mesaj27.02.2010, 16:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

türkler anca harekete gecti

rankend on deviantART
Taklitlerden sakının : rankend forumexe hesabı özenti taklittir.
Önceki mesajları göster: