Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj13.03.2010, 08:38 (UTC)    
Mesaj konusu: Kırıkkale ve Hava Sahasının Önemi

Kırıkkale ve Hava Sahasının Önemi

İç Anadolu'da büyük bir petrol rafinerisinin gerek coğrafi yapısı gerek yeryüzü şekileri bakımından en uygun yer olarak gösterilen Konya ya da başka bir yere değilde neden Kırıkkale'de kurulduğunu biliyor musunuz?

Bir savaş anında ülklerin ilk bombalayacakları yer petrol üretim ve dağıtım yeridir.Çünkü petrol kaynağınız vurulduğunda bitmişsiniz demektir.Petrol askeriye için ulaşım ve hareket kaynağıdır.Eğer petrol kaynağınız vurulursa ulaşım ve hareket sağlanamaz.Kısıtlanırsınız.Petrol savaşta çok önemli bir yere sahiptir.

Gelelim bir İç Anadolu ili olan Kırıkkaleye...İç Anadoludaki petrol rafinerileri Kırıkkale'de kurulmuştur.Konya gerek hava atmosferi bakımından gerek arazi şartları bakımından askiriye için önemli bir üs ve perol rafinerleri için ise kolay ulaşım (dağıtım) sağlayabilecek bir arazi yapsının bulunmasına karşılık,diğer illere göre arazi yapısı Konya'ya, Ankara'ya ya da başka bir İç Anadolu iline göre daha engebeli olmasına karşılık hepsi Kırıkkallede kurulmuştur.Bunun nedeni ise söylediğimiz gibi savaş anında ülkelerin ilk bombalayacağı yer petrol rafinerleridir demiştik.Kırıkkale hava sahasının üstünde geniş bir hava boşluğu olduğu için bu alanda uçaklar uçamaz.Bu alana giren uçaklar düşer ve hava hakimiyeti sağlayamaz.Bunun için en güvenli yer olarak Kırıkkele'de kurulması uygun görülmüştür.

Potassium

Mesaj13.03.2010, 09:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel Bilgi.. Wink
Mesaj14.03.2010, 05:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

xxkodmedia yazmış:
Güzel Bilgi.. Wink

Evet katılıyorum silah fabrikamızda orada çünki
Mesaj14.03.2010, 05:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kırıkkale Kırsal Biçim Kırsal Biçim Olan Yerlerde Daima Hoşuma Gitmiştir.

M.Kemal Atatürk
Mesaj14.03.2010, 08:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Her Bölgenin Kendine Has Özellikleri Var, İç Anadolu Bölgesindede Bilhassa Kırıkkalede Bu Özellik Daha Çok...
Mesaj14.03.2010, 08:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bilgi için Teşekurler
Sohbete CEvırmeyelım LÜTFEN...
Mesaj14.03.2010, 08:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

dogugundemi yazmış:
Bilgi için Teşekurler
Sohbete CEvırmeyelım LÜTFEN...

Bak İşte Neresi Sohbet Allah Aşkına Uyarıyı Yerinde Yap.

Cevabını Özelden At. Wink
Mesaj19.03.2010, 19:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

İlgnç...Güzel araştrma...
Önceki mesajları göster: