Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj02.05.2010, 11:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Huzurlarınızda Photoshop CS5

Ve Adobe Photoshop CS5 nihayet görücüye çıktı. Chip Online, sizler için popüler imaj işleme yazılımının son sürümünü ve CS5'in diğer programlarını yakından inceleyerek göze çarpan özelliklerini bir araya topladı.

İlk olarak Photoshop CS5'in birçok konuda geliştirildiğini ve imajlar üzerinde daha kolay çalışmaya yönelik yeni özelliklerle donatıldığını söyleyebiliriz: Yeni HDR fonksiyonları, otomatik lens düzeltme, iyileştirilmiş Raw dialogları, geliştirilmiş seçim ve maskeleme araçları ve yeni zoom, boyama, onarım ve deformasyon özelliği bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca Mac kullanıcıları için de önemli bir yenilik bulunmakta. Çünkü Photoshop CS5'in Mac versiyonu bütünüyle 64 Bit bir uygulama olarak sunuluyor.

Yepyeni mükemmel özellikler:
Photoshop CS5'in en önemli yeniliği olarak fotoğrafta istemediğiniz nesneleri saniyeler içinde kaldırmayı sağlayan ve bir anlamda içeriğe duyarlı onarım ve doldurma diyebileceğimiz "Content Aware" özelliğini sayabiliriz. Ayrıca farklı fırçaları gerçekçi renklerle kullanma gibi yeni boyama teknikleri ile sıradan imajlarınızı yağlıboya tablolarına dönüştürmeniz de mümkün. Yeni HDR tonlama aracı ile fotoğraflarınıza muhteşem HDR efektleri verebilirsiniz. Bunlara ek olarak makalemizin devamında Dreamweaver, InDesign, Illustrator, After Effects, Premiere Pro ve Flash CS5'teki yenilikleri de görebilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri:
Adobe Photoshop CS5Windows:
Windows XP (Service Pack 3) Vista (Service Pack 2) veya Windows 7, Intel Pentium 4 veya AMD Athlon 64 işlemci, 1 GB RAM, 1 GB disk alanı, 1024x768 veya daha yüksek ekran çözünürlüğü, 256 MB ekran kartı (Shader Model 3.0 destekli önerilir), QuickTime 7.6.2, DVD sürücü.

Macintosh:
Mac OS X 10.5.7, Çok çekirdekli Intel işlemci, 1 GB RAM, 2 GB disk alanı, 1024x768 veya daha yüksek ekran çözünürlüğü, 256 MB ekran kartı (Shader Model 3.0 destekli önerilir), QuickTime 7.6.2, DVD sürücü.

Fiyat ve çıkış tarihi:
Adobe tarafından yeni CS5'in Mayıs ayı ortalarında piyasaya sunulacağı açıklandı. Bu nedenle şimdilik ön sipariş fiyatları geçerli. Fiyatlar ise şu şekilde: Photoshop CS5 699$, Photoshop CS5 Extended ise 999$. Ayrıca paketlerde ise; Design Premium 1899$, Web Premium 1799$, Production Premium 1699$, Master Collection ise 2599$.

Content Aware: İmajdaki objeleri kolayca kaldırın

Yeni "Content Aware" özelliği fotoğraftaki istenmeyen objeleri kolayca kaldırabiliyor. Objenin kaldırılmasından doğan boşluklar ise imajdaki alanlardan ve iz bırakmadan, olması gerektiği şekilde dolduruluyor.

Content Aware içeriğe duyarlı onarım özelliği, "Patch Match" adlı yeni bir tekniği temel alıyor. Adobe geliştiricileri, imajların çevresindeki yüzeylerin kalıp tekniğini kullanarak değiştirilmesi üzerinde zaten uzun zamandır çalışıyordu. Photoshop CS4'te ise bu teknolojinin ilk adımları olarak "Content Aware Scaling" adı altında bulunuyordu.

İşlem:
İçeriğe duyarlı onarımın iki türlü kullanım fonksiyonu bulunuyor: Birincisi Blending Options, diğeri ise Spot Healing Brush. Fotoğraftaki istenmeyen bir objeyi kaldırmak için önce Content Aware seçiliyor, ardından onarım veya seçim aracıyla obje seçiliyor ve böylece seçilen bölüm kayboluyor. Silinen alan ise yüzey yapısı, renkler ve ışıklandırma gibi arkaplan ve çevre yapıları baz alınarak dolduruluyor. Kısacası imajlarda bu tür önemli değişiklikler zahmetsizce ve çabucak yapılabiliyor.

HDR efektleriyle muhteşem resimler

Photoshop CS5'te HDR konusunda önemli değişiklikler bulunuyor. Yeni "HDR Tonlama" özelliği ile sıradan fotoğraflarınıza etkileyici HDR efektleri katmanız mümkün. Böylece normalde HDR fotoğraflarında bulunan Tonemapping özelliklerinin taklitlerini bilgisayarınızda oluşturabilirsiniz.

HDR Pro:
Photoshop CS5'te HDR Dialog'larının iyileştirilmesi sayesinde hem arayüz hem de renk, ışık ve gölge kontrolleri daha kolay sağlanıyor. Örneğin aynı manzaranın farklı pozlamalarla yapılmış çekimleri, bulanıklık ve imaj farklılıklarının düzeltilebileceği HDR imajlarına dönüştürülebiliyor. Dolayısıyla ilk olarak kaynak imajın içeriği alınıyor ve hayalet fenomeni olarak adlandırılan bu özellik ile diğer imajlardaki istenmeyen obje hareketleri otomatik olarak kaldırılıyor.

HDR Tonlama:
HDR Toning"HDR Tonlama", herhangi bir fotoğraf ile HDR görünümlü imajlar oluşturma olanağı sunuyor. Bu yeni özellik yardımıyla imajlardaki yüksek karşıtlık veya pozlama gibi renk, ışık efektleri ve ton detayları ayarlanabiliyor. Ayrıca yapılan ayarlamaları kaydetmek ve sonrasında birden fazla fotoğrafa aynı anda çabucak uygulamak da mümkün.

Puppet Warp: Objelerin biçimini değiştirmek

Photoshop CS5'teki yeni araçlardan biri olan "Puppet Warp" veya "Kukla eğrisi" ile imajdaki herhangi bir objenin biçimini kukla iplerine benzer bir sistemle değiştirebilirsiniz.

Kuklaları hareket ettirme mantığını daha önce duymuşsunuzdur. Bağlı olan herhangi bir parçanın ipini çektiğinizde o kuklanın o bölgesi hareket eder. Photoshop CS5'in Puppet Warp aracı da bu işi görüyor. Yapmanız gereken ise oldukça basit. İmajdaki herhangi bir objeyi bu araç ile işaretliyorsunuz ve daha sonra dilediğiniz yöne çekerek yönünü veya biçimini değiştirebiliyorsunuz.

Araç, imaj üzerinde bir tür grid oluşturuyor ve bu grid üzerinde de kontrol noktaları bulunuyor. Sonrasında ise bu kontrol noktaları kullanılarak bir filin hortumu veya kişilerin kolları gibi belirli nesneler fotoğrafa birebir uyacak şekilde yeninden biçimlendirilebiliyor. Daha ayrıntılı bilgi için Photoshop CS5 fotoğraf galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yeni teknikler ile resimlerde fırça darbeleri
Photoshop CS5 gerçek renklerle oluşturulmuşçasına imajlar yaratabileceğiniz yeni boyama araçları içeriyor. Fırça simülasyonları ve gerçekçi renkler ile imajlarınıza yağlıboya tablosu görünümü kazandırabilirsiniz.

Photoshop CS5'teki yeni boyama araçları isteğe göre değiştirilebilen fırçaları içeriyor. Fırça kıllarının sayısı ve uzunluğu, boyanın doygunluk seviyesi ve renk seviyesi de ayarlanabiliyor. Bunlara ek olarak gerçekçi renklerin simülasyonunu yapabiliyor: Renkler tıpkı bir tuval üzerindeki gibi sulandırılabiliyor veya birbirleriyle karıştırılabiliyor. Ayrıca sulandırma, karıştırma derecesi, yoğunluk ve renk akıtma gibi birçok farklı seçenek bulunmakta.

devamini : http://www.chip.com.tr/konu/huzurlarinizda-photoshop-cs5-cs5-creative-suite-e-genel-bakis-1_19488_6.html
Mesaj02.05.2010, 11:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bizde daha cs2 var Very Happy Mr. Green
Mesaj02.05.2010, 11:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

bende hiçbiri yok Mr. Green
Mesaj02.05.2010, 11:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

x) müthiş bir program olmuş..
Mesaj02.05.2010, 12:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bugün Piyasaya Bakıom,Bakmadığım Cd Ci,Procu Kalmadı Galiba Henüz Satışta Değil.
Mesaj02.05.2010, 13:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok Hızlı Değişim Yaptılar 8-6 ay mı ne olmuştu cs4 çıkalı... özllikleri güzel,deneme sürümü çıktıysa bakıcaz bi

rankend on deviantART
Taklitlerden sakının : rankend forumexe hesabı özenti taklittir.
Mesaj02.05.2010, 14:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

rankend yazmış:
Çok Hızlı Değişim Yaptılar 8-6 ay mı ne olmuştu cs4 çıkalı... özllikleri güzel,deneme sürümü çıktıysa bakıcaz bi

ama güzel benziyor...
Mesaj02.05.2010, 14:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

cs5 cok iyi takıp ettım arkadaslar ınalmaz özellıkler kolaylıklar getirmişler vidobu bir site cs5 yeni gelen bütün özellıklerini videoyla anlatmışlar 1 gün boyunca bütün videoları izledim cok ama cok etkilendım izlemek isteyenlere link verıyorum Very Happy

Arrow http://www.vidobu.com/cs5_yenilikleri/

Bizde İsteyene İstedigi Kadar Sevgi,İsteyene İstemedigi Kadar Mermi Mevcuttur!
Mesaj02.05.2010, 15:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

catlak-site55 yazmış:
cs5 cok iyi takıp ettım arkadaslar ınalmaz özellıkler kolaylıklar getirmişler vidobu bir site cs5 yeni gelen bütün özellıklerini videoyla anlatmışlar 1 gün boyunca bütün videoları izledim cok ama cok etkilendım izlemek isteyenlere link verıyorum Very Happy

Arrow http://www.vidobu.com/cs5_yenilikleri/

O Videoda Kulağında Küpe Olanı Tanıyorum =)

rankend on deviantART
Mesaj02.05.2010, 15:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

Haan diyorsun o adam her türlü programı bılıyor ya photshop dreamwear flash vs hep karşıma cıkıyor cok iyi anlatıyor(:

Mesaj02.05.2010, 15:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

catlak-site55 yazmış:
Haan diyorsun o adam her türlü programı bılıyor ya photshop dreamwear flash vs hep karşıma cıkıyor cok iyi anlatıyor(:

Evt hakan abi , sanalkurs'ta çok şey öğrendik ondan xd

rankend on deviantART
Mesaj02.05.2010, 16:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

sanalkurs cok sıkı takıp ediyorum photoshop dreamwear flash üç konuya da el attım baya sey ögrenıyorum ve cs5 cok istıyorum nete düşer düşmez indircem demo memo ve pc degıştırcem suankı pc le ondan istedıgım verımı alamam kasar benı sogutur xD

Mesaj03.05.2010, 17:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hakan Çamoğlundan Mı Bahsediosunuz.
Adamın Bilmediği Bişey Yok.Süper Biri
Mesaj03.05.2010, 18:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

inşallah bu gece çekicem Smile

sen benim mıymıy rapime keste kafanı kurban et !
Mesaj03.05.2010, 18:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

bitly yazmış:
inşallah bu gece çekicem Smile

Bne Cs5 İ İndirdim Desem Laughing Cs 4 Bitmeden 5 E Geçtik.Haydi Hayırlısı.Kullanımı Zor Gibi Görünüyor..Ama Hakan ABiden Öğreniriz Laughing