Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj26.08.2010, 15:38 (UTC)    
Mesaj konusu: Sayfa Başlıklarınızın Önündeki "- " İşaretini kald

Bütün bedava-sitem.com üyelerinin ortak derdidir. Google'de ve diğer arama motorlarında sayfaları indekslenirken başlığın hemen önünde bir " - " işareti vardır ki, hem gereksiz karakterlerle sayfa başlığınızın botların başlıklarınızı spam / birbirinin aynı / benzeri başlık olarak nitelemesine aday, hem de sayfa başlığınızı gören ziyaretçilere "ne amatör site" dedirten bir sorundur. Bunun nedeni, site kontrol panelinizin AYARLAR sekmesindeki SİTENİN BAŞLIĞI bilgisini boşluk karakteri olarak tanımlamasıdır. Ama bannerinin önünde bu yazıyı görmek istemeyenler ya da bütün başlıklarda bu aynı cümleyi tekrarlayıp websitelerini spama düşürmek istemeyen birçok kullanıcı, bu alana sadece boşluk karakteri koyar. Ama Google'de indekslenirken, başlıklarımızın önünde bir " - " işareti gelir ki hiç de hoş değildir.

Aşağıda vereceğim kod, sayfa başlıklarınızın önündeki " - " karakterini ortadan kaldırmak içindir:

Kod:
<script language="javascript" type="text/javascript">
var title1=document.title
title1=title1.substring (2, title1.length)
document.title=title1</script>

Peki bir de Sitenizin ana sayfası indekslenirken sitenizle ilgili bir tanım yerine "Ana Sayfa" olarak indekslenmesi sizi hiç rahatsız etmiyor mu? İnsanlar, bir arama yapıyor ve sizin linkiniz, "Ana Sayfa" diye bir başlıkla geliyor. "Ana Sayfa" diye bir site adı var mı? İnsanlar, hiçbir şey anlamayacaktır ve sitenizi büyük ihtimalle pas geçecektir. O zaman üstteki kodu biraz daha geliştirelim:

Kod:
if (title1=="Ana Sayfa"){title1="Buraya sitenizin 2-3 kelimelik tarifini yazın"}

Peki bu yolla başka neler değiştirebiliriz? Örneğin bedava-sitemin hatalarla dolu programcılık hatalarını düzeltebilirsiniz. Örneğin iso-8859-15 olarak tanımlanan ve Türkçe desteği olmayan Latin ASCII charset yerine Türk websiteleri için en uygun olan iso-8859-9 standartını getirebiliriz. Peki o zaman programın son hali ne olur:

Kod:
if (title1=="Ana Sayfa"){title1="Buraya sitenizin 2-3 kelimelik tarifini yazın"}
document.getElementsByTagName('meta')[0].content="text/html; charset=iso-8859-9"

Ve kodumuzu TASARIM AYARLARI sekmesindeki GELİŞMİŞ AYARLAR'da bulunan "Tasarımın üzerindeki yazı:" kutusuna, tasarım kodumuzun hemen altına yapıştıralım. Zaman geçtikçe Arama motorlarındaki sayfalarınız, başlıklarınızın önünde " - " işareti olmadan indekslenmeye başlıyacaktır.[/code]
Mesaj26.08.2010, 21:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

cok teşekkur ederım vermış oldugunuz bılgılerden dolayı
Mesaj31.08.2010, 07:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım için teşekkür ederim.
Mesaj31.08.2010, 22:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

İstanbulhattı, sen zaten ayarlarda sitenin başlığı kısmını "İSTANBULHATTİ İMPARATORLUK VE İSTANBULUN FETİHİ" olarak ayarlamışsın. Benim verdiğim kod ise bu alanı boş bırakan ve arama motorlarında yazıları " - Başlık" olarak listenenler için. Bu yüzden de "TANBULHATTİ İMPARATORLUK VE İSTANBULUN FETİHİ" çıkıyor. Yani en baştaki "İS" kelimeleri çıkmıyor.

Ya ayarlarda sitenin başlığı kısmını BOŞ BIRAKIP benim verdiğim kodu kullanacaksın, ya da benim verdiğim kodu kaldırıp devam edeceksin. Aksi halde seninki gibi ilk iki harf, eksik çıkar...

gizliilimler.org / 4kitap.tr.gg / mehmetakifardic.tr.gg
Mesaj01.09.2010, 13:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel ve faydalı kodlar.Teşekkürler Gizliilimler
Mesaj01.09.2010, 18:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylaşımın için teşekkür ederim
Mesaj01.09.2010, 18:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

gizliilimler yazmış:
İstanbulhattı, sen zaten ayarlarda sitenin başlığı kısmını "İSTANBULHATTİ İMPARATORLUK VE İSTANBULUN FETİHİ" olarak ayarlamışsın. Benim verdiğim kod ise bu alanı boş bırakan ve arama motorlarında yazıları " - Başlık" olarak listenenler için. Bu yüzden de "TANBULHATTİ İMPARATORLUK VE İSTANBULUN FETİHİ" çıkıyor. Yani en baştaki "İS" kelimeleri çıkmıyor.

Ya ayarlarda sitenin başlığı kısmını BOŞ BIRAKIP benim verdiğim kodu kullanacaksın, ya da benim verdiğim kodu kaldırıp devam edeceksin. Aksi halde seninki gibi ilk iki harf, eksik çıkar...

sizin dedıgınız gıbı yapıyım ozaman anlatımlarınız için teşekkur ederım saolun ALLAH razı olsun sizden
Mesaj08.05.2020, 08:45 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Sayfa Başlıklarınızın Önündeki

Bu başlığı tabiri caizse "hort"latıyorum. Pek çok kişinin işine yarayacak bu kod, bu kadar gerilerde kalmamalı.
Kodun önizlemesi için benim siteme veya gizliilimler.org adresine göz atabilirsiniz. Tek püf nokta, ayarlar kısmından sitenizin şu anki başlığını silmek olacaktır.

En son teknolanya tarafından 08.05.2020 08:45:32 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Önceki mesajları göster: