Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj05.12.2010, 20:32 (UTC)    
Mesaj konusu: cpanel dedir?

mrb bu cpanle tam olarak nedir hosting alınca ne işe yarıyoki bu içerik ekleme gibi şeyler mi tam olarak nedir
Mesaj05.12.2010, 20:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

cPanel Nedir?

Yardım cPanel, hosting hesabınız ile ilgili işlemleri kendiniz yapabileceğiniz bir kontrol panelidir. Hosting hesapları ile birlikte ücretsiz olarak sağlanmaktadır. cPanel üzerinden;

* Disk ve trafik kullanım bilgilerinizi görebilir

* Email hesapları açabilir ve yönetebilir

* Şifrenizi değiştirebilir

* Domain park edebilir

* Eklenmiş domainleri görebilir

* FTP yöneticisi, dosya yöneticisi gibi araçlara ulaşabilir

* Yedekleme yapabilir

* Klasörlerinizi şifreleyebilir

* Hata sayfalarınızı değiştirebilir

* Alt alan adı yaratabilir, yönlendirebilir, silebilir

* MySQL veritabanı yaratabilir ve düzenleyebilir

* PostgreSQL veritabanı yaratabilir ve düzenleyebilir

* Sitenizi yönlendirebilir, yönlendirmeleri düzenleyebilir

* Frontpage uzantılarını yükleyebilir ve temizleyebilir

* Web ve FTP istatistiklerinize erişebilir

* 'Raw Access Logs' indirebilir

* Hata kayıtlarına ulaşabilir

* Altalan adı istatistiklerinizi görebilir

* Chat sayfası yaratabilir

* Hazır CGI scriptleri kullanabilir

* Interchange ve Agora gibi alışveriş sepetlerini kurabilir

* Cronjobs kurabilir

* Network araçlarını kullanabilir

* MIME tiplerini düzenleyebilir

* Hotlink koruması sağlayabilir

* Indeksleme ayarlarını değiştirebilir

* IP adreslerini yasaklayabilir

ve benzeri onlarca ayar ve düzenlemeyi kendiniz yapabilirsiniz...

cPanel Arayüz

Yardım cPanel genel olarak birkaç ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler ve açıklamaları alttaki görüntüsü referans alınarak;

1. Home, Ana sayfa kısayolu ile herhangi bir menü içinden en kolay şekilde ana sayfaya dönebilirsiniz. Logout, Çıkış ile cPanel'den güvenli olarak çıkabilirsiniz.

2. Bu satırda yönettiğiniz domain adını ve son olarak bağlandığınız adresi görebilirsiniz. IP adresiniz sabit ise bu bilgiyi takip ederek sizden başkalarının cPanel'e erişmediğine emin olabilirsiniz.

3. General account information, Genel hesap bilgileri ile hosting hesabınıza ait kullanım bilgilerini görebilirsiniz.

4. cPanel menu, bu menü ile hosting hesabınızla ilgili bilgilere ulaşabilir, işlemlerinizi yapabilirsiniz.

5. General server information, Genel sunucu bilgisi ile sunucu ve yazılımlar ile ilgili detaylara erişebilirsiniz.

cPanel Arayüz
cPanel Hesap Bilgileri

Yardım cPanel, hosting hesap bilgileri, hosting paketiniz, disk ve trafik kullanımı, ek özellikler, limitleri ve kullanım miktarları hakkında bilgi verir. Bu bilgileri, cPanel ana sayfasında sol üstteki kolonda bulabilirsiniz.

cPanel Hesap Bilgileri

Hosting package
Hosting paketi, BiLG.iNFO hosting seçeneğinizi belirtir.

Subdomains
Altalan adları, bu satırdaki ilk sayı toplam altalan adınızı, ikinci sayı (yada yazı) altalan limitinizi belirtir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited (sınırsız) altalan adı bulunmaktadır.

Parked Domains
Park edilmiş domain adları, web siteniz için kullandığınız diğer domain adlarının sayısını belirtir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited (sınırsız) domain park bulunmaktadır.

Addon Domains
Hesabınıza eklenmiş domain adlarını ve toplam limiti gösterir. Domain point özelliğinde belirtilen miktarda farklı web sitelerini hesabınız altındaki klasörlerde farklı içerikler ile host edebilirsiniz.

MySQL Databases
Hesabınızda tanımlanmış MySQL veritabanları ve toplam limiti gösterir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited MySQL databases, sınırsız MySQL veritabanı bulunmaktadır.

Postgresql Databases
Hesabınızda tanımlanmış Postgresql veritabanları ve toplam limiti gösterir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited Postgresql databases, sınırsız Postgresql veritabanı bulunmaktadır.

Disk usage
Disk kullanımı, hesabınızın toplam disk alanı kullanımını gösterir. Bu kullanım, dosyalarınız, emailleriniz, veritabanlarınız gibi tüm verilerinizin toplamıdır.

SQL Disk usage
SQL Disk kullanımı, MySQL ve Postgresql veritabanlarınızın içerdiği veri miktarını gösterir.

Disk space available
Kullanılabilir disk alanı, hosting paketinize göre kalan kullanabileceğiniz toplam veri miktarını gösterir.

Bandwidth usage
Aylık bantgenişliği kullanımı, bulunduğunuz ay içinde sitenizin http, ftp, pop ve diğer portlarda toplam olarak kullandığı veri iletişiim trafiğidir.

Email Accounts
Email hesapları, tanımlanmış olan email hesapları sayısını ve limiti gösterir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited email, sınırsız email bulunmaktadır.

Email Forwarders
Email yönlendiricileri, tanımlanmış olan email yönlendirme sayısını ve limiti gösterir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited email forwarders, sınırsız email yönlendirme bulunmaktadır.

Autoresponders
Email otomatik cevaplayıcı, tanımlanmış olan otomatik email cevaplayıcı sayısını ve limiti gösterir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited autoresponders, sınırsız otomatik email cevaplayıcı bulunmaktadır.

Mailing Lists
Email haberleşme listeleri, tanımlanmış olan email email haberleşme listelesi sayısını ve limiti gösterir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited mailing lists, sınırsız email haberleşme listesi bulunmaktadır.

Email filters
Email filtresi, tanımlanmış olan email filtreleme kurallarının sayısını gösterir.

FTP Accounts
FTP hesapları, tanımlanmış olan ftp hesapları sayısını ve limiti gösterir. BiLG.iNFO paketlerinde unlimited ftp, sınırsız ftp hesabı bulunmaktadır.
cPanel Sunucu Bilgileri

Yardım cPanel, sunucu bilgileri sütunu ile sunucu işletim sistemi, servis durumu, çekirdek versiyonu, apache versiyonu ve benzeri donanım ve yazılım bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu sütun cPanel içinde sol alt bölümde bulunmaktadır.

cPanel Sunucu Bilgileri

Operating System
İşletim sistemi, BiLG.iNFO RedHat Linux işletim sistemi üzerinde hosting sağlamaktadır. Kontrol panelinizden sunucunun işletim sistemi bilgisine ulaşabilirsiniz..

Service Status
Servis durumu, bu satırda bulunan link ile sunucu üzerindeki email, mysql ve diğer servislerin durumu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kernel version
Çekirdek versiyonu, işletim sisteminin çekirdek sürümünü gösterir.

Apache version
Apache web sunucusunun sürümünü gösterir.

PERL version
Perl sürümünü gösterir.

Path to PERL
PERL klasörü, PERL scriptleriniz için klasörün yolunu gösterir.

Path to sendmail
Sendmail için klasör yolunu gösterir.

Installed Perl Modules
Yüklü Perl Modülleri, sunucu üzerinde yüklü bulunan Perl modüllerinin listesini ve açıklamalarını gösterir.

PHP version
PHP sürümünü gösterir.

MySQL version
MySQL sürümünü gösterir.

cPanel Build
cPanel sürümünü gösterir.

Theme
cPanel temasını ve sürümünü gösterir.

" Profesyoneller kendi yaptığı iyilikleri değil kendine yapılan iyilikleri hatırlayanlardır. "
Mesaj05.12.2010, 20:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

Not : Alıntıdır Wink

" Profesyoneller kendi yaptığı iyilikleri değil kendine yapılan iyilikleri hatırlayanlardır. "
Mesaj05.12.2010, 21:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

alacağın hosta bağlı o birazda her hostta c panel yok
Osmanlı Bu Gün Geri Kalan Bütün Devletlerin Gücü Üzerinde Bir Kudrete Sahiptir
Mesaj05.12.2010, 21:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

osmanli-devleti1299 yazmış:
alacağın hosta bağlı o birazda her hostta c panel yok

Evet

Mesaj06.12.2010, 19:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

yok yani mesele benim kafam takılan bir konu var örneğin ben bir site yaptım siteye içerik eklicem yazı eklicem sitee içerk eklemek için dreamweaver veya ftp kullanmammı lazım bu bedava sitemin gibi bir panelmi bu cpanelmi kullancam yaptığım siteye içerik eklemek için tam olarak
Mesaj06.12.2010, 20:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

Cpanel bedavasitem ile bir ilgisi yoktur. Mr. Green
Cpanelden ne yazı nede resim ekleyebilirsiniz.
Önceki mesajları göster: