Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj19.12.2010, 00:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Kader Dediğiniz Tek Bulgumudur.(yorumlayalım)

Merhaba arkadaşlar,

Bu başlığı açmamdaki amaç hepimizin kaderden genelde dile getirdiğimiz
olumsuzlukların tartışılması ve yorumlanmasıdır...

Arkadaşlar kaderi ne olarak algılıyoruz ???

Kader bizim beşikten mezara kadar doğmadan önce çizilmiş yaşantımız mıdır ?

Kaderim böyleymiş diyerek bir şey için çaba göstermemek doğru yöntem midir?

Birçok insan alın yazım böyleymiş kaderimde bu varmış der bazı olumsuz sonuçlarda. Ama kaderin ne olduğu hakkında pekde bilgi sahibi değil toplumumuz. Herkes genelde kaderi doğmadan önce çizildiğini zannediyor, bunu doğruluk payını tartışmak bence çok uygun.

Madem kaderimiz doğmadan çizildi biz istesekte istemesekte onu yaşayacağız, diye bir çok kişi bunu kendinde yer edinir değilmi ??

Ama aslında kader tek kişilik bilet değildir... Kaderiniz tek şeritli yol gibi çizilmez. Kader sizin istediğinizi yaşamak istediğiniz ve başarmak için çabaladığınız olaylardır. Kaderimiz yaşantımızdır. Kaderimiz bizim istediğimiz gibi sonuçlanırsa ya da böyle devam ederse bundan kim şikayetçi olur ???

Demekki kaderimizi kendimiz çizmiş oluruz. değilmi ??

Fakat kaderimizde başarmak ve yaşamak istediklerimiz gerçekleşmediğinde kader böyleymiş deriz değilmi ??? Düşlediğiniz kaderin gerçekleşmemesinde insanlığın yani çevrenizdeki kişilerle olan tepkimelerin sonucu en büyük sorumludur...

Daha fazlasını yazmak isterdim ama konuyu ve mantığı anladığımızı zannediyorum.

Şimdi herkes kaderle ilgili bir kaç yorum ve eleştiride bulunsun ortaya çok ilginç bilgiler çıkacak...

En son gececi40 tarafından 19.12.2010 00:36:11 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj19.12.2010, 10:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel bir Konu.
Kader, Yaradan Rabbimin Kal-u Bela'dan da önce, biz bizi bilmediktende önce, öncelerinde öncesinden beri bildigi ve yazdigi bizim yasam cizgimizdir.
Bircogumuz Insanin Kaderinin kendi ellerinde oldugunu söylemektedir.
Ancak Kaderin Allah tarafindan önceden bilindigi kesindir.
Biz Kader'i fdegisik sekillerde yorumluyoruz.
Ancak Kader bizim dogumumuzdan,ölümümüze kadar yasayacagimiz süre oldugunu bircogumuz saskinlikla karsilamaktadir.
Kader, ölcü anlamina gelmektedir eski arapcada.
Yani Kader Allahin elinde diyoruz, ama Kaderin tam olarak ne manaya geldigini bilmiyoruz.
Kurandan tefsirleri arastirdim ve Kaderin ölcü anlamina geldigini buldum.
Kurandaki Kader, ölcünün Allahda oldugunu yani Allahin her güce sahip oldugu olarak yorumlanabilir.
Ancak bizim bildigimiz kader yukaridada dedigim gibi dogumdan ölümüne kadar yasayacagimiz olaylar diyebiliriz.
Bu kelime evolusyon sonucunda bu hale gelmis, insanlar kaderi yanlis sekillerde yorumlamis olabilir.
Iyi forumlar. Wink
Mesaj19.12.2010, 10:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kader ; İnsanların sorumluluğu dışında olan olaylar..(ecel , ömür .. doğduğumuz yer .. anne babamız , cinsiyetimiz )

insanların sorumluluk alanında olanlar ise , (başarılı olmak , günah-sevap işlemek , çalışmak , ) kader değildir.Yani bir öğrencinin karnesinde zayıf not alması kader değildir..
Mesaj19.12.2010, 11:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

İnsan Aklı Ve İradesiyle Kendi Kaderine Yön Verebilir... Wink
Mesaj19.12.2010, 17:14 (UTC)    
Mesaj konusu: Karmaşık

Kader pek çok alimin bile içinden çıkamadığı ve çok da üzerine düşünüp yazamadıkları bir konudur.İmam-ı Gazali dahi (ki en büyük İslam Alimlerindendir) kader konusunu açıklamakta yetersiz kaldığını itiraf etmiştir.Kader konusunu en iyi tahlil eden Üstad Bediüzzaman Said Nursi'dir.Kader Risalesi adlı eserinde bu konudaki bütün şüphe ve tereddütleri, kafalardaki bütün soru işaretlerini silip atmıştır.
benim nacizane fikrimse, Kader bir insanın dönüm noktası diye tabir edilebilecek noktaları Cenab-ı Hak'kın tayin etmesidir.Mesela ailemiz,evleneceğimiz kimse,cinsiyetimiz,milliyetimiz vs.
İnsana verilen cüz'i irade insanın karar verme becerisini beraberinde getirir.Eğer her şey kader olsa idi zaten herkes için cennetlik veya cehennemlik olacağı belli olduğu ve Allah'u Taala bunu tabi ki de bildiği için dünyaya gönderilmemize gerek kalmazdı.Hiç dünyaya gönderilmeden cennetlikler cennete, cehennemlikler cehenneme nakledilirdi.Ama insana verilen irade, iyi ve kötüyü seçme imkanatını bize vermiştir. Elindeki bıçakla sinirli bir anında birisini öldüren şahsa asabiyetini kontrol edebileceği bir irade verilmiştir.Kalkıp birini bıçaklayıp da bu suçu kader mahkumu diyerekten kadere ki haşa dolayısı ile Allah'a yüklemek mantık dışı bir iştir.İyiliği Allah'tan fenalığı kendinden bileceksin.
Eğer insana verilen cüz'i irade olmasa idi dünyaya sınav için gönderilmenin bir manası kalmazdı.Bu sebeple neyin kaderden yani Allah'tan, neyin bizim nefis ve irademizden olduğunu çok iyi ayırt edebilinmelidir.
Dediğim gibi bu konuda çok fazla kafası karışık arkadaşım varsa Kader Risalesi'ni okuyabilir.Dili biraz ağır gelebilir.Lakin lugat yardımı ile okuyabilirsiniz ...
gececi40 kardeşim bu defa çok zor ve ağır bir konuya değinmişsin.Tabi bir o kadar da güzel ...

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj20.12.2010, 00:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

Görüyorum ki kader konusunda herkesin ayrı bir fikri var

bu fikirlerden bazıları doğmadan önce kaderin yaratan tarafından çizildiğini doğrultusunda ki bu çoğunluğun inandığı bulgudur...

diğer bir yorumda herşeyi kadere bağlamamış arkadaşımız yani doğumdan ölüme kadar yaşadığımız her an her saniye kader olarak terimlendiremeyiz diyor.

diğer bir yorum insanın kendi bilinci onun kaderidir diyor.
yani insan hayattaki hedeflediği noktalara varmak için bu alanlarla ilgili kaderini yaşar anlamını çıkarmak yanlış olmasa gerek

diğer bir yorumda ise arkadaşımız bu durumu bir sonuca bağlamanın bir çok ünlü düşünürlerin kendilerine göre yorumlarının olduğu ve iradeye bağlı olarak kaderimizi yaşadığımızdan bahsetmiş...

Arkadaşlar kader hakkındaki düşünceleriniz bir kaç satırda olsa buraya yazmanızı istiyorum. yukarıdaki yorumlar kader hakkındaki bulgulari genişletti buraya yazılacak yorumların salt çoğunluğu belki doğru bulgu olacaktır. Fakat şimdiye kadarki yorumlarda ortak bulguyu bulmak zor...

Mesaj25.12.2010, 22:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güncelll !!!
Mesaj26.12.2010, 12:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hayatın simge'si kader. Olmazsa olmazımız kader.. İnsan kaderinde ne varsa onu yaşar. Tabiki tüm hayatımı kader üzerine yaratılmış bir hayat değil'Dir. Genel olarak nefisimiz bize hayat üzerinde yol çizer. Hayatı kader üzerine bırakırsak yaşamayı da bırakarız. Yani sadece kadere bırakalım hayatı ve kaderimizde ne varsa onu yaşayalım diyelim. O zaman hayat hayatlıktan çıkar....
Mesaj26.12.2010, 20:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

kaderi ALLAH ın (S.A.V) önceden bildiği kesindir ancak bana göre de kader olumsuzluklar değildir kader ancak değiştirilmesi mümkün olmayan şeylerdir yani cinsiyetimiz gibi yada anne baba kardeş gibi bir sürü şey sayılabilir ölüm zamanımız geldiğinde nasıl öleceğimiz de kaderdir ama bir işte ki başarısızlık veya bunun gibi okul başarısızlığı hayattaki başarısızlık kesinlikle kader değildir
Osmanlı Bu Gün Geri Kalan Bütün Devletlerin Gücü Üzerinde Bir Kudrete Sahiptir
Mesaj26.12.2010, 20:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

külli irade zaten bellidir hayatımı cüzzi irademiz çerçevesinde değiştirebiliriz
allah zaten bizim cennete cehenneme gidiceğimizi bilir ancak o gün geldiğinde kanıt olarak gösterilicek bu yüzden yoksa allah herşeyi biliyor
üstteki şahıs allah(sav) demişsin yanlıştır doğrusu allah (cc) olucak
sav hz.muhammed(sav) için kullanılır
Hayırlı günler
Mesaj27.12.2010, 10:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

değişik yorumları görmek beni sevindirdi açıkcası

şimdi şöyle baştan aşağıya yorumlara bakalım

bizim hesapladığımızdan daha çok fikir akımı çıktı ortaya değilmi...

Buradan şu sonuca varıyorum ben

Herkesin kendi dünyası kaderidir...

Bu yoruma katılacak ya da eleştirmeye açacak arkadaşları bekliyorum...

Mesaj27.12.2010, 10:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

gececi40 yazmış:
değişik yorumları görmek beni sevindirdi açıkcası

şimdi şöyle baştan aşağıya yorumlara bakalım

bizim hesapladığımızdan daha çok fikir akımı çıktı ortaya değilmi...

Buradan şu sonuca varıyorum ben

Herkesin kendi dünyası kaderidir...

Bu yoruma katılacak ya da eleştirmeye açacak arkadaşları bekliyorum...

Muhakkak herkesin kendi dünyası kaderidir ve herkes kaderinde yazılı olanı yaşar.Ama daha önce de dediğim gibi insandaki irade kadere çamur atmak ve haşa Allah'ı suçlamak gambazlığında bulunmaya karşı bir delildir.İrademizle bir şeyler yapıp (ya da yapmayıp) sonra da bu benim kaderimmiş ben ne yapayım demek en büyük eblehliklerin başında gelir bence ...

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj28.12.2010, 23:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

güncell !!

Arkadaşlar lütfen bu konu hakkında kendi görüşlerinizi

kafanızda tutsak etmeyiniz burada bizimle paylaşınız

burada paylaşılan her görüş bir beyin stratejisi oluşturacaktır.

Mesaj28.12.2010, 23:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sen de çok iyi biliyorsun ki elde ettiğin her şey senin kendi iradenin sonucunda yaptıklarının karşılığıdır. Kaderi kendi tanımınla geçmişte yaşadıkların olarak görüyorsun. Geçmişe dönüp bunları düzeltmek mümkün değil bunlarla beraber yaşamak da çözüm olmuyor. İleride yaşayacağın kaderin ne olduğunu da bilmiyorsun iyi mi kötümü. Sen ne istersen nasıl istersen o şekilde olur. Mademki bilmiyorsun göremiyorsun hatta tahmin bile edemiyorsun o zaman sen iyi olmasını istiyorsan iyi olması için çaba sarf et o zaman iyi olduğunu göreceksin. Bazen kötü şeylerde istenmeyen şeylerde olacak ki o zaman iyi olanın farkında olabilesin. Sen çalıştın da karşılığını başkası mı aldı, ne için çalıştın da faydasını veya zararını görmedin.
Mesaj02.01.2011, 23:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilimbilimi yazmış:
Sen de çok iyi biliyorsun ki elde ettiğin her şey senin kendi iradenin sonucunda yaptıklarının karşılığıdır. Kaderi kendi tanımınla geçmişte yaşadıkların olarak görüyorsun. Geçmişe dönüp bunları düzeltmek mümkün değil bunlarla beraber yaşamak da çözüm olmuyor. İleride yaşayacağın kaderin ne olduğunu da bilmiyorsun iyi mi kötümü. Sen ne istersen nasıl istersen o şekilde olur. Mademki bilmiyorsun göremiyorsun hatta tahmin bile edemiyorsun o zaman sen iyi olmasını istiyorsan iyi olması için çaba sarf et o zaman iyi olduğunu göreceksin. Bazen kötü şeylerde istenmeyen şeylerde olacak ki o zaman iyi olanın farkında olabilesin. Sen çalıştın da karşılığını başkası mı aldı, ne için çalıştın da faydasını veya zararını görmedin.

güzel bir bakış açısından yorumlamışsınız

düşüncenize sağlık...

yorumlara devam ediyoruz arkadaşlar..

Aklınızdaki kendi dünyanızdaki kaderin anlamını bizimle paylaşınız..