Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj19.06.2011, 19:19 (UTC)    
Mesaj konusu: Piercing in zararları

Gençler arasındaki piercing modası, tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Uzmanlar, 'Ölümcül olabilir!' diyor. Çağın modası piercing'in zararları saymakla bitmiyor... İşte yaşanan örnek vaka ve piercingin tıbbi zararları...

21 yaşındaki İtalyan Stefania Fraccalvieri, yüzünde günde 20-30 kere, 10 ila 30 saniye kadar süren elektrik şokuna benzer ağrılar hissettiği şikâyetiyle doktora gitti. Doktorlar ilk olarak, 'intihar hastalığı' diye de anılan bir sinir hastalığı olan 'trigeminal nevralji' teşhisi koydu.

Tedavi için şiddetli ağrı kesiciler denendi ancak çözüm çok daha basitti: Genç kadın dilindeki piercing'i çıkardı ve ağrılar iki gün sonra yok oldu.

Dildeki piercing'ler bazen gençlerin hayatına mal olabilecek kadar zararlı olabiliyor. Piercing'in olumsuz etkileri arasında tetanoz, kalp enfeksiyonları, beyin apseleri ve diş çürümeleri yer alıyor.

Stefania'nın örneğinde, genç kadının dilindeki piercing, çenesinden geçen, beyindeki en büyük sinirlerden, trigeminal sinire etki etmiş. Bir başka örnekse, piercing'li bir kadında ikinci bir dili andıran, bir yaranın oluşması.

'Piercing son derece sakat ve tehlikeli'

Piercing'in böyle bir komplikasyona neden olmasına çok nadir rastlandığını söyleyen cerrah Marcelo Ravenna yine de uyarıyor: 'Dil, piercing için özellikle tehlikeli bir yer, çünkü dilde önemli organlara ve yakınındaki önemli sinirlere mikrop taşıyabilecek çok fazla kan damarı bulunuyor.' Bir piercing stüdyosu sahibi olan Jeanne Fritch ise dil piercingi'nin profesyonel kişilere yaptırılması, tıbbi çelikten yapılmış takı kullanılması ve dil iyileşirken ağız temizliğine özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. 21 yaşındaki, Romalı üniversite öğrencisi Fraccalveri'nin tavsiyesiyse, hiç piercing yapmamaları...

İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden beyin sinir cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Cahide Topsakal, dil piercingi'nin enfeksiyon anlamına geldiğine dikkat çekerek 'son derece tehlikeli, sakat ve yanlış' olarak yorumluyor. Topsakal, piercing'in beyin apsesine ve hatta bazen ameliyat gerektirebilecek sorunlara yol açabileceğini söylüyor ve ekliyor: "Çeneden yukarısıyla çok oynanmamalı, küpeler bile kıkırdağa kadar çıkmamalı."

Bu haberden yola çıkarak sorma ihtiyacı hissettim.İçimizde piercing kullananlar varmı.Varsa nerede ve kaç tane?Maksat forum canlansın.

İlk cevapta benden olsun.Piercing kullanmıyorum fakat bir kulağımda 3 bir kulağımda 2 küpe deliği var.

M.Aslan
Mesaj19.06.2011, 19:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

o pier midir nedir one yaw ben denim Very Happy
Mesaj19.06.2011, 19:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Piercing in anlamı (pierce) ingilizcede "delmek deşmek" tir. Piercing cilt cilt altındaki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ile vücuda takılan takıdır.Hani kaşa göbeğe buruna dudağa çeneye ve daha bir çok yerine takıyolar.Ondan...

M.Aslan
Mesaj19.06.2011, 19:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

hea hatırladım ama ben kullanıom Very Happy allah bu kadar bizi güzel yapmış eğer o bizi daha güzel yapcaksa ztn allah o küçücük demir parçasını takardı böyle bi söz vardı Very Happy
Mesaj19.06.2011, 19:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben de bu piercin ne diyorum pilsingmiş okunuşuyla gerçekten teklikeli bişey artislik uğruna insan hayatını riske atıyorlar.
Mesaj19.06.2011, 19:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Nasıl takıldığı önemli işin ustasına yaptırmakta fayda var. Örneğin küpe de bir nevi piercingtir. Ama herhangi bir zararını duyan oldu mu. Takılan yer önemli Smile
Mesaj19.06.2011, 19:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

evet takıldığı yer ben çok saçma yerlere taktıranları gördüm öyle bir arakdaşım var ztn kendisi .. anladınız
Mesaj19.06.2011, 19:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Uff madem taktırıyorlar burunla büyükçe bir halka taktırsınlar hiç değilse öküz diyelim o ne öyle her yerlerinde demirler ıyyy ..PP
Mesaj19.06.2011, 19:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

sehrialem yazmış:
Nasıl takıldığı önemli işin ustasına yaptırmakta fayda var. Örneğin küpe de bir nevi piercingtir. Ama herhangi bir zararını duyan oldu mu. Takılan yer önemli Smile

İnternet kulağına takılan küpenin yaptığı iltihap sonucu kulağını kaybedenlerin resimleriyle dolu.Bu konuyu açmamın bi sebebide genç arkadaşlarımın bilgilenmesi..Eee varmı sizdede piercing filan Wink

M.Aslan
Mesaj19.06.2011, 19:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

sygnmusic yazmış:
evet takıldığı yer ben çok saçma yerlere taktıranları gördüm öyle bir arakdaşım var ztn kendisi .. anladınız
Mesaj20.06.2011, 22:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

internette dolaşırken bu görüntüleri buldum

<< http://www.wardom.com.tr/deri-kesilerek-yapilan-dovme-18-t199805.html?p=1718504 >>

Resmen kanım dondu.Yorumlarınızı bekliyorum.En önemlisi siz böyle birşeye cesaret edebilir miydiniz?

M.Aslan
Mesaj20.06.2011, 22:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

millet orasına burasına yer altı madenin ufak bir halini taktırmaktan ne anlar bi türlü çözemedim şu şu şu sebepten dolayı takıyorum takmam gerekiyor çünkü diyerek açıklasalar madalya değil madalyon takıcam at madalyonu(mt2de var xD.)