Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj07.07.2011, 10:38 (UTC)    
Mesaj konusu: Bilgisayarları tehdit eden 3 virüs!

Bilgisayar kullanıcıları şimdi de yeni bir virüs tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. NOD32'yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET, bilgisayarlara yönelik Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu'nu açıkladı.

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET; son Dünya Tehdit Raporu'nda, bilgisayarların ekim ayında en çok karşılaştığı tehditleri sıraladı. Rapora göre ilk sırayı yüzde 8.85 ile, Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü olan "Conficker" ve türevleri bulunuyor.

Conficker solucanının en büyük kurbanı yüzde 28,08'lik görülme oranıyla Ukraynalılar oldu.
Ukrayna'yı yüzde 18,69 ile Rusya, yüzde 15,21 ile Güney Afrika ve yüzde 15,2 ile Bulgaristan izledi. Türkiye'de görülme oranı ise yüzde 5,98 düzeyinde.

İKİNCİ TEHDİT USB'DEN

Bilgisayarlara yönelik tüm dünyada karşılaşılan en yüksek ikinci tehdit ise yüzde 7.73 oranı ile çok revaçta olan USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden geliyor. "INF/Autorun" olarak tanımlanan ve kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımlar, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme yayılabiliyor.

ESET uzmanları, bu mekanizmayı kullanan zararlı yazılım türevlerinin, sezgisel tarama kullanan bir güvenlik yazılımı tarafından tespit edilmesinin kolay olmasına karşın, yine de Windows Autorun özelliğinin kapatılmasını öneriyor

ÜÇÜNCÜ TEHDİT ONLİNE OYUNLARDAN

ESET'in raporuna göre dijital dünyayı tehdit eden tehlikelerin üçüncü sırasında ise yüzde 7.29 ile online oyunlar yoluyla yayılan "Win32/PSW" virüsü yer alıyor.

Bu virüs, Lineage, World of Warcraft ya da Secondlife gibi masif, çok eşli ve çevrim içi oyunlara katılımlar hakkında bilgi toplama amaçlı ve çeşitli yeteneklere sahip bir truva atı ailesine mensup.

Oyun katılımcıları sadece tacizler ve rahatsız etmeler dışında phishing (olta) ve diğer dolandırıcılık yöntemleri gibi gerçek dünyada finansal kayıplarla sonuçlanabilecek tehditlerin karşılaşabiliyor.

SOLUCAN (WORM) NDİR?

Solucan da virüs gibi kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanıyor ancak bunu otomatik olarak yapıyor. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçiriyor.

Solucanlar yayılmak için bir "taşıyıcı" programa veya dosyaya gereksinim duymadıklarından, sistemde bir tünel de açabiliyor ve başka birinin uzaktan bilgisayarın denetimini eline geçirmesini sağlayabiliyor.

ESET, Conficker gibi tehditlerden korumak için sistem yamalarını güncel tutmak, Autorun yani "otomatik çalıştır" özelliğini devre dışı bırakmak ve paylaşılan klasörleri sınırlamak gibi bazı basit önlemler ile koruma sağlanabileceğini aktarıyor.

ESET ayrıca NOD32 Antivirus 3.0 ve üstü sürümlerin bu virüsü tespit edip temizleyebildiklerini de bildiriyor.

Mesaj07.07.2011, 10:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

Konunun yeri biraz şaşmış Smile
Modlarımdan konunun "Ekstren Konulara" taşınmasını rica ediyorum.

Mesaj10.07.2011, 14:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

imagerial yazmış:
Konunun yeri biraz şaşmış Smile
Modlarımdan konunun "Ekstren Konulara" taşınmasını rica ediyorum.

Mesaj Yollasanız Daha İyi Olur xD
Mesaj10.07.2011, 19:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yalnız konu biraz eski galiba. Nod32 3 tarih oldu Smile 4. sürümü çıktı. Ayrıca ben Avast'ı öneririm.
Mesaj11.07.2011, 11:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

dukenukemtr yazmış:
Yalnız konu biraz eski galiba. Nod32 3 tarih oldu Smile 4. sürümü çıktı. Ayrıca ben Avast'ı öneririm.
Mr. Green Mr. Green
Mesaj11.07.2011, 16:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

teşekkürler
Mesaj18.07.2011, 17:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

dukenukemtr yazmış:

"NOD32 Antivirus 3.0 ve üstü" diyor bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur herhalde.

Mesaj19.07.2011, 07:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,
Konu gerekli yere taşınmıştır.
Ayrıca;
Konuyu sohbete çevirmeyin. Aksi taktirde kilitlemek zorunda kalacağım.

İyi forumlar.

En son simerweb tarafından 19.07.2011 07:12:20 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj01.09.2011, 15:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler

Siteme Girerseniz Konularımdan Birni Okumanızı Tavsiye Ederim
Önceki mesajları göster: