Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj15.07.2011, 13:48 (UTC)    
Mesaj konusu: Vitamin hakkında herşey

Vitamin nedir ?
Normal vücut kimyası ve genel sağlığı için gerekli kimyasal bileşimlerdir.Bunlar vücudun kendisi tarafından üretilmemekte olup genellikle gıda maddelerinden alınmaktadır.

Vitaminler alınan gıdaya kalori ekler mi ?
Hayır.

Vitaminler yaşam için gerekli midir ?
Evet.Ancak, vitamin yetersizliğinin getirdiği hastalıkların meydana çıkması için bazen çok süreler geçer.

Bir kişi vitaminlere ihtiyacı olduğunu nasıl anlayabilir?
Vitamin eksikliği işaret ve belirtilerinin teşhis edilmesi çok zor olabilir.Şurası muhakkaktır ki bir hasta kendi vitamin eksikliğini tespit edemez ve rastgele vitamin almaya başlamasıdoğru bir hareket olmaz.

Normal diyete ilaveten vitamin hapları alınması hastalığa karşı genel direnişi artırır mı ?
Hayır.İnsanların gıdaları ile aldıkları vitaminler ve vücudun vitamini emme durumu normalse,ayrıca vitaminler alınması hastalığa karışı direnişi artırmaz.

Bir yetersizliği tedavi etmek için ne kadar süre vitamler alınmalıdır?
Yetersizlik uzun süreliyse vücudun normal durumuna yeniden gelmesi için birkaç hafta süre gerekebilir.Eğer yetersizlik yeni başlamışsa yeterli vitaminler alınması hemen derhal tesirini gösterir.

Vitamin yetersizliğinin nedenleri nelerdir ?
a.Yetersiz gıda ve dengesiz gıda alınması.
b.Bağırsakların görevlerini yapmamaları veya bağırsak hatalığından dolayı vitaminin vücutta yetersiz derecede emilmesi.
c.Vücudun çeşitli organlarında bulunabilecek hastalıklardan dolayı gelen yetersiz vitamin metabolizması.
d.Hastalık,gebelik,çabuk büyüme ve gelişme, baska(stress) hallerinde veya fazla hareketlilik hallerinde, hasta ameliyat durumlarında meydana gelen normalin dışında vitamin ihtiyaçları.

Hangi gıda maddeleri vitamin bakımından fazlasıyla zengindir ?

A vitamini :
Tereyağı,yumurta,süt,ciğer,balık,ciger yağları,yeşil yapraklı sebzeler ve sarı sebzeler.

B 1 vitamini (Tiamin) :
Et,bütün tahıllar,bira mayası,sebzeler,ciğer ve yumurta.

B 2 vitamini (ribroflavin) :
Süt mamulleri,etler ve yumurta.

Nikotinik asit (niasin) :
Amerikan fıstığı, ciğer mayası, sakatat.

B 6 vitamini (piridoksin) :
Et,balık,yumurta,süt mamülleri.

B 12 vitamini :
Et,ciğer,yumurta,süt mamulleri.

C vitamini :
Portakal, limon, greyfurt ve başka narenciyeler, patates, lahana, domates, yeşil biber.

D vitamini :
Balık ciğeri yağları, yumurta, süt mamulleri.

Folik asit :
Yeşil sebzeler, bira mayası, süt mamulleri.

K vitamini :
Yağda eriyen bir vitamin.Bunun emilmesi büyük ölçüde mide ve bağırsakların normal yağ emme kabiliyetine bağlı bulunmaktadır.

E vitamini :
Bütün tahıllarda.

Günlük en az vitamin ihtiyacı ne demektir?
Bir yetersizlik hastalığını önlemek için yeterli gelecek ve uzun süre her gün alınacak en az vitamin miktarı.

Anlatım bana aittir.Umarım yararlı olmuştur.
Mesaj15.07.2011, 14:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yararlı paylaşımın için teşekkür ederim.

M.Aslan
Mesaj15.07.2011, 14:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilk ttnet vitamin den filanmı bahsedeceksin dedim Mr. Green yararlı bir paylaşım google gördüğü anda indexler vitamin nedir yazıldığında mutlaka ilk sayfada çıkar gibime geliyor teşekkürler
Mesaj15.07.2011, 14:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

1bsinifiyiz yazmış:
Yararlı paylaşımın için teşekkür ederim.

Teşekkürler Wink

Alıntı:
ilk ttnet vitamin den filanmı bahsedeceksin dedim yararlı bir paylaşım google gördüğü anda indexler vitamin nedir yazıldığında mutlaka ilk sayfada çıkar gibime geliyor teşekkürler

Mr. Green Aklıma bile gelmedı ttnet vitamin Mr. Green Güzel yorumun için teşekkürler
Mesaj15.07.2011, 14:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

yusufberki yazmış:
ilk ttnet vitamin den filanmı bahsedeceksin dedim Mr. Green yararlı bir paylaşım google gördüğü anda indexler vitamin nedir yazıldığında mutlaka ilk sayfada çıkar gibime geliyor teşekkürler

Kesinlikle bende böyle düşündüm Laughing
Mesaj15.07.2011, 14:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

pc-safe yazmış:
yusufberki yazmış:

Kesinlikle bende böyle düşündüm Laughing

İnşallah öyle olur Rolling Eyes Sitem için yapmıştım.Yararlı bir konu olduğu için paylaşayım dedim.
Mesaj15.07.2011, 15:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

bu konuyu keşke aralık-ocak gibi paylaysaydın Very Happy

lise 1 biyolojide adek'ler v.b lazım oluyor..

iş görür bu konu Wink
Mesaj15.07.2011, 15:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

bilgisayarfareleri yazmış:
bu konuyu keşke aralık-ocak gibi paylaysaydın Very Happy

lise 1 biyolojide adek'ler v.b lazım oluyor..

iş görür bu konu Wink

Hayırlısı buymuş demekki napalım Smile
Önceki mesajları göster: