Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj24.07.2011, 17:58 (UTC)    
Mesaj konusu: Pc'nizin daha hızlı açılmasını sağlayın!

Bilgisayarınızın yavaş açılır olmasından şikayetçiyseniz bu aşağıda sıraladığımız ipuçları ile çok daha hızlı açılan bir Windows'a kavuşabilirsiniz.

Virüslere geçit vermeyin
Siz farkında olmasanız bile eğer sisteminizde zararlı yazılımlar varsa, bunlar da sistemin daha geç açılmasına neden oluyor olabilir. Bu yüzden güncel bir anti virüs programı kullanarak zararlı yazılımlara karşı düzenli kontroller gerçekleştirmenizde fayda var.

Otomatik çalışan programları temizleyin
Windows ile birlikte otomatik olarak çalışan programları temizleyerek, sistemin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Çalıştır > msconfig yolunu izlemeniz ve başlangıçta çalışan programları ilgili sekmeden kapatmanız gerekli. Sizlere daha önce tanıttığımız Soluto adlı araç bu konuda size yardımcı olabilir.

Kullanmadığınız donanımları devre dışı bırakın
Kullanmadığınız halde sistem tarafından tanımlı olan donanımlar bulunması da Windows'un yavaş başlamasına bir sebeptir. Bu yüzden aygıt yöneticisi yardımıyla kullanmadığınız donanım öğelerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Sabit IP kullanın
Bilgisayar açılırken yeni bir IP adresi almak için epeyce uğraşır. Eğer ağ bağlantı ayarlarına girerek PC'nizin kullanacağı sabit bir IP adresi belirlerseniz Windows daha hızlı açılabilir.

Gereksiz yazı tiplerinden kurtulun
Sisteminizdeki kullanmadığınız yüzlerce yazı tipi varsa işte size sistemin geç açılmasına yol açan bir sebep daha. Bunu engellemek için Fonts klasörüne giderek, kullanmadığınız yazı tiplerini seçin ve "sakla"yın. Böylece Windows açılışta tüm bu yazı tiplerini kontrol etmekten kurtulmuş olacak.

BIOS ayarları
PC'nizin BIOS ayarlarına girerek boot anında sadece sabit disklerinizi kontrol edilmesini, CD ve diğer medya araçlarının göz ardı edilmesini sağlayabilirsiniz. Ama eğer sonrasında PC'nizi CD'den boot etmek zorunda kalırsanız bu ayarı değiştirmeniz gerekecek.

Daha fazla bellek
Bilgisayarınızı hızlandırmanın en kesin yollarından biri de daha fazla RAM kullanmaktan geçiyor. Eğer bütçeniz izin veriyorsa daha fazla RAM edinip, sisteminizi güçlendirin.

Katı Hal Sürücüsü - Solid State Drive - SSD kullanın
Bu da yine bütçeniz el verdiği oranda gerçekleştirebileceğiniz bir ipucu ama eğer mümkünse SSD kullanarak, çok daha hızlı çalışan bir sabit disk ile daha hızlı açılan bir Windows'a sahip olabilirsiniz.

Mesaj26.07.2011, 08:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba

Güzel Bir Anlatım Olmuş

Ellerinize Sağlık

İyi Forumlar
Mesaj25.08.2011, 05:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

kafama takılan bir konu var ıp derken hangisindenbahsediyorsunun static ip almak zaten ücretli değilmi ,yerel ıp adreside zaten sabit biliyorum değişmezki
Mesaj25.08.2011, 14:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylasimkaynagi yazmış:
kafama takılan bir konu var ıp derken hangisindenbahsediyorsunun static ip almak zaten ücretli değilmi ,yerel ıp adreside zaten sabit biliyorum değişmezki

Internet'e bağlandığınızda veya bilgisayar açılırken bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinizin son numarası değişir. Kendi IP adresinizi, Internet'e bağlıyken Windows'ta Başlat*Çalıştır satırına winipcfg yazıp Enter tuşuna basarak öğrenebilirsiniz.

Bazı IP adresleri sabittir (static IP), yani IP adresleri hiç değişmez. Bir Web sitesinin adresi her yazıldığında bulunabilmesi için IP adresinin sabit olması gerekir.

Genelde Çevirmeli ağ,ISDN,ADSL bağlantılarında her bağlantı yapıldığında farklı bir IP adresi alınır.

Mesaj26.08.2011, 11:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

imagerial yazmış:
paylasimkaynagi yazmış:

Internet'e bağlandığınızda veya bilgisayar açılırken bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinizin son numarası değişir. Kendi IP adresinizi, Internet'e bağlıyken Windows'ta Başlat*Çalıştır satırına winipcfg yazıp Enter tuşuna basarak öğrenebilirsiniz.

Bazı IP adresleri sabittir (static IP), yani IP adresleri hiç değişmez. Bir Web sitesinin adresi her yazıldığında bulunabilmesi için IP adresinin sabit olması gerekir.

Genelde Çevirmeli ağ,ISDN,ADSL bağlantılarında her bağlantı yapıldığında farklı bir IP adresi alınır.

bu dediklerinde zaten sıkıntı yokta her bilgisayar açıldığında yerel ıp adresi değişmiyorki o zaten sabit sen eğer farklı bir yerden internet kullanmadığın sürece aynı kalıyor internete bağlanırlen atanan ıp adresi hep değişir internet kesildiğinde veya modemi resetleyince vs. ama bunu static yapmak ücretli olur ve zaten static ıp adreinni pek hızlandırmaya katkısı olduğunu pek düşünüyorum
Mesaj26.08.2011, 11:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

katkısı olduğunu pek düşünmüyorum Very Happy yanlış anlam çıkmasın olumsuzluk ekini koymadım Confused
Mesaj26.08.2011, 11:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

bedavasitemanadolular yazmış:
Merhaba

Güzel Bir Anlatım Olmuş

Ellerinize Sağlık

İyi Forumlar

Sanada merhaba Very Happy
Mesaj12.09.2011, 17:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylasimkaynagi yazmış:
imagerial yazmış:
paylasimkaynagi yazmış:

bu dediklerinde zaten sıkıntı yokta her bilgisayar açıldığında yerel ıp adresi değişmiyorki o zaten sabit sen eğer farklı bir yerden internet kullanmadığın sürece aynı kalıyor internete bağlanırlen atanan ıp adresi hep değişir internet kesildiğinde veya modemi resetleyince vs. ama bunu static yapmak ücretli olur ve zaten static ıp adreinni pek hızlandırmaya katkısı olduğunu pek düşünüyorum

Bakın "Internet'e bağlandığınızda veya bilgisayar açılırken bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. "

Bundan bahsediyorum. Bu devre dışı kaldığında bilgisayar açılırken sistemin yeni bir IP Adresi atanması gerekmiyecek dolayısıyla sisteminiz daha erken açılacaktır.

Gereksiz demişsiniz.Fakat konudaki her şeyi uyguladıktan sonraki bilgisayarın durumunu gördünüz mü peki?

Güncel bir antivirüs programı indirip genel bir tarama yapın.
Otomatik yani sistem açılırken açılan programları deaktif edin.
Sabit IP kullanın.
Yazı tiplerinin kullanılmayanları silin. Örn: Formattan sonraki kalan yazı tipleri.
Bios ayarlarını değiştirin. Bknz:(Varsayılan)
RAMlerinizi değiştirin. Daha yüksek kapasiteli RAMler kullanın. Örn: 1 GB RAM Yerine 2GB RAM

Bunların hepsini yaptıktan sonra bilgisayarınız %50 hızlanacaktır.

Mesaj13.09.2011, 08:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

bilgisayar il açıldığında bilgisayara bir ıp atanır dediğiniz gibi örneğin 192.168.1.5 vs. o an ağda kaç tane makine varsa son rakam ona göre değişir eğer bu otmarik olursa sürekli aynı kalır niye bunu söyluyorum benimde evde 2 makinem var ve otamatik ıp adresi atıyor ve her bilgisasyar açılıncada yerel ıp adresi değişmiyor çünkü ben ikisi arasında ağ bağlantısı kurduğum için sürekli bir klasöre ulaşacağım zaman ıp adresi girerk ulaşıyorum ve hergun farklı bir ıp girmiyorum ıp adresi zatenn bir seer aldığı için aynı kalıyor eğer modem resetlenirse veya farklı bir durum olursa resetleniyor yeni ıp atanıyor evde eğer tek bilgisayar var ise sen modeme istediğini yap yine aynı ıp adresi verir ama dediğiniz gibi ellede veriliyor bazen sıkıntı oluyo ben kafama göre atıyorum 192.168.1.53 gibi bunuda çok kullanmışımdır ama pek hız sorunu olcağını zannetmiyorum ama zaten siz pc ye yeni bir ram taktığınız zaman bilgisayarın hızlanmasına etki eden en çok ramdir,zaten gereksiz programların silinmeside cabası onda hem fikiriz zaten diğer dediğiniz konularda da size katılıyorum ama bu ıp konusunda pek mantıklı gelmedi
Önceki mesajları göster: