Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj15.11.2011, 11:14 (UTC)    
Mesaj konusu: Tahlil !!!

Tahlil

Doktor, küçük kızımı muayene ettikten sonra:
―Böbreklerde iltihap olabilir , dedi. Eğer idrar tahlili yaptırsanız , daha rahat teşhis koyabiliriz.
Ertesi gün, eşimin de yardımıyla kızıma ikna ettim.Ve gerekli numuneyi alarak en yakındaki laboratuvarın yolunu tuttum. Ancak elimde koca bir şişeyle laboratuvar köşelerinde beklemeyi göze alamadığım için, plastik kapaklı bir bardağı tercih etmiştim. Yolda yürürken:
―Her şeyde bir incelik gerekir, diyordum.İş ne olursa olsun, en kibar şekliyle halledilmeli .
Eski bir binadan bozulduğu anlaşılan labaratuvara girdiğimde, pek hoş olmayan kokularla karşılaşarak hayal kırıklığına uğradım. Yerlerin de tozla kaplandığını görüyordum.Elimdeki numuneyi giriş kapısının kariısında oturan gence uzatarak:
―Tahlil yaptıracaktım, dedim.Ne zaman olur ?
Delikanlı: belki de ilk defa rastladığı bardaklı numuneyi elinde birkaç defa çevirdi ve kenardaki sehpanın üzerine koyarken:
―Yan odaya sorun, dedi . Ustam bilir.
Çocuğun gösterdiği oda, ilkinden de bakımsızdı.Odayı yoğun bir sigara dumanı kaplamış ve göz gözü gör- mez olmuştu.Tezgahın üzerindeki deney tüplerinin arasında kümelenen ve bazıları boşalan bira şişeleri ,o sevimsiz dekoru iyice ağırlaştırıyordu.
İçerdeki adam , beni görünce elindeki sarı köpüklü bira bardağını adel acele sakladı ve söylediklerimi dinledikten sonra, alkölün tesiriyle kızaran gözlerini devirerek:
― Yarın gel, dedi. Öğlene doğru hazır olur.
Lâbaratuardan hemen ayrıldım. İdrar numunesini çocuğa bırakmama rağmen artık oraya dönmeyecek ve başka bir yerde tahlil yaptıracaktım. Ancak eşim:
― Yine de o tahtil sonuçlarını alalım, dedi. Yeniden yapılacak olanla karşılaştırınız.
Ertesi gün aynı lâbaratuara giderek masa başındaki gençten neticeyi istedim. Delikanlı, önündeki dosyada aradı-ğı kağıtları bulamayınca:
― Ustaaa!.., diye bağırdı. Sepha üzerindeki bardağın işini bitirdin mi ?
Adam, yan odadan:
― Ayıp ettin be koçum, diye seslendi. Bitirdim tabiî hem de bir dikişte.

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj15.11.2011, 11:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzeldi Bu Very Happy Very Happy
Önceki mesajları göster: