Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj11.05.2012, 19:09 (UTC)    
Mesaj konusu: Türkçeyi Koruyalım

Forumda Türkçe konuşalım...

Günden güne daha da büyüyen ve biran önce ” dur! ” Denilmesi gereken bir konu
Güzel türkçemizi koruyalım’lütfen herkes bu konuda duyarlı olsun Şu anda bir araştırma yapacak olsak günlük hayatta kullandığımız bir çok kelime türkçe değil! Başkalarının diliyle iletişim kurmayalım… Her milleti oluşturan değerler vardır Bunlardan en önemlileri kültür birliği tarih birliği ve dildirTürkçemize gereken önem, özen ve saygıyı gösterelim…
Unutmayalım ki konuşurken yabancı kelime kullanmak marifet değil, kültürel olarak yozlaştırılıyor olmamızın göstergesidir

sadece biraz duyarlılık istiyorum
Shok sefiyorum Shok SherkersinAskim mee tooAy cok coolsun shekerim

BİRDE KISALTMALAR VARDIR
cnm, tskr, sni svyrm, hsckl , kdne ii bk, ttlm, optm, eyvllh, sevglr vs´

Neden bu kadar tembeliz ki? Neden guzel bir Turkce kullanmak varken boyle tuhaf cumleler kuruyoruz?
Dilimizi bu sekilde mi koruyacagiz? Cocuklarimiza nasil bir dil birakiyoruz?

Lütfen!!! türkçe konuşup türkçe yazalım lütfen!!!
Mesaj11.05.2012, 20:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım için teşekkürler.
Gerçekten açılması gereken bir konudur, Türkçemize sahip çıkmalıyız.
Mesaj12.05.2012, 05:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

Gerçektende çok güzel ve Türkiye için gerekli bir konu. Ama kimsenin umurunda değil baksanıza. Daha bu başlığı görür görmez kaçıyorlar.

[/b]
Mesaj12.05.2012, 05:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar bu forumda kendimizce bir önlem alalım.

Şöyleki :
Eğer biri Türkçe´mizi yanlış kullanıyorsa ona hiçbir yardımda bulunmayacağız.
Ona sadece Türkçe´yi düzgün kullanması halinde yardım edebileciğimizi söyleriz.
Bence bunu bu forumda uygulamalıyız.
Mesaj12.05.2012, 07:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

Öncelikle paylaşım için teşekkür ederim..Gerçektende üzerinde önemle durulması gereken bir konuda kimsenin buna önem vermediğini görmek üzücü bir durum..

Evet.. İnternet ortamındayız ve hepimiz zaman zamanda olsa bu tarz kısaltmalar kullanabilir fakat şöyle bir durum var ki bunu sürekli yapar hale gelmiş kullanıcı sayımız oldukça fazla.. Örneğin "L" harfini büyük yazanlar, sonra bir küçük bir büyük harf yazanlar, her şeyi geçtim "Selâmün aleyküm" demek yerine "s.a" yazanlar bunları sürekli olarak yapan kişiler..

[b]PEKİ BİZLER NE YAPABİLİRİZ Kİ?

Bizler bu durum adına hiç olmazsa kendimiz biraz dikkat edebiliriz.. Bunlar günlük hayatta sürekli karşılaştığımız ve önemsememiz gereken şeyler.. Lütfen bunlara dikkat edelim arkadaşlar..[/b]
Mesaj12.05.2012, 13:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

grafikdizayn Hadi onları s.a falan onları geç. Şöyle yazılar yazıyorlar ; bugun qeliyon mu? falan :S
Mesaj12.05.2012, 14:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Haklısınız; Türkçeyi Kötü Kullanıyoruz veya Kısaltıyoruz. Ama bunun tek nedeni Okuma ve Yazma özürlü olmamızdır. Gücenmece Darılmaca yok. Toplum olarak Okuma ve Yazmada tembeliz Arkadaşlar. LÜTFEN DUYARLI OLALIM...

Oyun Tezgahı | Oyun Oyna
Mesaj12.05.2012, 14:55 (UTC)    
Mesaj konusu: Okuma Yazma Özürlü Değiliz

Biz okuma yazma özürlü değiliz,okula gidiyoruz ama canımız istediğinden dolayı böyle yazıyoruz.
Mesaj12.05.2012, 14:58 (UTC)    
Mesaj konusu: 2.Cevabım:

Okuma yazmada tembeliz ama özürlü değiliz.
Mesaj12.05.2012, 15:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Öncelikle böyle bir başlıgı actıgın icin bende teşşekkür ederim evet cok önemli bi konu ..

Bazen benim bu durum cok sinirime gidiyor cunku biz gencler istemeden yapıyoruz böyle şeyleri gecen birisi bana bişi yazmış kısaltarak bi 5 dk filan o cumleyi düzeltmekle ugraştım kısaltmışta kısaltmış.. [Grafikdizayn] arkadasımızın dedigi gibi bunlara dikkat etmeliyiz..

Sorunlar İçin destek( at )bedava-sitem.com Adresine mail atınız.
Mesaj13.05.2012, 12:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar kısaltma kullanmak dili hatalı kullanmak değildir. Yanlış olan "çoğumuzun" yerine "cogumuzun" diye yazmakta değildir. Hatalı olan "bilgisayar" yerine "pc" , "saçma" yerine "absürt" , "ileti" yerine "mesaj" gibi kelimeler kullanmaktır. Dediğiniz -harfleri kısaltmak dışında - gibi bu tarz yabancı kelimeler ülkemizde kullanılıyor. Önce siz kendinizi değiştirin arkadaşlar. Ben grafikdizayn dışında hemen hemen herkesin yanlış cümleler ve kelimeler kullandığını gördüm. İyi bir konuya değinmişsin @webspiker .
Mesaj13.05.2012, 13:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ayrıca arkadaşlar şöyle bir konu var ki ben şimdi anlatacağım konuyu edebiyat öğretmenimiz ile tartışmıştım ve o da bana hak vermişti...

Türkçemiz çok güzel bir dil.. Fakat yaptığımız hatalar yüzünden birçok alanda yanlış kullanıyoruz.. Örneğin biz okuduğumuz gibi yazmalıyız.. Fakat bir cümle kurarken - kendi aramızda konuşurken - kimse "Ben yarın gideceğim" demeyiz.. Alışmışızdır "Ben yarın gidicem" deriz.. Aslında bu çok basit bir hata ama bir yanlış.. Tabi şöyle bir durum var ki kimse arkadaşlarının yanındayken "Ben yarın sizinle buluşmayı düşüneceğim" gibi bir cümle kurmaz.. Çünkü farklı olur yani.. Herkes kolaya kaçar ve "Ben yarın sizinle buluşmayı düşüncem" diye kullanır.. Aslında okunduğu gibi yazılan ve yazıldığı gibi okunan bu güzel dilimizde ne çok hata yapıyoruz biraz araştırsak hepsini öğreniriz..

Bu nedenle dikkat edelim arkadaşlar.. Mrtiqi arkadaşımızın dediği "Yanlış olan "çoğumuzun" yerine "cogumuzun" diye yazmakta değildir. " bu örnek tam oturmuş konuya.. Klavyeden yazıyoruz fakat klavyemizde ş,ğ,ç vb. Türkçe karakterlerimiz var.. Bunları neden kullanmıyoruz?
Mesaj13.05.2012, 13:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

İnternetten bulduğum Türkçe´miz ile ilgili afişler.

Bunlarda Türkiye'den dükkan isimleri

Lavash Dürüm...

Pi-love Center..

Ahmet's Yeri..

Derwish Dürüm..

Turkish-i fastfood..

M-Luck ..

The Dönerium...

Türkish raviöle.

Chicken Translate...

Clube İnternet Cafe..Kulübe şeklinde yapmışlar birde dükkanı...

The Adana Khebab...

Oto Rent A Car ...

Three Co Tekstil...
Sad
Mesaj14.05.2012, 18:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Türk dili dünyanın en eski dillerinden birisidir.
Osmanlı zamanında Arap alfabesiyle yazılan dilimize maalesef birçok Arap kelimesi girmiştir.
Günümüzde bile eski kelimelerle konuşunca farklı olduğunu sanan kişiler mevcuttur.
(Bu anlayışın temel sebebi ise o kişilerin din konusunda Arap alfabesini kutsal sayıyor olmalarıdır.Tamamen yanlış bir düşüncedir.)
Osmanlı maalesef ki gerçek Türkçe'ye sahip çıkmamıştır.
Türkçe sadece halk dilinde ve halk ozanlarında yaşamıştır.
Divan edebiyatında ise bu durumu göremiyoruz.
*
Yani kısacası Türk dili kendisine en uygun biçim olan Latin Alfabesi biçimine geçerken ne kadar uğraş verdiyse bugün de İngilizce,Fransızca sözcüklerden kurtulmak için de o kadar mücadele içindedir.
Türkçe dünyanın en zengin dilidir !
Lütfen duyarlı olalım !

İskilipli Atıf hain miydi?
Necip Fazıl, CHP ve gerçekler
Mesaj15.05.2012, 19:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

Değinilmesi gereken bir konuyu ele almışsınız.
Dediklerinizde gerçekten haklısınız lakin bazı kullanıcılar kültürlerinden uzaklaşmış bir haldeler. Biz her ne kadar uğraşsakta, ne yazıkki huylu huyundan vazgeçmeyecek.