Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj10.08.2009, 00:07 (UTC)    
Mesaj konusu: Tarihte ilk kez 1 milyar insan aç

Tarihte ilk kez 1 milyar insan aç

Ekonomik kriz nedeniyle zengin ülkeler yoksul ülkelere vaat ettikleri mali yardımı yerine getiremiyor. BM’ye göre tarihte ilk kez 1 milyar insan kronik açlık çekiyor.
10 Ağustos 2009 01:23

Ekonomik kriz nedeniyle zengin ülkeler yoksul ülkelere vaat ettikleri mali yardımı yerine getiremiyor. BM’ye göre tarihte ilk kez 1 milyar insan kronik açlık çekiyor.

Dünya liderlerinin bir araya geldiği önemli zirve ve toplantıların çoğunda “Küresel ekonomik kriz en çok yoksulları etkiledi” sözü sık sık dile getiriliyor. BM Dünya Gıda Programı yetkililerinin son açıklamaları da bu ifadenin doğruluğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Dünya Gıda Programı, yardımlarını büyük ölçüde azaltmak zorunda kaldı. Çünkü zengin ülkeler, verdikleri taahhütleri yerine getiremiyor; vaat edilen paralar ödenemiyor. Bazı yoksul ülkelerde ise gıda maddesi yardımları geri çekilmek zorunda kalınıyor.

BM Dünya Gıda Programı, giderek büyüyen küresel açlık sorunuyla ilgili alarm veriyor. Dünya Gıda Programı Sözcüsü Jennifer Parmelee, tarihte ilk kez bir milyar insanın kronik açlık çektiğini vurguluyor.

AÇ SAYISI YÜZDE 15 ARTTI

2 yıl önce, açlık çeken insanların sayısı 860 milyondu. Yani yüzde 15’lik bir artış söz konusu. Dünya Gıda Programı yetkilileri, mümkün olduğu kadar çok kişiye yardım etmeye çalışıyor. Geçen yıl 76 ülkede 102 milyon kişiye ulaşıldı. Ancak bu, açlık çekenlerin sadece yüzde 10’unu oluşturuyor. BM, daha fazla kişiye yardım edemiyor. Parmelee, “BM Dünya Gıda Programı, tarihindeki en büyük zorlukla karşı karşıya bulunmaktadır” diyor.

Durumun böylesine kötüleşmesine katkıda bulunan pek çok faktör mevcut. Bu nedenlerin başında ekonomik kriz geliyor. Çünkü kriz, en çok yoksul ülkeleri etkiledi. Bu ülkelerin büyük bölümünde gıda stoku yok denecek kadar azdı. Kaldı ki, ekonominin iyi olduğu dönemlerde bile devlet gelirlerinin büyük bir bölümü gıda maddesi satın almak için kullanılıyordu. Dünya genelindeki ekonomik kriz nedeniyle sanayileşmiş zengin ülkelerin kalkınmakta olan ülkelere yaptığı yardımlar da bariz bir şekilde azaldı.

YARDIMIN KESİLDİĞİ BÖLGELER

Yüksek gıda maddesi fiyatları, devam eden ekonomik kriz, çevreye verilen tahribat, nüfus artışı ve siyasi çekişme ve etnik çatışmalar, Dünya Gıda Programı'nın belli bir bölgeye yeterli oranda ulaşmasına engel oluyor. Bunlardan biri de Uganda. Parmelee, şöyle konuşuyor:

“Örneğin Uganda'da kuzeydeki bir çatışma bölgesinde 600 bin insana ulaştırdığımız gıda yardımına ara vermek zorunda kaldık. Böyle kararlar almak kolay olmuyor elbette. Bu sadece Uganda’yı etkilemedi, başka ülkelerde de yardımı kesmek zorunda kaldık.“

Kenya'ya yapılan yardım miktarı azaltıldı. Yaklaşık 10 milyon yoksulun sadece üçte biri Dünya Gıda Programı’nın yardımlarından yararlanabiliyor. Benzer bir durum Asya’da da yaşanıyor. Sözcü Parmelee, örneğin Bangladeş’te yardım ulaştırdıkları yoksulların sayısının dörtte bir azaldığını belirtiyor:

“Burada en çok en yoksullar etkileniyor. Bunlar Bangladeş’te günde sadece bir ya da iki öğün yemek yiyebilen, zayıf ve bitkin düşmüş

ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN...
Mesaj10.08.2009, 00:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

ALLah yardımcıları olsun Crying or Very sad
Mesaj10.08.2009, 01:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

onlara önce bizim yardım etmemiz lazım devletimizin ama nerde...
Mesaj10.08.2009, 01:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

öncelikle şunu bilmek gerek "her koyun kendi başağından asılır"..
zamanında neden yaşadığı ülkeyi ve kendilerini geliştirmemişler..
küresel krizmiş küresel kriz ne demektir yahu?
Amerika kriz yaşıyor Amerikan ekonomisine bağlı ülkelerde kriz yaşıyor..
zamanında sanayisini kursa, tarımını yapsa -ki bugün her toprakta tarım mümkün- ülkesini kalkındırsa ekonomisini "BAĞIMSIZ" hale getirse bu duruma da düşmez..
biz nasıl yardım edelim acaba? elde avuçta para mı var? önce büyük iş adamları kilit astı fabrikalarına şimdi ise küçük şirketler, dükkanlar iş yapamıyor, para durdu dönmüyor..
neden çünkü ekonomimizi Amerika'ya TAM BAĞIMLI hale getirdik..
suçlu getirenler olduğu gibi getirenleri getirenlerdedir de bunu çok iyi kavramak lazımdır..
Mesaj10.08.2009, 01:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

antispamteam yazmış:
zamanında sanayisini kursa, tarımını yapsa -ki bugün her toprakta tarım mümkün- ülkesini kalkındırsa ekonomisini "BAĞIMSIZ" hale getirse bu duruma da düşmez..
biz nasıl yardım edelim acaba? elde avuçta para mı var? önce büyük iş adamları kilit astı fabrikalarına şimdi ise küçük şirketler, dükkanlar iş yapamıyor, para durdu dönmüyor..
suçlu getirenler olduğu gibi getirenleri getirenlerdedir de bunu çok iyi kavramak lazımdır..

kesinlikle dolar yükseldi ekonomi düzeldi misali...
Mesaj10.08.2009, 02:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

antispamteam yazmış:

bu arada harfler ctrl+v de değişiyor niyeyse başağı nedir ya bacağı..
Mesaj10.08.2009, 02:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

zamanında afrika gibi ülkeleri ABD ve AB ülkeleri sömürmeseydi bugün bu ülkelerin sanayisi çok gelişmiş ve ekonomileride belkide iyi olacaktı sözde Türkiye bagımsız bir ülke hayır efendim biz bagımsız bir ülke degiliz belki yarı bagımsızızdır ama tam bagımsız degiliz çünkü sizinde dediginiz gibi bir ülkenin ekonomisi başka bir ülkeninkine baglıysa o ülke zaten hiç bir zaman bagımsız olamamıştır demektir...
Mesaj10.08.2009, 02:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

tarihe-gecenler yazmış:
zamanında afrika gibi ülkeleri ABD ve AB ülkeleri sömürmeseydi bugün bu ülkelerin sanayisi çok gelişmiş ve ekonomileride belkide iyi olacaktı sözde Türkiye bagımsız bir ülke hayır efendim biz bagımsız bir ülke degiliz belki yarı bagımsızızdır ama tam bagımsız degiliz çünkü sizinde dediginiz gibi bir ülkenin ekonomisi başka bir ülkeninkine baglıysa o ülke zaten hiç bir zaman bagımsız olamamıştır demektir...

burada siyaset yasak olduğu için tartışamam; ancak şunu söyleyebilirim ekonomisi bağımlı, madeni bağımlı, toprağı bağımlı, silah gücü bağımlı, alınan kararlar bağımlı..
İngiltere'nin sömürge anlayışının çok sağlam ve güçlü olmasından dolayı ülkeler bağımlı hale gelmiş zayıflamıştır. Ancak karşı koymayanlar, karşı politika üretmeyenler de suçludur dedim ya her koyun kendi bacağından asılır..
Mesaj10.08.2009, 02:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

haklsınız siyaset geniş bir konudur sizinde dediginiz gibi burda tartışılması yasaktır Wink
Mesaj10.08.2009, 07:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

Siyaset yasak olduğundan bizim durumumuza değinmiyorum, ama bizim durumda çok da iyi değil. Allah yardımcıları olur İnşaAllah. Tesekkürler paylastığın içn, böyle haberleri görüp şükür etmemiz lazm. Wink
Mesaj10.08.2009, 07:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Allah zorda olanlara yardım eder İnşallah!.

Ben Britney Spears'ın 1 numaralı Hayranıyım.Sizde hayranı olmak istiyorsanız Tıklayınız!..
Mesaj10.08.2009, 08:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Embarassed

Mesaj10.08.2009, 08:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

oww ne zaman 1 milyar oldu Crying or Very sad Crying or Very sad