Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj15.08.2009, 11:36 (UTC)    
Mesaj konusu: Atatürk ve Bakara Suresi

''Mustafa Kemal kurulacak devletin şekli ile ilgili toplumun her kesiminden insanlarla görüşmeler yaparken sıra mollalar şeyhler ve din büyüğü geçinen kişilere gelir. Mustafa Kemal bunlara haber göndertip gelecek hafta kendileriyle bu konuyu görüşeceğini ancak konuşmalarının bir temeli olarak katılacak olan herkesin Bakara suresini 288. ayetine kadar okumalarını rica eder.

Toplantı günü gelip çattığında Mustafa Kemal kürsüye çıkar ve sorar:

"Arkadaşlar buraya gelmeden önce hepinizden Bakara suresini 288'e kadar okumanızı rica etmiştim. Kimler okudu Bakara'yi 288'e kadar?"

Salondaki bütün eller istisnasiz olarak bu ricayi yerine getirdiklerini belirtmek için havaya kalkar. Bunu üzerine Mustafa Kemal sözlerine devam eder:

"Beyler işte kuracağımız devletin neden din temeline dayanamayacağının açıklaması:

''Bakara suresi 286 ayettir.''

Saygıyla..
Mesaj15.08.2009, 11:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

cok güzel paylasım teşekkürler
Mesaj15.08.2009, 11:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alıntı:
286:Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”

Ben alaka kuramadım....

Mesaj15.08.2009, 11:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

288nci ayeti okuyun demin ama 286 ayet bakara suresi
Mesaj15.08.2009, 11:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

bakara sürece aslen 286.ayettir Mustafa kemal Atatürk ise denemek maksadıyla olması gerek 288 ayet diyor ve o tüm mollalar şeyler v.s bakara süresinin 288 ayet oldugunu kabul ediyorlar Wink
Mesaj15.08.2009, 11:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alıntı:
bakara sürece aslen 286.ayettir Mustafa kemal Atatürk ise denemek maksadıyla olması gerek 288 ayet diyor ve o tüm mollalar şeyler v.s bakara süresinin 288 ayet oldugunu kabul ediyorlar

İlginç bir tespit....Ama saçma geldi bana....

Mesaj15.08.2009, 11:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

halimdiktas yazmış:
Alıntı:
bakara sürece aslen 286.ayettir Mustafa kemal Atatürk ise denemek maksadıyla olması gerek 288 ayet diyor ve o tüm mollalar şeyler v.s bakara süresinin 288 ayet oldugunu kabul ediyorlar

İlginç bir tespit....Ama saçma geldi bana....

bence gayet akıllıca
Mesaj15.08.2009, 13:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

bana pek inandırıcı gelmedi

o kadar kişiinin bakara 286 ayet oldugunu bilmezmi Rolling Eyes
Mesaj15.08.2009, 13:40 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Atatürk ve Bakara Suresi

tarihe-gecenler yazmış:
''Mustafa Kemal kurulacak devletin şekli ile ilgili toplumun her kesiminden insanlarla görüşmeler yaparken sıra mollalar şeyhler ve din büyüğü geçinen kişilere gelir.

islamanahtari

belki sorunun cevabı kırmızı yerdedir.
Mesaj15.08.2009, 13:44 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Atatürk ve Bakara Suresi

siyahbeyaz-1903 yazmış:
tarihe-gecenler yazmış:
''Mustafa Kemal kurulacak devletin şekli ile ilgili toplumun her kesiminden insanlarla görüşmeler yaparken sıra mollalar şeyhler ve din büyüğü geçinen kişilere gelir.

islamanahtari

belki sorunun cevabı kırmızı yerdedir.

haklısın ama molla ve şeyhte diyor onca kişiden bakara 286 bilmemesi bana inandırıcı gelmiyor çünkü kur'an okuyan zaten bakara suresini mutlaka bilir
Rolling Eyes
Mesaj15.08.2009, 15:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

haklısınız olabilirsiniz fakat bu tür hikayeler anı şeklinde yazılmıştır yani dogruluk payı çok yüksek olaya tarafsız bakarsak daha iyi olur diye düşünüyorum Wink
Mesaj16.08.2009, 09:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

cok sacma kur an i kerimlemi deniyor insanlari bunu uyduran bakara suresinin kac ayet oldugunu biliyormu acaba ıslama zarar vermekten
baska birsey deyil bu yada ozaman ataturk japon askerlerinemi sormus
Önceki mesajları göster: