Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj13.09.2009, 08:39 (UTC)    
Mesaj konusu: ABD'den Türkiye'ye Rekor Füze Satışı

Türkiye'ye rekor füze satışı...
ABD, İran tehdidine karşı Türkiye'yi füzelerle donatacak...
13.09.2009 09:56:08

Barack Obama yönetimi, ABD Kongresi’ne “İran’la sınır komşusu tek NATO ülkesi Türkiye’ye 7.8 milyar dolarlık füzesavar Patriot PAC-3 batarya ve aksamı satabiliriz” bilgisi verdi. Bu satış kesinleşirse, hükümetler arası silah satışının en büyüklerinden birini oluşturacak.

ABD’de Başkan Barack Obama yönetimi, Kongre’ye İran ile sınır komşusu olan tek NATO ülkesi Türkiye’ye, 7.8 milyar dolar değerinde füzesavar Patriot PAC-3 füze bataryaları ve aksamı satabileceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın açıklamasına göre, anlaşma, karadan havaya savunma sistemi içinde, 13 Patriot ateşleme ünitesi, 72 Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) füze bataryası ve aksamını kapsıyor.

En büyük satışlardan biri

Satışın değeri 7.8 milyar doları buluyor. Bu miktar, satış gerçekleşirse hükümetlerarası silah satışının en büyüklerinden biri olarak kayıtlara geçecek. Türkiye ABD’nin önde gelen silah alıcısı konumuna geri dönecek. Türkiye’nin, PAC-3 füze sistemini, bölgesel tehditlere karşı füze savunma kapasitesini artırmak için almak istediğini belirten Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, şu görüşü öne sürdü: “Türkiye, bölgede barış ve denge unsuru olarak ABD’nin ortağıdır. NATO’nun müttefikinin etkili bir savunma kapasitesine ulaşmasına ve bölgede kabul edilebilir bir askeri denge oluşturmasına yardımcı olmak, ABD’nin yaşamsal ulusal çıkarıdır.”

Kongre’nin 15 günü var

Türkiye’ye Patriot füze satışını, Amerikan Raytheon Co. ve Lockheed Martin Corp. firmaları yapacak. Kongre’nin, Türkiye’ye sözkonusu füze satışını engellemek için 15 gün süresi var. Ancak Kongre’ye yakın çevreler, yönetim tarafından resmen bildirildikten sonra Kongre’nin silah satışını engelleme yoluna gitmediğini ifade ediyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran yönetimini, nükleer silah üretme yolunda faaliyetini sürdürmesini “Beyhude çaba” diyerek uyardıktan sonra, İran’a karşı Ortadoğu’da bir savunma şemsiyesi kurma olasılığından söz etmişti.

Kesinleşen bir şey yok

ABD’deki bu gelişme, Türkiye’nin seçimini Patriot’tan yana kullandığı veya kullanacağı anlamına gelmiyor. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’deki ihaleyi Amerikan şirketi Raytheon’un kazanması durumunda, füzelerin FMS programı ile satılması için yetki vereceğini duyururak, firmanın elini güçlendirmiş oldu. Daha önce benzer bir bildirim Brezilya’ya F/A-18E/F uçaklarının satışı için yapılmış,
fakat ihaleyi bir başka firma kazanmıştı.
Mesaj13.09.2009, 08:56 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: ABD'den Türkiye'ye Rekor Füze Satışı

fc-beypazarigucu yazmış:

saçma bence siyasete girmek istemem ama bi başlıga bakalım ABD, İran tehdidine karşı Türkiye'yi füzelerle donatacak... bana göre bunun anlamı Türkiye ABD nin piyonu ve abd düşmanı irana karşı ! TÜRKİYEYİ silahlandırıyor bu resmen kullanılmadır bunun anlamı gayet açık TüRKiYE ABD ye baglı yani tam bagımsız degiliz...Amerikanın emri altındayız
Mesaj13.09.2009, 09:00 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: ABD'den Türkiye'ye Rekor Füze Satışı

tarihe-gecenler yazmış:
fc-beypazarigucu yazmış:

saçma bence siyasete girmek istemem ama bi başlıga bakalım ABD, İran tehdidine karşı Türkiye'yi füzelerle donatacak... bana göre bunun anlamı Türkiye ABD nin piyonu ve abd düşmanı irana karşı ! TÜRKİYEYİ silahlandırıyor bu resmen kullanılmadır bunun anlamı gayet açık TüRKiYE ABD ye baglı yani tam bagımsız degiliz...Amerikanın emri altındayız

Tamam sana göre saçma ozaman, ben sadece ilginç bulduğum bir haberi değiştirmeden buraya koydum.. Olumlu veya olumsuz cevapda sana kalmış..
Mesaj13.09.2009, 09:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben haberin başlıgına saçma dedim haber editörlerinin başlıgına Wink

konu iyi ABD, İran tehdidine karşı Türkiye'yi füzelerle donatacak... eleştiri bu başlıga Wink