Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj10.03.2010, 17:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Neden Türkiye'nin bir oyunu yok?

Evet arkadaşlar sizler için bir tartışma konusu: ''Neden Türkiye'nin kendine ait bir oyunu yok?"

Yıllardır Türklerin alışılagelmiş oynadığı oyunlar ya da Türkiyede satılan oyunlar; Gta,Call of Duty,Need for Speed,Battfield vs vs peki bunlar arasında neden bir Türk isimli oyun yok ya da stoklarımızda Türk oyunu satılmıyor.

Türklerin bugüne dek oyun sektörüne yaptıkları en büyük katılımlar
* Yabancı oyunlara modlar
* Online oyunlar
* Basit yapılı oyunlar
* Türkçeleştirme vs.

Türkiye'nin böyle bir kapasitesi mi yok yoksa önemsenmiyormu bu bir yana Türk kardeşlerin sahipliğini ve yöneticliğini yaptığı Crytek'i bilirsiniz. Almanya kuruluşlu bu şirket Crysis oyunu ile göndeme düşmüş ve Ea Games tarafından piyasaya sürülmüştü.

"Yerli" kardeşler Almanya'dan memnun gibi görünüyor fakat ne kadar Türk yapımı bir oyun olarak da düşünsek de aslında şirket kadrosunda çalışan yabancı insanlar tarafından yapılmış bir oyun Crysis.

Ayrıca oyun sektörü o kadar küçümsemek gerek gerçekten yapan bir şirketin milletinin kültürleri yansıtan bir ayna niteliğinde çünkü oyunlar.

Oyuna önem verilmeyen ülkemizde yetişen oyun geliştiricileri genllikle Crytek, Ea Games, İnfinity Ward gibi oyun yapım şirketleri ile çalışmakta ve düşünmemiz gereken son soru neden bu geliştiricilerimiz Türk oyun sektörünü geliştirmiyorda yabancı oyun sektörünü geliştiriyor ?
Mesaj10.03.2010, 17:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben bi İstanbul Kiyamet Vaktini Biliyorum başkada yok xD

rankend on deviantART
Taklitlerden sakının : rankend forumexe hesabı özenti taklittir.
Mesaj10.03.2010, 17:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

tabikide olur . ama bizim milletimiz hazırı sevdiği için Smile çoğunlukla oyunlar yamalar yaparak veya türkçeleştirerek oyunu kolay hale getiriyolar. yoksa türkler oyun kuramaz diye bir durum yok.. Wink
Mesaj10.03.2010, 17:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

rankend yazmış:

+ GTA Kurtlar vadisi pusu Mr. Green
Mesaj10.03.2010, 17:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

rankend yazmış:

Online MMORPG türü bir oyun bahsettiğin oyun yani Metin 2 cinsi bir şey.

cengizhanayaz yazmış:
+ GTA Kurtlar vadisi pusu Mr. Green

Senin söz ettiğin oyun başlı başına bir edit sonucu ortaya çıkmış bir mod yani oyun sayılamaz zaten sende GTA demişsin.. GTA Rockstar Games'in (Türklerle alakası bile yok) oyunudur.

En son tumhepsiburada tarafından 10.03.2010 17:48:39 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj10.03.2010, 17:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

Farcy
Farcy 2
Crysis Wars
Crysis Warhead
İstanbul Kıyamet Vakti

Vs...

Mesaj10.03.2010, 17:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

Tumhepsiburada Smile hep oyunla ilgileniyorsun güzel. Smile

Türkiyenin oyun konusuna gelince Türkiyede bu işi tam bilen yok adamlarımız çok abilerimiz kardeşlerimiz profesyonel ama.. Rolling Eyes
Mesaj10.03.2010, 17:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

var karı koca at ve kılıç oyunun kendileri yazdılar. tale words adında bir şirket türü bişiydi..var Türkler'inde basit ama etkili bir kaç oyunu var...hatta at ve kılıçın 31 martta yeni versiyonu çıkacak
Mesaj10.03.2010, 18:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

hyperend yazmış:
var karı koca at ve kılıç oyunun kendileri yazdılar. tale words adında bir şirket türü bişiydi..var Türkler'inde basit ama etkili bir kaç oyunu var...hatta at ve kılıçın 31 martta yeni versiyonu çıkacak

evet o oyunu biliyorum. hatta bir kaç kere oynadım görseli güzel ve harika bir oyun..
Mesaj10.03.2010, 18:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Olmaz mı, neden olmasın? Smile
Arrow Civilization Of Ottoman - Osmanlı Medeniyeti

Sadece yapım aşamasında, açık kaynaklı, oyunun ilerleyişi, yeni çizilen grafikler sitede duyuruluyor ve ekibe grafiker, yazılımcı gibi kişileri gönüllü olarak alıyorlar.

Bildiğim şeylerden birisi de az bir ücretle satılacak olması.2011 yılında çıkacak ve tamda oyun yapımında Türklerin ilerlemesi için adım olması için önemi olan bir oyun.

Güzel bir oyuna benziyor.Bekleyip göreceğiz.
Mesaj10.03.2010, 18:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

sticen yazmış:
Farcy
Farcy 2
Crysis Wars
Crysis Warhead
İstanbul Kıyamet Vakti

Vs...

Saydığın oyunlar ve yapımcıları:

Farcy: Türk kökenli iki kardeşin sahip olduğu Crytek tarafından yapıldı ama yapanlar yabancı.

Farcy 2: Ubisoft tarafından dağıtımı üstlenilen oyun Ubisoft Montreal tarafından geliştirildi yani Türk yapımla alakası bile yok.

Crysis Wars: Türk kökenli iki kardeşin sahip olduğu Crytek tarafından yapıldı ama yapanlar yabancı.

Crysis Warhead: Türk kökenli iki kardeşin sahip olduğu Crytek tarafından yapıldı ama yapanlar yabancı.

İstanbul Kıyamet Vakti: Online MMORPG türü bir oyun bahsettiğin oyun yani Metin 2 cinsi bir şey. FPS veya TPS türü Single Player ( hikaye modu) olan bir oyun değil.
Mesaj10.03.2010, 18:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

doğrudur parasal yönden destek olmadıgı için yabancı ülkelere satıyolar.
Mesaj10.03.2010, 18:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

Genelikle üreten değil tüketen topluma sahibiz.
Bu konuya cevap olarak sebebi bu olabilir.
uluslar arası tiçaret acısından (Yurt dışında bulunan biri olarak bize ait olan neleri gördüm..! )

Arrow Beko Beyaz eşağlarını gördüm..
Arrow İstikbal Mobilya, ve buna benzer ev eşağların'ın satışların'a şahit oldum
Arrow Ligtv paket, dsmart uydu paketi, ve buna benzer ufak dıyebileceğimiz bizim ürünümüz olan şeyler bulmak mümkün

Fakat şimdi deyınmek istediğim konu benım yüreğimi yakıyor Sad

Arrow Mercedez, Bmw,Audi, Araba markalarıyla kapışacak bir otomobil markamız bulunmuyor.
Arrow Türk usulü restaurant'larımız bulunuyor.. Fakat McDonald, Burger Kıng, ve buna benzer gıda ürünleri, kadar yoğun ilgi görmüyor Avrupa' da
Arrow Bir hollywood yıldızı oynadığı bır sahneden mılyonlarca doları alır ve tüm dunyada tanılır şan şöhret sahibi olur, Bizde reyting ıle yetinilir.
Dalga geçerim ama kırmam. Ciddiye alırım ama takmam. Çevremde birçok arkadaşım olabilir ama hepsini dostum yapmam, Biz ışıklı cɑddelerin züppe çocuklɑrı değil! Biz ıssız sokɑklɑrın delikɑnlı yürekleriyiz!!! CW

En son ua1905ua tarafından 10.03.2010 18:26:30 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj10.03.2010, 18:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

arkadaşlar şimdi aklıma geldi yami diye bir çikolata vardı onun oyunu vardı Very Happy
Mesaj10.03.2010, 18:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yeni bir oyun çıkmış türk yapımı.
Adı:Yoket
Oyun Yapımcısı: Safa Arı
Oyun Motoru: Half-Life Valve Oyun Motoru.
Oyun Hakkında: Oyunun grafik, ses vediğer özellikleri Noiti Firması çalışmasıdır.
Oyunun Geçtiği Bölge: Kahraman Maraş

Tek sorun Half-Live Valve oyun motoru ile yapılması diğer tüm eklentiler ve grafikler Safa arı kardeşimize ait.

Örnek Bir Görüntü:
Önceki mesajları göster: