Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj18.11.2009, 18:18 (UTC)    
Mesaj konusu: H1N1 (Domuz Gribi) Nedir? Nasıl korunulur

Yaygın şekilde domuz gribi olarak bilinen influenza H1N1, Nisan 2009'da Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tespit edildi. Bu virüs, Avrupa ve Asya'da domuzlarda görülen influenza virüsünden iki genin yanı sıra, kuş ve insan influenza virüslerinden de genler taşımaktadır. Virüs normalde Kuzey Amerika'daki domuzlarda görülen influenza virüslerinden de bir çok gen taşıdığı için "domuz gribi" olarak adlandırılmıştır.
Meksika'dan başlayan virüs hızla dünyaya yayıldı. Virüs Amerika kıtasında iki ülkede insandan insana geçince, 25 Nisan 2009'da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) pandemi (ülkeler arası yaygın salgın) alarmını Faz 5'e çıkardı. 11 Haziran 2009 itibarı ile virüs Asya, Avrupa ve Okyanusya'ya da yayılmış, DSÖ ise pandemi alarm düzeyini Faz 6'ya çıkarmıştı.
Her yıl görülen normal mevsimsel influenza ortalama olarak 250 - 500.000 kişinin ölümüne yol açmaktadır. Bir influenza pandemisinin ise etkileri ve sonuçlarının ise bundan çok daha ağır olması beklenmektedir.

Belirtileri normal mevsimsel influenzaya benzeyen H1N1 virüsünün yol açtığı semptomlar şunlardır:
ateş
öksürük
boğazda yanma
vücutta ağrı
baş ağrısı
üşüme
yorgunluk, halsizlik
H1N1 influenzanın insanlarda ciddi hastalıklara (zatürree ve solunum yetmezliği gibi) ve ölümlere yol açtığı bildirilmiştir.
H1N1 özellikle astım ve diyabet gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerle, hamile kadınlar açısından son derece tehlikeli kabul edilmektedir. Bugüne kadar en fazla 6 aylıktan 24 yaşına kadar çocuklarda ve gençlerde yayıldığı görülmüştür. Sağlık çalışanları ve çocuk bakıcılarının da risk altında olduğu belirtilmektedir.

H1N1 virüsünden korunmak için Dünya Sağlık Örgütü şunları tavsiye etmektedir:
İyi görünmeyen, ateşi olan veya öksüren insanlarla yakın temastan kaçınılmalıdır.
Eller sık sık sabunlu suyla yıkanmalıdır.
Genel sağlığa dikkat edilmelidir. Uyku miktarı yeterli olmalı, iyi beslenilmeli ve fiziksel olarak aktif olunmalıdır.
Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.
Bu hastalıkla kontamine olmuş olabilecek yüzeylere temas etmekten kaçınılmalıdır.
Öksürüldüğünde ya da hapşırıldığında ağız ve burun bir kağıt mendille kapatılmalıdır.
Aşı geliştirme çalışmaları ve GSK

Araştırmacı ilaç firmaları H1N1 virüsünün tehlike yaratır hale gelmesiyle birlikte bu virüse karşı aşı geliştirmek için çalışmalarına başladı. DSÖ'nun pandemi alarm seviyesini Faz 5'e yükseltmesinden sadece üç ay sonra, yani Temmuz 2009'da yeni aşı için klinik araştırmalara başlayacak konuma geldiler.
İnsan yaşamının kalitesinin yükselmesi ve ortalama yaşam süresinin uzaması için yenilikçi ilaç ve tedaviler geliştiren araştırmacı ilaç firması GlaxoSmithKline (GSK) aşı konusunda da öncülük yapan firmalardan biri oldu.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribine karşı GlaxoSmithKline'ın (GSK) geliştirdiği aşıyı 30 Eylül 2009'da onaylamıştır. Yapılan klinik çalışmalarda ve uygulamalarda GSK H1N1 aşısının yan etkilerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür. 7 GSK, bu zamana kadar dünya çapında pek çok Hükümet ile toplamda 440 milyon doz H1N1 aşısı sağlamak üzere anlaşma imzaladı. Bunun yanısıra aşıyı en etkin şekilde ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırmaya odaklanan GSK, Dünya Sağlık Örgütü'ne de 50 milyon doz aşı bağışlayacaktır.

Daha önce paylaşıldımı bilmiyorum. Ama Dikkat edin Kendinize.
Mesaj18.11.2009, 18:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

2 gün önce çok dinçtim ne bir hastalık nebirşey ... bugün belediyeden eve gelirken, herkes öksürüyor, hapşuruyor bi ben sağlıklı xD kimsede ağzını kapamıyor bugün eve bi geldim hafif ateşim var göz kapaklarım acıyor ateşli... yanıyor yani... boğazım ağrıyor bide gıcık bir öksürük var ikide bir öksürüyorum :S bacaklarım ağrıyor başım ağrıyor iyice gittim :S of
Mesaj19.11.2009, 14:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

bsliyiz yazmış:
2 gün önce çok dinçtim ne bir hastalık nebirşey ... bugün belediyeden eve gelirken, herkes öksürüyor, hapşuruyor bi ben sağlıklı xD kimsede ağzını kapamıyor bugün eve bi geldim hafif ateşim var göz kapaklarım acıyor ateşli... yanıyor yani... boğazım ağrıyor bide gıcık bir öksürük var ikide bir öksürüyorum :S bacaklarım ağrıyor başım ağrıyor iyice gittim :S of

Bende hasta değilim dedim Doktara Giddim Boğazım ağrıyor halsizlik Öksürük her şey var 2 gün rapor verdi yatıyorum evde Kurtulurum inş bu veletten Smile
Mesaj20.11.2009, 17:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

htlmkodes yazmış:
bsliyiz yazmış:

Bende hasta değilim dedim Doktara Giddim Boğazım ağrıyor halsizlik Öksürük her şey var 2 gün rapor verdi yatıyorum evde Kurtulurum inş bu veletten Smile

aynıları banada oldu ayriyetten aşırı halsizlik, düşmeyen sürekli ateş...(iğne vurdurdum ona rağmen..dünya kadar ilaç) kusma, bulantı, gıcık öksürüğü, bademciklerde ağrı... oFF
Mesaj21.11.2009, 10:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben Hastaydım Her Gripte Domuz Gribi Varmış. Smile

Ben Hastalığı Atlattım Smile

Vücudum Dayanıklı Çıktı Ve Antikor Mu Ne Ondan Ürettim Artık Bidaha Bu Hasalığa Yakalanmam..

Vücut Kendine Yetecek Kadar Antikor Üretti Vücudumda.

1 Haftadır Hastaydım 1 Haftadır Vücudum Antikor Üretiyor.

Nasıl Hasta Olabilirim Ki Smile
Mesaj21.11.2009, 11:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Valla bende atlatmışım..

Ama şu öksürükten kurtuLamadım.. Sad
Mesaj21.11.2009, 11:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
Valla bende atlatmışım..

Ama şu öksürükten kurtuLamadım.. Sad

Ben Buğün iLkkez ÖkSürDüm..

İnş Devamı Gelmez... Embarassed

HastaLık Gitti Derken ÖkSüRük BiTTi DerKen Yien Öksürdüm
Mesaj21.11.2009, 11:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben Turp Gibiyim Maşşalah

Mr. Green Mr. Green
Mesaj21.11.2009, 11:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

virusland yazmış:

Mr. Green Mr. Green

La Get Senden Turp Mu Olurmuş Senden Olursa Yer Elması Olur Mr. Green Mr. Green
Mesaj21.11.2009, 11:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

desingxxkod yazmış:
virusland yazmış:

Mr. Green Mr. Green

Mr. Green Mr. Green

Yalan Sölüyo

Okul Maçında Sakatlandı xD

Mesaj21.11.2009, 11:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

cincocuk yazmış:
desingxxkod yazmış:
virusland yazmış:

Mr. Green Mr. Green

Mr. Green Mr. Green

Yalan Sölüyo

Okul Maçında Sakatlandı xD

Hahahahaha Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Off Turp Gibiymiş MaşşALLAH Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Mesaj21.11.2009, 11:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

bende hastayım ama allahtan çoğu belirtisi yok ama bütün belirtileri olcak diye bişey varmı acaba Confused Confused

bak şimdi endişelenmeye başladım.....
Mesaj21.11.2009, 11:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

tctoplist yazmış:
bende hastayım ama allahtan çoğu belirtisi yok ama bütün belirtileri olcak diye bişey varmı acaba Confused Confused

Bende Bütün Belirtileri Çıktı.

Tehşis Bile Kondu xD

Okula Raporu Götürmüş Annem Sağlık Bakanlığına Hastalığımdan Dolayı İsimimi Vermişler Mr. Green

Ne Kadar Büyük Bir İnsansam Sağlık Bakanı Bile Benim İsmimi Öğrenmek İstemiş Smile Mr. Green
Mesaj21.11.2009, 11:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

desingxxkod yazmış:
tctoplist yazmış:

Tehşis Bile Kondu xD

Okula Raporu Götürmüş Annem Sağlık Bakanlığına Hastalığımdan Dolayı İsimimi Vermişler Mr. Green

Ne Kadar Büyük Bir İnsansam Sağlık Bakanı Bile Benim İsmimi Öğrenmek İstemiş Smile Mr. Green

Heyy

Millet Akşam Haberlerde Ramazanda[ xxkod ] Çıkcakmış xD

Mesaj21.11.2009, 13:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

cincocuk yazmış:
desingxxkod yazmış:
tctoplist yazmış:

Tehşis Bile Kondu xD

Heyy

Millet Akşam Haberlerde Ramazanda[ xxkod ] Çıkcakmış xD

Televizyona Çıkacam Meşur Oluyom Len Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Önceki mesajları göster: