Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj13.01.2010, 17:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilkeler konu olunca aklıma bir şey geldi.
Asker lisede bana şu soruyu sormuşlardı. Laughing
Sizde cevap verin. Laughing

Şimdi Üniversite'ye türban ile girilemiyor. Laiklik oluyor.
Ama milliyetçilik ilkesi var. Herkesin girebilmesi lazım. Nasıl olacak?
Mr. Green

Eğer Gözlerin Yatacağım hapis ise; o hapiste yatmak için her suçu işlemeye hazırım... -TunaberkBO-
Mesaj13.01.2010, 17:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,

söylediğiniz kadar basit değildir kader/din...
hani derler ya her yaşta ayrı bir isyan vardır.
Kendinize ilk olarak ,ben niye bu baba ve anneden dünyaya geldiğim sorusunu sorarsınız.Bir zaman sonra ayrı bir soru sorarsınız kendinize,bu da kaderdir.

Burada sosyalliği ,kaderi tartışmak da birşey ifade etmez.
Kendinizle/korkunuzla yüzleşin... basit sorular ve cevaplar söylüyorsunuz.Bu gösteriyor ki kutsal kitapları geçtim , kitap okumuyorsunuz.
Mesaj13.01.2010, 17:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

tunaberkbo yazmış:
ilkeler konu olunca aklıma bir şey geldi.
Asker lisede bana şu soruyu sormuşlardı. Laughing
Sizde cevap verin. Laughing

Şimdi Üniversite'ye türban ile girilemiyor. Laiklik oluyor.
Ama milliyetçilik ilkesi var. Herkesin girebilmesi lazım. Nasıl olacak?
Mr. Green

Açıkcası ben şuna karşıyım "türbanla okula girilemez"

neden karşıyım?

Arkadaş ; türbanla gelen kızın düşüncesi belli o hiç değilse delikanlıca dışa vuruyor düşüncesini...ama giremiyor içeriye.E arkadaş bu kız düşüncesini belli ettiği için giremiyorsa içeri erkeklerin hiç birini alma içeri...

Neden?

E arkadaş düşüncesini belirtmeyen adamın düşüncesinin ne olduğunu nerden bileceksin?belki o da tarikatçı?

haksızmıyım?

Milliyetçilik ilkesinde diyorki ;

Türban tak...ama adab'ınla tak...çarşafa dolanma ...adam akıllı tesettürlü ol. Wink

yeterli cevaptır umarım Smile

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj13.01.2010, 17:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

tunaberkbo yazmış:
informess yazmış:
tunaberkbo yazmış:
byqraphix yazmış:
tunaberkbo yazmış:
informess yazmış:
tunaberkbo yazmış:
Merhabalar.
Bizim senaryolarımız belli değil.
Belli olsa Cennet-Cehennem için bir savaş vermezdik. Rolling Eyes

Ne yani. Senin bu yazıyı yazacağın önceden belirlenmiyormu?

Evet.
Eğer senin yaparacağın Allah tarafından biliniyorsa neden ölünce Cennet veya Cehennem'e gitmek için sevap ve günahların ölçülüyor?

Ortam kızışıyor...işte bu Smile

tunaberkbo güzel sorular Smile

Ama öyle.
Her şey elimizde değildir. Mesela nasıl doğacağımız elimizde değildir. nerede doğacağımız vb.
Ama hayata geldikten sorna her şey bizim isteklerimize göre yazılıyor.

Kıza araba çarptı kaderiymiş.
Yanlış
kız biraz dikkatli olsa ya da şoför dikkatli olsa bu olmazdı.

Peki o kız nasıl dikkatli olacaktı? Allah istemese o kız dikkatli olabilecekmiydi? Kaderine göre bu durumlar. Wink

Tamam. bunu hallettik. tamam
Şuna cevap vermediğiniz sürece benim fikrit değişmeyecektir.

Eğer senin yaparacağın Allah tarafından biliniyorsa neden ölünce Cennet veya Cehennem'e gitmek için sevap ve günahların ölçülüyor?

Sen oyuncusun bir film'de oynadın. Film'in sonunu biliyorsun. Ne için oynuyorsun? Bir ödül alabilmek yada izleyecinin beğenisini kazanmak için. Biz bu dünya'da neden varız. Kaderimizi yaşamak için. Yani bir şeyler yaparak ya günah kazanırız yada sevap. Wink Kaderimizdekiler sayesinde cennet yada cehhennem yolcusu olacağız. Wink
Mesaj13.01.2010, 17:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

informess yazmış:
tunaberkbo yazmış:
informess yazmış:
tunaberkbo yazmış:
byqraphix yazmış:
tunaberkbo yazmış:
informess yazmış:
tunaberkbo yazmış:
Merhabalar.
Bizim senaryolarımız belli değil.
Belli olsa Cennet-Cehennem için bir savaş vermezdik. Rolling Eyes

Ne yani. Senin bu yazıyı yazacağın önceden belirlenmiyormu?

Evet.

Ortam kızışıyor...işte bu Smile

tunaberkbo güzel sorular Smile

Ama öyle.
Her şey elimizde değildir. Mesela nasıl doğacağımız elimizde değildir. nerede doğacağımız vb.
Ama hayata geldikten sorna her şey bizim isteklerimize göre yazılıyor.

Kıza araba çarptı kaderiymiş.
Yanlış
kız biraz dikkatli olsa ya da şoför dikkatli olsa bu olmazdı.

Peki o kız nasıl dikkatli olacaktı? Allah istemese o kız dikkatli olabilecekmiydi? Kaderine göre bu durumlar. Wink

Tamam. bunu hallettik. tamam
Şuna cevap vermediğiniz sürece benim fikrit değişmeyecektir.

Sen oyuncusun bir film'de oynadın. Film'in sonunu biliyorsun. Ne için oynuyorsun? Bir ödül alabilmek yada izleyecinin beğenisini kazanmak için. Biz bu dünya'da neden varız. Kaderimizi yaşamak için. Yani bir şeyler yaparak ya günah kazanırız yada sevap. Wink Kaderimizdekiler sayesinde cennet yada cehhennem yolcusu olacağız. Wink

Ödülü alırsın ama ödülü sana filmi beğenen halk verir. Ya da jüri verir...

Eğer Gözlerin Yatacağım hapis ise; o hapiste yatmak için her suçu işlemeye hazırım... -TunaberkBO-
Mesaj13.01.2010, 18:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

turkmayasi yazmış:
Merhaba,

söylediğiniz kadar basit değildir kader/din...
hani derler ya her yaşta ayrı bir isyan vardır.
Kendinize ilk olarak ,ben niye bu baba ve anneden dünyaya geldiğim sorusunu sorarsınız.Bir zaman sonra ayrı bir soru sorarsınız kendinize,bu da kaderdir.

Burada sosyalliği ,kaderi tartışmak da birşey ifade etmez.
Kendinizle/korkunuzla yüzleşin... basit sorular ve cevaplar söylüyorsunuz.Bu gösteriyor ki kutsal kitapları geçtim , kitap okumuyorsunuz.

Okumadan bilgi edinilmez tabiki. Okumuyorsunuz derken beni bu topluluğa katmazsan sevinirim. Smile
Mesaj13.01.2010, 18:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ömer Hayyam Demiştir ki ;

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana:
Öyleyse nedir o cennet cehennem?

Laughing e arkadaş...okumuyosak bu nedir? Very Happy

Mesaj13.01.2010, 21:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:
@afilliyanlizlik : Öncelikle teşekkür ederim sevgili kardeşim...Amacım herzaman herşeyin hepimiz için en iyisi olması biliyosunuzki.

ama herzaman şunu düşünmeliyiz afilliyanlizlik biz neden buradayız? biz neden bu dünyaya geldik?

hayatımız neden aynı çizgide ilerliyor?

neden hayatımız eşit değil?

yada neden zenginler devam etmeli fakirler sıfırdan başlamak mecburiyetinde?

Bunları düşünürsek cevap varmı? bana cevap verin arkadaşlar.aslında hayat konusu bu konu.tartışmalar'ın tatlı olması beni mutlu ediyor bu konuda.

haksızmıyım arkadaşlar?

informess;

eşitlik varsa nerde?
kader varsa bizim kaderimiz neden böyle?
aşk denilen kavram varsa diğer acılar neden var?
her mutlu eden şey acı son ile mi bitecek?
bizim kaderimiz bumu?bu kaderin senaristleri kim arkadaş?

bu kader neden bize böyle roller verdi?

neden biz de diğerleri kadar parabol bi hayat sürmüyoruz?

başbakan neden başbakan?babam neden memur?

cevap ver kader sever arkadaş?

bizler Dünyaya gelirken varmıydı kaderimiz?yoksa sonradan mı yazıldı?

varsa dünyaya gelirken kaderimiz neden verilmedi bize seçme hakkımız?

al sana seçme ve seçilme hakkı arkadaş!

bu konu sandığa kadar gider Smile

Kader sever arkadaşlar açıklayın bana teker teker kader neden var?

neden bizim kaderimiz diğerlerinden farklı?

ölüm neden benim babamı vuruyor başkasının babası sapasağlam yaşıyor?

açıkla bana bu döngüyü arkadaş

bekliyorum Wink

arkadaşım neredeyse 1 saat bu sorularına en detaylı bir şekilde cevap yazıyordum ama telefonun şarjı bitti bütün yazılarım silindi Sad :'(
Mesaj13.01.2010, 21:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Üniversitelere, liselere, ilkokullara ve diğer devlet dairelerine türbanla girilmemesi doğru bir karardır..
Ana anlamı şudur ki; Devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir.
Bu laikliğin gerçek anlamı.. Yani biliyoruz ki laiklik Türkçe bir kelime değil. Hangi dile ait olduğunu bilmiyorum ama yabancı bir kelime. Ve Laiklik kelimesinin anlamı budur..

Bizim devletimizde din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması gibi birşeydir..
Üstte anlamını yazdım. Bu anlam doğrultusunda Türkiye'de bu yasa konuldu sonuçta.. Nasıl ana yasanın ilk maddelerinde ciddi maddeler var ve bunlar değiştirilemez, çiğnenemez ise bununda çiğnenilmesi yanlış. Ana yasanında kolay kolay kaldırılacağında hiç zannetmiyorum.. Protesto edilmesi bu doğrultuda yanlış.

Ama ben bu yasağı şu yöndende sevmiyorum; Madem din işleriyle karıştırılması yanlış devletin.. O zaman devlet okullarında neden din dersi var? Hani din işleri karıştırılamazdı devlet dairelerine?
O zaman laiklik anlamıyla doğru bir karar..
Ama benim ilgincime giden şudur; İmam Hatip liseleri devletin değil midir? Neden onlar derste dahi baş örtüsü takar?..

Demiyoruz ki başörtüsüne karşıyız.. Yanlış anlamayın..
Ama laiklik anlamıyla doğru bir karardır..
He sorarsanız neye karşısınız peçeye karşıyım mesela.. Müslüman kadınların peçeyle örtünmesi farz değildir.. Wink Ama bir kısım islam örgütleri yanlış bilgilendiriyorlar. Neyse oralara girmeyelim..

Benim diyeceklerim bu kadar.
Mesaj14.01.2010, 10:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:
Ömer Hayyam Demiştir ki ;

Laughing e arkadaş...okumuyosak bu nedir? Very Happy

Alıntı yapmak başka,özümsemek anlamak başka
dost meclislerinde bulunursak eğer,konuşmak görüşmek üzere

net-tr
devletin yasalarında yada Türkiye gibi ana(yasa)sı olan yasalarda ,aslında büyük bir eksiklik var...tek bildiğim şey hiçbirşey bilmediğimdir yada asla okulumun eğitimimi engellemesine izin vermedim vs maddeler olsaydı ne türban ne açılım ne de laiklik tartışıyor olurduk , tartışılamayan maddeler ve diğerlerinden önce bu gibi maddeler olsaydı...Boşverin ütopya benimkisi

...daha fazla yazarsam konsepti aşarım

Sevgiler
Mesaj14.01.2010, 11:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:
@afilliyanlizlik : Öncelikle teşekkür ederim sevgili kardeşim...Amacım herzaman herşeyin hepimiz için en iyisi olması biliyosunuzki.

ama herzaman şunu düşünmeliyiz afilliyanlizlik biz neden buradayız? biz neden bu dünyaya geldik?

yada neden zenginler devam etmeli fakirler sıfırdan başlamak mecburiyetinde?

Bunları düşünürsek cevap varmı? bana cevap verin arkadaşlar.aslında hayat konusu bu konu.tartışmalar'ın tatlı olması beni mutlu ediyor bu konuda.

haksızmıyım arkadaşlar?

informess;

eşitlik varsa nerde?
kader varsa bizim kaderimiz neden böyle?
aşk denilen kavram varsa diğer acılar neden var?
her mutlu eden şey acı son ile mi bitecek?
bizim kaderimiz bumu?bu kaderin senaristleri kim arkadaş?

bu kader neden bize böyle roller verdi?

neden biz de diğerleri kadar parabol bi hayat sürmüyoruz?

başbakan neden başbakan?babam neden memur?

cevap ver kader sever arkadaş?

bizler Dünyaya gelirken varmıydı kaderimiz?yoksa sonradan mı yazıldı?

varsa dünyaya gelirken kaderimiz neden verilmedi bize seçme hakkımız?

al sana seçme ve seçilme hakkı arkadaş!

bu konu sandığa kadar gider Smile

Kader sever arkadaşlar açıklayın bana teker teker kader neden var?

neden bizim kaderimiz diğerlerinden farklı?

ölüm neden benim babamı vuruyor başkasının babası sapasağlam yaşıyor?

açıkla bana bu döngüyü arkadaş

bekliyorum Wink

afilliyanlizlik biz neden buradayız?
kimisi kafa dağıtmak için burda,kimisi hayat bunalımından uzaklaşmak için,kimisi dostluk ve arkadaşlık için burda herkesin ayrı ayrı nedenleri var burda olmalarının ama tek ortak nokta var o da hepimiz bu ailenin ekstrası website yapıyor olmamız ...

biz neden bu dünyaya geldik?

Bu soruyu 13 yaşında kendimne sormuştum ilk...
dini açıdan bu soruya cervap vermem imkansızdır..Çünkü soruda dünyanın ismi geçiyor ve dümnyada kaçtane din kaç tane tapınılan din var bilmiyorum ve o kadarda geniş bir arşivim beynimde yok...
bence islam ve müslüman olmanın bu dünyada neden var olduğumuzu anlatabilirim ...
Müslümanlığın bizlere verdiği şartları yerine getirmek için bu dünyadayız. fakiri hor görmemek onu kazanmak ve ona yardım etmek için burdayız (Burda fakir derken paradan bahsetmiyorum çok zengin olup hiç aklı olmayanlarda var fakirlik beyindedir. ) muhtaç kişilere sahip çıkmak için burdayız yaşıyoruz yaşamaya devam ediyoruz.belki 1 gün belki 100 yıl ecelimiz gelene kadar da yaşamaya devam edeceğiz...
Genel olarak insan oğlu dünyaya ni geldi.... kazanmak için kaybetmeiçin savaşmak hırslanmak yoketmek çalmak ve hatta öldüremek için.egosuna yenilmiş tatmin olmak için belkide iyi bir insan olmak için çevresi tarafından iyi tanınmak için düşünmek için..düşündürmek için..buluşlar yapmak için...insanoğlunun geşm,işini araştırın bu söylediklerimin hepsini bulacaksınız....

yazdıklartından 20 yaş üstü oılduğunu düşünüyorum ve bu düşünceye dayanaraktan..
Bu konuda sana tavsiyem... Çeneni ellerine yasla ve düşün... bundan 10 yıl önceki halini düşün..bak göreceksin o çizgideki farkları kim bilir belki o zaman bir çocukdun ve bazı şeylerin farkındaydın veya değildin ama şu an bir yetişkinsin farklı rollerden farklı düşüncelerden farklı bakışlardan ve düşüncelerden karar alabiliyor uygulayabiliyorsun... 10 yıl içinde hayat döngüsünün nasıl bir şekilde renkden renge girdiğini nasıl şekilden şekle girdiğini farketmelisin...
ee farketmedinmi haylen.. o halde bu takıntı niye.. ???

13 yaşında birkız sevmiştim Adapazarında ve çokda gönlümü kaptırmıştım
bir gece yarısı bir sallantı ardından heryer yıkık binalar ve göçüklerle doldu...
O geceden 4 gün sonra sevdiğim kızın cesetini enkaz altından kendi ellerimle çıkarmıştım... bu nasıl bir acı onu bile anlayamadan yaşayamadan ertesi gün ayağını kaybeden dayımı enkaz altından kurtarılırken gördüm etrafımda bir çok yaralı insanlar ve ölmüş insanlar vardı...birde burnu bile kanamadan enkazdan çıkanlar vardı...o zaman dedim hep needeennnnnn
neden diye haykırdım neden eşit değil bu hayat...

şimdi yıl 2010
şimdi daha iyi anlıyorum....
ölenlerin ardından her yıl 17 ağustos deprem günü yas tutuluyor...
sakatlanan insan lar iş bulamıyorlar...
burnu bile kanamayanlar işte onlar şu an en zor acıları çekiyorlar...
her gün aynı acıya tanık olmak her gün her gün her gün çaresizlikle aynı acıyı yaşamak ne kadar zor bir bilseniz...
o burnu bile kanamayan insanla (çevremdekiler ) şu an o depremde sakat kalan insanların eşi dostu akrabası ailesi çoluğu çocuğu...
ve her biri o burnu kanamayanlara muhtaç....
burda bir eşitlik.hissetmiyormusun...
eşitlik yardıma muhtaç biri ile yardım etmeye açık birinin aynı yerde aynı anda bulunduğu anda vardır... ben bunu yıllardır yaşıyorum....

işe gitmem lazım kafedeyim bu sorularının cevaplarını tek tek yazacağım akşam lütfen okuyan her kişi cevap yazmayın bölmeyin yazılarımı....
Mesaj14.01.2010, 13:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çektiğin acılar...dayın...etrafın çevren...ve en acısı olan sevdiğini kaybetmen üstelik herşeye rağmen o cesede bakabilmen...acı be kardeşim...Düşündümde dayanabilirmiyim ; yok arkadaş ben dayanamam.en ufak bir acıda bile kanayan yüreğim kaldıramaz sevdiğimi kaybetmemi.Arkadaş acı çekmişsin bu acıların düzelmesi için diğerleri var bu da eşitliktir diyosun...

Bu nasıl eşitliktir arkadaş?
Yoksa Benmi göremiyorum...?

elalemin anası babası bacısı sevdiği yanındayken seninki nerede?

elalem acı yerine sefa sürerken ve sen acı çekerken eşitlik nerde arkadaş?

Al sana eşitlik ; sevdiğin yok artık...oysa ki bi başkası sevdiği ile el ele ...Eşitlik olsaydı seninde onunda sevdiği el ele olabilirdiniz...

Ama sadece o bi başkasının eli elinde...

BİZ BU DÜNYAYA İBADET İÇİN Mİ GELDİK?

Tanrı diyoruz...Tanrı dediğimiz olağan üstü varlık egolarını tatmin etmek amacıylamı dünyaya getirdi bizleri?

Biz kölemiyiz?

İyiliği de kötülüğüde o yaratmadımı arkadaş?

Ömer Hayyam'ın dediği gibi ;

Beni özene bezene yaratan tanrıdır diyorlar...
Ne yapacağımı yazdı daha önce [senaryo örneği gibi]KADER ile alakalı az biraz...

Demekki günah işleten sensin bana diyor hayyam tanrıya..neden?çünkü daha önce ne yapacağımı yazdım diyosun...
E madem öyle ne diye söylüyosun cennet cehennem'i sen yapıyosun yine eziyeti...

diyor.

e arkadaş nedir bu? Smile

Mesaj16.01.2010, 07:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaş nedir senin hayatla meselen... ? Niye bu kadar isyankarsın ?
Bu hayatda sadece benmi acı çektim? Sadece benim sevdiğimmi öldü... ?
Depremi sadece benmi yaşadım? Herkezin acıları farklıdır ama gözyaşının tadı aynı değilmidir. ? Öldürmeyen acı beni güçlendirir en büyük dertde şükürsüzlüktür..
Benim amacım sana yardımcı olmaktı.. Laf yetiştirmek laf sokmak fırça atmak gibi bir düşünce ile yazmadım yazmamda zaten bunada hakkım yoktur.
Mesaj16.01.2010, 08:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

afilliyanlizlik yazmış:
Arkadaş nedir senin hayatla meselen... ? Niye bu kadar isyankarsın ?
Bu hayatda sadece benmi acı çektim? Sadece benim sevdiğimmi öldü... ?
Depremi sadece benmi yaşadım? Herkezin acıları farklıdır ama gözyaşının tadı aynı değilmidir. ? Öldürmeyen acı beni güçlendirir en büyük dertde şükürsüzlüktür..
Benim amacım sana yardımcı olmaktı.. Laf yetiştirmek laf sokmak fırça atmak gibi bir düşünce ile yazmadım yazmamda zaten bunada hakkım yoktur.

Tamamiyle yanlış anlaştık sanırım kardeşim...

sana acıyı sadece sen çektin demedim.sadece senin sevdiğin de öldü demedim.

herkesin acıları farklıdır tabiiki ben sadece seni örnek verdim.laf yetiştirmek yada laf sokmak gibi benimde bir amacım olmadı olamazda.

Hayatla derdim var ...nedir bilirmisin o dert?

Birileri sevgilisini koluna takmış gezerken içimde ki ihanet edilme güdüsünü kaldıramamak.birileri mutluyken aynaya bakamamak...aynaya baktığım hergün kendime sorular sormak.

ben bi başkası gibi "yeter artık hayattan bıktım ölmek istiyorum"diyemem arkadaş...ne okadar cesur'um ne de o kadar bıkkınım...Burada ki en sevdiğim'e bir şey gelse başına ben yıkılırım arkadaş...ama ölemem...neden ölemem arkadaş?

HAYAT HERŞEYE RAĞMEN GÜZEL...! Ölüm başlangıcı diyenler var ölüler'in ardından.Ben ölünce bi başlangıç olmayacak kardeşim.ben ölünce 2.bi son'um olacak...sen ben bi başkası acı çekmiş yada hayat koymuş fark ediyormu burada yazdıklarımız değiştirecekmi hayat'ımızı ....içinde ki herşeyi dökmek için açıldı bu konu ...neden busefer bu hataları her okuduğumuzda da ders çıkartmayalım.Neden sevdiğimize daha sıkı kenetlenmeyelim ?

Arkadaş ben örnek verdim sadece...amacım sana ne laf yetiştirmek ne laf sokmak ne de konuyu yukarda tutmak değil.Kardeş ben örnek verdim sadece...sadece örnek.umarım alınmamışsındır.

Mesaj16.01.2010, 09:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alınmadım ama biraz duygularım zedelendi yazdıkların biraz beni üzdü. Heleki bir sözün vardı "başkasının eli elinde" en çokda bu üzdü. Ama kendinde söyledin hayat herşeye rağmen güzel. İhanete uğradın diye zor günler geçiriyor olabilirsin. Fakat şarkıcı Yalın ın bir şarkısında dediği gibi koyver gitsin. Zamana ve hayata biraz süre tanı eminim bu acılarını unutacaksın kim bilir belki ilerde bu kadar üzülmeye bile deymezmiş diyeceksin... Biraz sirkelen !

Bu arada kaç yaşındasın ?
Önceki mesajları göster: