Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj16.07.2010, 15:11 (UTC)    
Mesaj konusu: Size en uygun Tarayıcı'yı seçin.!

Size uygun yeni internet tarayıcısına geçmenin vakti geldi.!

Öncelikle “Tarayıcı” ibaresini açıklamak istiyorum. Çoğu kullanıcıya “Modern tarayıcı”ya geç diye diretince, önce ne olduğunu şaşırıyorlar. Tarayıcı internet sitelerinde gezinmenizi sağlayan programdır. Standart bir Microsoft Windows bilgisarayarında klasik tarayıcı olan “İnternet Explorer” kullanılır. Bu Microsoft’un kendi kötü tarayıcısını kullanıcıya sindirtmeye çalışma çabası diye düşünüyoruz. İnternet Explorer çağının en kötü tarayıcısıdır. Eğer şu anda bizi bu tarayıcıdan geziyorsanız yan taraftaki mavi uyarı yazısını görmüş olmalısınız. Bu tarayıcı birçok eklenti ve özelliği eskiliğinden çalıştıramıyor. Merak edenler için söylüyorum bu yüzden ziyaretçilere bilgilendirme amacıyla bu yazıyı ekledim.

Normal bir internet gezgini bu farkı anlayamayabilir. Birde Web site sahiplerine sormak gerekiyor : ) …

Popüler olan 5 Çeşit tarayıcı bulunmaktadır:

Bunlar kullanım oranına göre; İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Safari’dir…

Popüler’in başında İnternet Explorer’ın başı çekmesinin sebebi, yazımızın başlangıcında belirttiğimiz Microsoft olayıdır. Her bilgisayarda bilinçsiz kullanıcılar tarafından mecburen, standart olarak kullanıldığı için en çok kullanılan tarayıcı oldu.

Gelelim bu tarayıcının tahtını sallayan Modern Tarayıcılara:

MOZİLLA FİREFOX

Firefox, Mozilla firmasına ait bir tarayıcıdır. Tarayıcıda modernleşmeyi başlatan tarayıcıda denilebilir. Firefox özel yazılımı sayesinde ücretsiz ve Dünya’nın en hızlı tarayıcısı olarak bilinir. Özelleştirilebilir tema ve Persona’larıyla bilgisayarınıza yeni bir soluk ve hatasız kullanım sunan Firefox, kullanabileceğiniz en iyi tarayıcıdır.

http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/

GOOGLE CHROME

Dünya’nın lider arama motoru firması Google tarafından yazılmış bir tarayıcıdır. Daha yeni çıkmasına rağmen eski rakiplerini, hatta Firefox’un tahtını bile sallamaya geliyor denilebilir. Modern bir görünüm, kişiselleştirilebilir temalarıyla kullanabileceğiniz diğer hızlı bir tarayıcıdır. Yine bir Google hizmeti olan Youtube’un video izlemek için önerdiği bir tarayıcıdır.

http://www.google.com/chrome/

OPERA

Opera Norveç’li bir firma tarafından iyileştirilen bir tarayıcıdır. Turbo ve diğer kişileştirilebilir özellikleri sayesinde Kotalı internet ve yavaş internet kullanıcılarının tercihi olabilir. Engelliler için kullanım özgürlüğüde olan tarayıcı *Sesli Komut özelliğine de sahiptir. Opera’nın ayrıca, Opera Mini tarayıcısı sayesinde Cep telefonlarının lider internet tarayıcısıdır.

*Sesli Komut: Örneğin “Next Page” diye mikrofondan söylediğinizde diğer sayfaya geçebilir. (Türkçe özelliği de oluşturulabilir)

http://www.opera.com/

SAFARİ

Bir diğer tarayıcı ise Safari’dir. Daha çok Macbook’larda kullanılan tarayıcı güvenlik için Windows’ta pek önerilmese de hız bakımından Jet gibi denilebilir. Apple firmasının tarayıcısını da indirip kullanabilirsiniz. Türkçe özelliği bulunmamaktadır.

İşte Türkçe desteği bulunan modern tarayıcıları görmüş oldunuz. Microsoft’un size direttiği “İnternet Explorer” yerine bu modern tarayıcılara geçerseniz. Hem biz Webmaster’leri mutlu edebilir. Hem de modern ve hızlı bir tarayıcıya kavuşmuş olursunuz.

Kaynak: Fozdemir.com Blog'undan Alınmıştır.!
Mesaj16.07.2010, 15:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

1- Safari asla kullanmayın.. Türkçe desteği olmayan bir tarayıcı sizin işinize yaramaz.. Apple bu tür konularda kendini aşmış bir firmadır zaten.. Laughing

2- İe 6 dışındaki İe'leri kullanın İE 8 'in hala çok iyi bir tarayıcıdır.. Unutmayın İE ne kadar kötülesenizde Windows'unuz ile tümleşik en iyi tarayıcıdır..

3- Windows ile dağıtılmasının sebebi bu tümleşik oluşundandır.. + Option seçeneği konulmuştur.

4- Piyasada şuan için tercih edebileceğiniz tarayıcı mozilla'dır fakat firefox o kadar çok ram yiyor ki sistem canavarı desem az olur..

5- Tercih edebileceğiniz iki konforlu tarayıcı chrome ve opera'dır..

6- Firefox ne kadar sistem canavarı olsada piyasada sörf olanaklarını karşılayabilen en iyi tarayıcıdır ve bu sistem sorunu 4. versiyonun ilk beta sürümünde sistem sorunu düzeltilmiş gibi görünüyor..

7- IE ile sadece Windows değil Messeneger ilede tümleşik bir tarayıcıdır..

En son tumhepsiburada tarafından 16.07.2010 15:31:15 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj16.07.2010, 15:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

chrome tercihimdir , opereda oyunlar var bişey download ederken onu kullanıyorum hemde sıkılmıyorum =) acayip konforlu bileşenleri var operanın

rankend on deviantART
Taklitlerden sakının : rankend forumexe hesabı özenti taklittir.
Mesaj16.07.2010, 16:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben operayı çok tercih etmem. Ama chrome iyi...

Bu arada 'chrome 'u çorum diye okumayın.okunuşu krom dur.
Mesaj16.07.2010, 16:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

sitenekoduekle yazmış:

Çorum Mu Laughing Laughing Laughing

40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi Razz
Mesaj16.07.2010, 16:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

mistanbul yazmış:
sitenekoduekle yazmış:

benimde öyleydi...

sınıftaki bilgisayarda chrome vardı ve arkadaşlarımın hepsi çorum diye okuyordu.
Mesaj17.07.2010, 09:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

sitenekoduekle yazmış:
mistanbul yazmış:
sitenekoduekle yazmış:

benimde öyleydi...

sınıftaki bilgisayarda chrome vardı ve arkadaşlarımın hepsi çorum diye okuyordu.

Bundan sonra Çorum diyeceğim daha Türkçe Razz
Mesaj17.07.2010, 09:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

explorer ve mozilla Razz
Mesaj17.07.2010, 09:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

explorer kasar.chrome iyi hızlıdır ama bs kodlarını düzeltmeme izin vermez,safari resimleri bulanık gösterir,operada habire sürümün yenilenmesi/güncellenmesi gerekir:D, mozilla için bir sorun çıkmadı daha karşıma!
Mesaj17.07.2010, 11:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

benim tercihi sitei işlerinde ie 8 internet gezinirkende chrome
Mesaj17.07.2010, 15:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

x1oyun yazmış:
explorer kasar.chrome iyi hızlıdır ama bs kodlarını düzeltmeme izin vermez,safari resimleri bulanık gösterir,operada habire sürümün yenilenmesi/güncellenmesi gerekir:D, mozilla için bir sorun çıkmadı daha karşıma!

operadada biraz bulanık oluyor resimler. Sadece bu yüzden operayı kaldırdım bilgisayardan Smile
Mesaj17.07.2010, 15:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

IE7 Kullanıyordum.
Faka şimdi firefox kullanıyorum..
Pekte değiştireceğimi sanmıyorum.. Razz
Mesaj17.07.2010, 15:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

şahsen ben üstmenüsü ince modern olan tarayıcıları seviyorum.
Çünkü bir siteyi daha geniş bir pencereden görebiliyorum.
Mesaj17.07.2010, 15:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

google chrome varken diğerlerine laf düşmez Smile

Arrow Ethical Hacker Arrow Professional Web Designer
Mesaj17.07.2010, 16:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylasim61 yazmış:
google chrome varken diğerlerine laf düşmez Smile

KişiseL DüşünCe..
Önceki mesajları göster: