Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj14.10.2010, 16:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

İnsanda bir bitki gibi dirilecektir. İnsanın kuyruk sokumunda bir hücre vardır ve ne yaparsanız yapın o hücre ölmez. Allah'ta bizi o hücreden bizi diriltecektir.
Biraz araştırın çevrenize bakın. Gökyüzüne bakın orası kendi kendine mi oldu sizce herşeyin bir yaratanı var oda Yüce Rabbimiz Allah. Biraz Gözünüzü Açın Exclamation
Mesaj14.10.2010, 16:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilginc-haberim yazmış:
Bence öldükten sonra dirilme yok, çünkü öyle birşey olsa dünyada
adım atacak yer kalmaz, ıspatını istiyorsan git kendini öldür bakalım dirilecekmisin ?

Kıyamet geldiğinde dünya düpdüz olcak dağlar yıkılcak ozaman görürsün işte diriliyormuyum dirilmiyormuyum. Biraz gözünü aç çevrene bak. Herşey kendiliğinden mi oldu hayır.
Mesaj14.10.2010, 16:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

gokseen yazmış:
Maşallah..Yaplan yorumlar çok güzel..
Bence ölümden sonra tekrar dünyaya gelmek yok..
Bu zaten Kur'an-ı Kerim'de pek çok ayette belirtilmiş..
Ayrca reankarsanasyon deniliyor heralde..Çok saçma bir durum..Kesinlikle dinimizde böyle bir inanç yoktur..
Bazı tv kanallarında arada srada çıkıp düzme programlarla seyirciyi felan kandırmaya da çalışıyorlar ama nafile..
Son olarak hani Mevlana diyor ya ölümü bir bayram günü olarak görüyor..İnşallah o bilince o şuura bizim de erişmemiz dileğiyle..

Ölümden hemen sonra gelmiceksin zaten. Kıyamet koptuğu zaman mahşer gününde yani Hesap vermede Allah seni dirilticek.
Mesaj15.10.2010, 12:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

victorfatih yazmış:
gokseen yazmış:
Ayrca reankarsanasyon deniliyor heralde..Çok saçma bir durum..Kesinlikle dinimizde böyle bir inanç yoktur..
Bazı tv kanallarında arada srada çıkıp düzme programlarla seyirciyi felan kandırmaya da çalışıyorlar ama nafile..
Son olarak hani Mevlana diyor ya ölümü bir bayram günü olarak görüyor..İnşallah o bilince o şuura bizim de erişmemiz dileğiyle..

Ölümden hemen sonra gelmiceksin zaten. Kıyamet koptuğu zaman mahşer gününde yani Hesap vermede Allah seni dirilticek.

Ben farklı bir şey mi dedim ??
Mesaj16.10.2010, 12:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

Öldükten sonra elbette diriliş olacaktır.
Bazı arkadaşlar mevzuyu tekrar dünyaya geri dönme olarak anlayınca farklı yorumlar getirilmiş haliyle.
Ölüm aslında ruhun bedeni terk etmesiyle meydana geliyor. Yani ruh mevcudiyetini muhafaza ediyor. İster beden yanmış olsun, ister çürümüş olsun; fark etmiyor. Neticede bedenin aslı zaten topraktır. Aslolan ruhtur.
Haliyle kabzedilen ruhlar tekrar dirilişi yaşayacaktır. Bu diriliş mahşer zamanında olacaktır. Onun dışında ruhun başka bir bedende varlığını devam ettirmesi anlamındaki reenkarnasyon, bir safsatadan ibarettir.
Zaten bizim inancımıza göre "ölüm aslında bir gerçek hayata dönüştür."
Mesaj17.10.2010, 20:25 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Farklı

islamkusagi yazmış:
Farklı bir biçimde düşünmüzsün afiliyalnizlik kardeş.ben cumartesi günü bu konudaki birikimlerimi paylaşacağım inşaallah.Belki daha farklı yaklaşımlar ve farklı yorumlarda gelebilir.Bekli(yorum) ... Very Happy

benim saatime göre 36 dakika sonra Türkiye saatlerine göre Günlerden Pazartesi olacak ve sizin yazıcağınız yorumu merakla beklemekteyim. : )
Mesaj17.10.2010, 22:18 (UTC)    
Mesaj konusu: Öldükten Sonra Dirilme

afilliyanlizlik yazmış:
islamkusagi yazmış:
Farklı bir biçimde düşünmüzsün afiliyalnizlik kardeş.ben cumartesi günü bu konudaki birikimlerimi paylaşacağım inşaallah.Belki daha farklı yaklaşımlar ve farklı yorumlarda gelebilir.Bekli(yorum) ... Very Happy

benim saatime göre 36 dakika sonra Türkiye saatlerine göre Günlerden Pazartesi olacak ve sizin yazıcağınız yorumu merakla beklemekteyim. : )

Öncelikle çok özür dilerim.Haklısınız çok geç kaldım ve sözümde duramadım.

Öldükten sonra dirilme ile ilgili olarak şunları söyleyebilirim.
Öncelikle Allah'a iman etmeyle başlamak gerekir.Allah'a iman etmeyen öldükten sonra dirilmeye de inanmaz.
Allah'a iman eden de görür ki her sonbahar mevsiminde tabiri caiz ise ölen, toprak olan bitkiler her bahar mevsiminin gelişi ile yeniden hayat bulur.Yaprakları dökülen ve kurumaya yüz tutan ağaçlar yeniden yeşillenir.Bu da gösterir ki öldükten sonra dirilme vardır.
Hem bir şeyi birinci kere yapmak mı kolaydır ikincisinde yapmak mı daha kolaydır?
Tabi ki ikinci kere yapmak kolaydır.Bizleri bir kere yaratıp, can veren Allah'u Taala ikinci kere dirilmekte elbetteki zorlanmayacaktır.
İnsanoğlu başı boş değildir ve dünyaya imtihan için gönderilmiştir.Yapılan her imtihanın sonucu muhakkak ki karşılığını bulur.Bu dünyada yapılan imtihanın karşılığı da ahirette nihayetlendirilecektir.İmtihanı kazananlar cennetle ödüllendirilecek, kaybedenler cehennem ile cezalandırılacaktır.Cennet ucuz, cehennem de lüzumsuz değildir.İnsanın fıtratında sonsuza dek yaşama arzusu vasıl olurken şu kısacık dünya hayatı ile yetinmeyeceği de aşikardır.Sonsuz bir hayatın yanında hiç hükmünde olan şu vasati 60-70 senelik dünya hayatını çok iyi değerlendirmeliyiz.Kısacık bir ticarette çok büyük bir kar elde etmek için şu kısa dünya hayatını en güzel surette geçirmeliyiz.Hem Allah'ın bizden istediği şeyler de çok değildir.5 vakit namaz abdestle birlikte günde 1 saatimizi almaz.Geri kalan 23 saat bize istediğimiz şekilde kullanma hakkı ile bırakılmıştır.Tabi meşru dairede.Hani namaz kılmayanların meşhur bir sözü vardır.ÇALIŞMAK DA İBADET.Hayır !!! Eğer farzları yerine getirmiyorsan ve günahları terk etmiyorsan çalışmak ibadet hükmüne filan geçmez.Farzları eda edip, günahlardan sakınanlar için ise, çalışmak, uyumak, yemek ve içmek vs. ibadet hükmündedir.Haramlara gelince de, yiyeceklerden bir tek domuz eti ve leş, içeceklerden de sadece alkol haram kılınmıştır.Alkol ve domuz etinin sağlığa zararlarını anlatmaya gerek yok sanırım.Diğer bütün taam ve içecekler hem bize faideli hem de helal iken harama gitmek ise bin derece ahmaklıktır.Allah'ın bütün emir ve yasakları sadece insanoğlunun menfaati içindir.Bunu kör olmayan görür, aklı olan bilir.Mümin kişi her anını Allah ile geçirir.Bunun mükafatını da alır.Bu sebepledir ki öldükten sonra dirilmeye inananlar için 60-70 senelik bir dünya hayatı için sonsuz bir hayatı elinin tersi ile itmek ahmaklıktır.Bin kişinin oynadığı bir piyangoya yarı malını vermek ne derece ahmaklıksa ki çıkma ihtimali binde birdir, ama kazancı musaddak(kesin) olan bir ticarete günde bir saatini vermemek de o derece ahmaklıktır.
Ölümü öldüremediğimize ve her an ona doğru koştuğumuza göre hazırlıklı gitmek en akıllı iştir.
Konuyu çok da dağıtmak istemiyorum.Öldükten sonra dirilme pek çok delil gösteriyor ki vardır.Reenkarnasyon gibi bir safsata da yoktur.Ecel tektir ve her nefis ölümü tadacaktır.1 saniye sonrası için bile garantimiz yok iken en akıllı iş ölüme hazırlıklı olmaktır.Genç yaşlı dinlemeden her gün 30.000 kişiye isabet eden ölüm bir gün bize de isabet edecektir.Ah vah demeden önce, tevbe edip Allah'a layıkıyla kul olmak ve ötelere hazır olmak en karlı olanıdır.
Allah bizi cennetliklerden eylesin ...
AMİN !!!

Not : Yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkürler ...

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj17.10.2010, 22:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Siz Dünyadaki Ölüp-Dirilmeden Bahsediyosunuz..

Oysa Yüce Allah 18 Bin Alem Yaratmıştır ve Tabiki Öldükten Sonra Dirilmek Vardır, Üstelik Buna Şüphesi İnanmakta İmanın Şartlarındandır..

Bknz:

Kur’anda geçen “ rabbul alemin” tabirinde, alimlerimiz 18.000 alem demişler. Bu rakam kesretten kinayedir. Yani arap edebiyatında 7, 70, 700, 7000, 70.000 veya 18.000, 28.000 gibi sayısal ifadeler çokluğu ifade etmek içindir. Halbuki alimlerimizin çoğuna göre her bir insan her bir hayvan her bir bitki veya her bir melek her bir cin bir alemdir. Hatta her bir hücre başka hücrelere benzememesi dolayısıyla bir alemdir. İşte Allah “ alemlerin Rabbidir” veya “ey habibim! Seni alemlere rahmet olasın diye gönderdik” gibi kur’ani ifadeler tamamıyla tüm kainatı ve içindeki her bir hayat sahibin hatta cansızları da içerisine almaktadır.
Mesaj18.10.2010, 05:40 (UTC)    
Mesaj konusu: Aksi

Aksi düşünen yada başka düşünen arkadaş varsa yazabilir.Yada soru sormak isteyen varsa sorularını alabilirim arkadaşlar ...

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj18.10.2010, 13:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

gokseen yazmış:
victorfatih yazmış:
gokseen yazmış:

Ben farklı bir şey mi dedim ??

pardon ben yanlış anladım galiba