Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj03.11.2010, 19:44 (UTC)    
Mesaj konusu: Mermi Suya Gerçekten İşlemez Mi?

Merak ettiğim bir sorunun cevabını öğrenip sizlerle paylaşmak istedim.

Kendisine ateş edenlerden kurtulmak için adam suya atlıyor. Peki ama su onu gerçekte kurtarır mı ? Evet kurtarır. Hem de kahramanın kurtulması için bir kaç santimlik derinliğe dalması yeterli olabilir. Sinema filmlerinde abartıldığı sanılan bu garip gerçek aslında bilimsel olarak da formüle edebilecek bir fiziksel gerçeğe yani maddelerin yoğunluk oranına dayanıyor.

SU HAVADAN 700 KEZ DAHA YOĞUNDUR

Herhangi bir ortamda yol alan nesne bir direnç ile karşılaşır ve bu kuvvet hızını keser. Su gibi yoğunluğu fazla olan ortamlarda, bu direnç kuvveti havadan daha büyüktür. Su havadan 700 kez daha yoğundur. Mermi üzerindeki direnç kuvveti, hızın karesi ile ölçülür ve aynı zamanda hareket halindeki gövdenin yüzey alanı ile orantılıdır.

Bu bilgilerin ışığı altında kurşunun hareketinin denklemini kurabiliriz. Bu da hızının azaldığı mesafeyi verir. Bu formülü kurmak için merminin kütlesi ve boyutu, suyun yoğunluğu ve direncin katsayısı gerekir.

Hızı saniyede 300 metre olan tipik bir mermi için suda yavaşlayacağı derinlik birkaç metredir. Dolayısıyla yüzeyden 3 metre derinliğe dalmak yeterlidir.

BİR KAÇ SANTİM DALMAK YETERLİ

Eğer kötü adamlar suyun kenarından ateş ediyorsa, esas çocuğun birkaç cm derine dalması yeterlidir, çünkü mermi küçük bir silahtan çıkar mermi su üzerinde sektirilen taş gibi seker gider. Eğer kötü adamlar uçaktan ateş ediyorsa, kurşunlar suya daha dik bir açıdan geliyordur. Bu durumda bile.50 mm zırh delen bir kurşun suda ancak 30 cm'ye kadar işler.
Mesaj03.11.2010, 19:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel paylaşım teşekkürler.
Mesaj03.11.2010, 20:00 (UTC)    
Mesaj konusu: SÜPERMİŞ

EĞER BANA ATEŞ AÇARLARSA BEN HEMEN LEGENE KAFAMI SOKUCAM.XD

Mesaj03.11.2010, 20:02 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: SÜPERMİŞ

buymoney yazmış:
Laughing
Mesaj03.11.2010, 20:04 (UTC)    

buymoney yazmış:

Bu espri nerden aklına geldi ya. Laughing
Mesaj03.11.2010, 21:03 (UTC)    

buymoney yazmış:

allah ne yapmasın :DDD

bunu ilk defa duyuyorum ama süper bir bilgi bizim kordon yakınında hazır denizde var çatışma oldu mu direk suya Very Happy
Mesaj03.11.2010, 22:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

Smile Bana ateş acılırsa Direk Su şişesi varsa yanımda Very Happy başımdan aşağıya dökmeyi tercih ederim.. Smile
Mesaj04.11.2010, 14:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

O zaman kalın bir elbise yapsınlar içine su doldursunlar.Elbise 30 cm kalınlıkta olmalı ama.İşte kurşun geçirmez elbise.Ağırlığı fazla olduğu için insan sporda yapmış olur.
Mesaj04.11.2010, 14:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

htmlyardimcin yazmış:
O zaman kalın bir elbise yapsınlar içine su doldursunlar.Elbise 30 cm kalınlıkta olmalı ama.İşte kurşun geçirmez elbise.Ağırlığı fazla olduğu için insan sporda yapmış olur.

kurşun geçirmez elbiseyi durduk yere evinde oturan insan giymez heralde??

mutlaka asker-polis giyer...

askerin-polisin spor yapmasına gerek yok..
Mesaj04.11.2010, 20:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

hem daha iyi maddelerle yapmak varken inceisni niye 30 cm uğraşsın lar Very Happy
Mesaj04.11.2010, 22:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

Uzun Sözün Kısası Belaya bulaşmayın.. Ateş yemeyin. Smile Bu kadar Düşünmeye Gerek yok Hani
Mesaj04.11.2010, 23:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sinemada görünce bazen abartılıyormuş gibi geliyor bana meğer gerçekmiş Smile
Mesaj05.11.2010, 11:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

fayecy yazmış:

Smile
Mesaj05.11.2010, 15:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

informess yazmış:
fayecy yazmış:

Smile

Sinemada herşeyi abartıyorlar buda öyle geliyor.Güven olmuyor yani.
Mesaj05.11.2010, 15:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

htmlyardimcin yazmış:

bence matıklı ev de oturan insanda giyebilir normal gömleklere aşılanarak ince bir iki plak içinde su yaparsak mermiyi geçirmez
Önceki mesajları göster: