Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj15.06.2011, 15:46 (UTC)    
Mesaj konusu: Kolanın İç Yüzüne Bakmak İstemezsiniz

İnternette izlediğim bir video beni dehşete düşürdü. Artık kolayı tamamen bırakmama bile neden olabilir diyebilirim. Aşağıdaki bilgileri okuyunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Alıntı:
Türkiye'de hatta dünyada ilk kez *15 Eylül 2006* günü Coca-Cola'ya karşı içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesinde dava açıldı...

Açılan davada merkezi Atlanta'da olan ve *1886* yılında Eczacı Dr. John S.Pemberton tarafından faaliyete geçen Coca-Cola 120 yıllık geçmişi ile *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı.

Sıkı durun şimdi. Bu *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* denilen gizli sır açıklandı ama Türkiye'deki ve dünyadaki çoğu basın-yayın organları çok fazla ciddiye almadı."O büyük bir kuruluş uğraşılmaz" anlayışı davanın nedenlerini mercek altına alınmasına engel oldu.

Ne de olsa Coca-Cola'nın büyük oranda reklam bütçesi vardı.

İstedikleri her türden *değerler* ile oyun oynayacaklar. Ayıbı kendileri yapacak fakat siz yalnızca tüketici olacaksınız. Sesinizi çıkartmayacaksınız. Soru sormayacaksınız.

İşte Coca-Cola'nın gizli sırrı.

Coca-Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır.

Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür.Kaktüsteki böcek larvaları!!!!! Cochineal böceği için özel tarlalar kurulur.Ve bu böcekler ve larvaları Meksikalı köylüler tarafından toplanır.....

Ezilmiş bir Cochineal böceği ve suyu çıkarılmış bir sürü böcek. Bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentine Karmin denir.

Cochineal kurutulmuş hali… Kuru üzüm gibi ama bu böcek kurusu!!! Köylüler tarafından kurutulmuş ve dövülmüş Cochineal.

Köylüler;kendi ihtiyaçları için Aztekler'den kalma klasik yöntemlerle böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan "carmine" i üretirler.

Aztekler ve Latinler böcekten elde edilen bu boyayı ip boyamada kullandılar.

İşte bütün kolaların özütü bu. Markası önemli mi?

Önce Hindistan Yüksek Mahkemesi Cola'nın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında Coca-Cola ve Pepsi yasaklandı. İngiltere ve Ukrania'da bazı okullarda yasaklandı.

Ülkemizde de özel olarak İstanbul Gösteri Sanatları Merkezinde de yasaklandı.

Şimdi yazacağım hikaye ne derece doğru bilmiyorum. Çünkü delil gösteremiyorum. 23 yıl kola fabrikasında çalışan birisinin naklettiği iddia edilen bir hikaye.

Malumunuz kola denilen içeceğin en temel hammaddesi meyan köküdür ve meyan kökü ile beslenen canlılar arasında fare de bulunmaktadır. Büyük şirketler tonlarca üretim yaptıkları için kepçelerle toplamaktadırlar meyan köklerini. Tonlarca topladıkları için de fareleri ayıklamaya uğraşmamakta daha doğrusu uğraşamamaktadırlar.

Bu yüzden de meyan köklerini içindekilerle beraber preslemekte. Sadece kalan deri ayak bacak parçalarını elekten geçirerek ayıklamaktadırlar.

Meyan köklerinin suyunun yanında farenin kanı mide özsuyu vs. gibi sıvılar da karışmakta renk siyah olduğu için estetik açıdan bir sorun olmamaktadır.

Tabi kola üretimi yapan şirketin kimyasal yöntemlerle bunu sağlığa zararsız hale getirme ihtimali de var...

Bu olayı anlatan kişi çalıştığı 23 yıl boyunca bir bardak bile kola içmemiş. Sonrasını bilmiyorum.

Cochineal böceğinin suyu yani Karmin Musevilerden 'kosher sertifikasi' alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. Müslümanlarda da Hanefi fıkıh alimlerince haram olarak değerlendirilmektedir.

Şimdi siz kola içebilecek misiniz? Ya da en azından birilerine içermek isteyecek misiniz? Aynı zamanda kolanın fazla kullanıldığı zaman ağımlılık yapma gibi bir özelliği var. Bende bu zamana kadar içiyordum ama artık durma zamanı geldi. Kendimizi kontrol edelim. Wink

"Alıntıdır."
Mesaj15.06.2011, 16:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

evet bizim okulda proje var kolaya hayır diye hatta bizim sınıfa geldiklerinde o böcekmidir nedir onu gösterdiler ben ay ne tatlı şey içerim onu ben dedim Very Happy ve tenesüfde gidip kola içtim Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Mesaj15.06.2011, 16:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

ne var ya Smile bile bile içioyurm
böcek zehri, arsenik bile var (sigaradakiyle karıştırmadıysam Very Happy )
Mesaj15.06.2011, 17:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar, bari bunu içiyorsanız bile başkalarına içirmeyin. Wink
Mesaj15.06.2011, 18:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

İnsan alıştımı bırakamıyo zararlı olduğunu bilmesine rağmen. Şahsen ben bırakamam yani kolayı. Laughing
Mesaj16.06.2011, 10:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

istanbulife yazmış:
İnsan alıştımı bırakamıyo zararlı olduğunu bilmesine rağmen. Şahsen ben bırakamam yani kolayı. Laughing

aynen zararlı biliyorum ama bırakamıyorum.... Mr. Green
Mesaj16.06.2011, 10:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ya yalan ya ne böceği Bunlar sadece coca cola İsrail malları almayın diye bu bir bahane Wink şansen ben inanmıyorum

Tasarım Kodlama yapabilirim.Tasarım kodlamamı isteyenlerden mesaj bekliyorum
Mesaj16.06.2011, 10:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

yorgun50 yazmış:
Ya yalan ya ne böceği Bunlar sadece coca cola İsrail malları almayın diye bu bir bahane Wink şansen ben inanmıyorum

Ben gördüğümü sizinle paylaştım. İnanıp, inanmamak sizin elinizde ama ben şahsen artık içmeyi düşünmüyorum. Wink
Mesaj16.06.2011, 10:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

bs-destek-merkezim yazmış:
yorgun50 yazmış:

Ben gördüğümü sizinle paylaştım. İnanıp, inanmamak sizin elinizde ama ben şahsen artık içmeyi düşünmüyorum. Wink

Yorumunda sunu anlayamadım Confused ''Ben şansen artık içmeyi düşünmüyorum''Böyle düşünmek gayet normal ama ben şunu merak ettim.Bu paylaşım forumda 2-3 kere daha paylaşıldı diye hatırlıyorum.Onlarıda büyük ihtimal gördün okudun.Öyle bir cevap verdin ki sanki ilk daha gördün hiç içmeyi düşünmüyorsun gibi.İnsanlarıda teşvik eder gibi...

Tasarım Kodlama yapabilirim.Tasarım kodlamamı isteyenlerden mesaj bekliyorum
Mesaj16.06.2011, 10:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

siz isterseniz bir de buna bakın

'İnsanlar içerisinde, müminlere en şiddetli düşman olarak

yahudileri bulursun.' (Mâide: 82)

'Allah katında din İslâm'dır.' (Âl-i imrân: 19)

'Ey iman edenler! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız

olanları dost edinmeyin.' (Mümtehine: 1)

'Şüphesiz ki kâfirler sizin apaçık düşmanınızdır.' (Nisâ: 101)
'Eğer onların güçleri yetse, sizi dininizden döndürünceye

kadar size karşı savaşa devam ederler.' (Bakara: 217)

KATLİAM HATIRASI!

NE BÜYÜKSÜN YARABBİ

Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in karikatürlerini çizen
Danimarkalı karikatürcü yaratık, evinde çıkan bir yangın sonucu
yanarak can vermiş !!!
Danimarkalılar bu haberi kimsenin duymamasını
istiyorlar...
Mesaj16.06.2011, 10:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

@kalpus

işte bunu biliyorum o yüzden cocacola almamaya çalışıroum genel kola turka alıyorum coca aldığımda kağıdını yırtıp atıyorum bu konuda sizde dikkatli olun bence Exclamation
Mesaj16.06.2011, 12:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alıştım mı bırakması zor oluyor gerçekten...İşin güzel yanı, bizim eve nadiren asitli içecekler giriyor.
(Vücutta ki etkileri çok fazla...)
Neutral
Mesaj16.06.2011, 12:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

kalpus yazmış:

siz isterseniz bir de buna bakın

'İnsanlar içerisinde, müminlere en şiddetli düşman olarak

yahudileri bulursun.' (Mâide: 82)

'Allah katında din İslâm'dır.' (Âl-i imrân: 19)

'Ey iman edenler! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız

olanları dost edinmeyin.' (Mümtehine: 1)

'Şüphesiz ki kâfirler sizin apaçık düşmanınızdır.' (Nisâ: 101)
'Eğer onların güçleri yetse, sizi dininizden döndürünceye

kadar size karşı savaşa devam ederler.' (Bakara: 217)

KATLİAM HATIRASI!

NE BÜYÜKSÜN YARABBİ

Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in karikatürlerini çizen
Danimarkalı karikatürcü yaratık, evinde çıkan bir yangın sonucu
yanarak can vermiş !!!
Danimarkalılar bu haberi kimsenin duymamasını
istiyorlar...

Ben pepsi İçiyorum bu yüzden Very Happy

Mesaj16.06.2011, 13:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kola'nın içinde kafein var.Kafein insanı uyarır.Kafein miktarı arttıkça,etkiside artar.Bu ndenle Kola fazla tüketmemek gerek...
Mesaj16.06.2011, 17:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

yorgun50 yazmış:
Yorumunda sunu anlayamadım Confused ''Ben şansen artık içmeyi düşünmüyorum''Böyle düşünmek gayet normal ama ben şunu merak ettim.Bu paylaşım forumda 2-3 kere daha paylaşıldı diye hatırlıyorum.Onlarıda büyük ihtimal gördün okudun.Öyle bir cevap verdin ki sanki ilk daha gördün hiç içmeyi düşünmüyorsun gibi.İnsanlarıda teşvik eder gibi...

Bunu önceden görmedim forumda. İlk gördüğümde de paylaştım. Böcek olayını duyduktan sonra da içmeyi düşünmüyorum. Wink