Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj27.01.2012, 14:59 (UTC)    
Mesaj konusu: İçerik hakkında

arkadaslar sitemin içeriginin ekranı tamamen kaplamasını istiyorum. Ne yanlarda boşluk kalacak ne de ekrandan taşıp site saga kaymayacak.

bunun için çeşitli yollar denedim beceremedim lütfen yardım edin

örnek.

tablo degerini 900px yapıyorum kimi monitörlerde ekranı tam kaplamış oluyor kimi monitörlerde yanlarda boşluk olup site ortalanmış olarak görünüyor

bu sefer tablo degerini 1000px yapıyorum yine farklı monitörlerden girip bakıyorum bu sefer sitem saga kaymış oluyor

tablo degerini yüzde olarak verdigim zamanda tarayıcı küçültüldügünde bu sefer içerik alt alta kayıyor.

yani ne yaptıysam olmuyor. benim istedigim öyle bir şeyki her monitörde her ekran çözünürlügünde sitem ekranın tamamen kaplasın.

Anlatamadıysam resimli anlatım yapabilirim şimdiden tşkler
Mesaj27.01.2012, 15:07 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: İçerik hakkında

eminemmenemen yazmış:
arkadaslar sitemin içeriginin ekranı tamamen kaplamasını istiyorum. Ne yanlarda boşluk kalacak ne de ekrandan taşıp site saga kaymayacak.

bunun için çeşitli yollar denedim beceremedim lütfen yardım edin

örnek.

tablo degerini 900px yapıyorum kimi monitörlerde ekranı tam kaplamış oluyor kimi monitörlerde yanlarda boşluk olup site ortalanmış olarak görünüyor

bu sefer tablo degerini 1000px yapıyorum yine farklı monitörlerden girip bakıyorum bu sefer sitem saga kaymış oluyor

tablo degerini yüzde olarak verdigim zamanda tarayıcı küçültüldügünde bu sefer içerik alt alta kayıyor.

yani ne yaptıysam olmuyor. benim istedigim öyle bir şeyki her monitörde her ekran çözünürlügünde sitem ekranın tamamen kaplasın.

Anlatamadıysam resimli anlatım yapabilirim şimdiden tşkler

Ziyaretçinin ekran pxline ve tarayıcı uyumluluğuna bağlı .. Bir ara bende uğraşmış ve yapmıştım ama aklımda en ufak bir bilgi kalmamış Sad

-Bunun için en sağlam bilgiyi "GrafikDizayn" dan alabilirsin. İyi günler.

Mesaj27.01.2012, 15:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Html ile yani tablolar ile yapıyorsan şunu yap ;

<td width="100%"

yani tablo genişliğine bir değer veriyorsan 100% cinsinden yap. px değeri verme

css koduyla yapıyorsan eğer:

width: 100%;

yapman yeterlidir.

hangi tarayıcı olursa olsun sayfan tamamını kapsayacaktır.
Mesaj27.01.2012, 15:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

hocam tam anlayamadım bu degerleri tablo kodunun neresine koymam gerikiyor verdigin bilgileri bi örnek kodla açıkarmısın
Mesaj27.01.2012, 15:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

eminemmenemen yazmış:
hocam tam anlayamadım bu degerleri tablo kodunun neresine koymam gerikiyor verdigin bilgileri bi örnek kodla açıkarmısın

tablo genişliği yaptığın yer varya.
atıyorum 900px dedin.

onu kod içerisinde bul
şu şekilde duracaktır :
width=900px"
bunu silip yerine şunu yazacaksın:

width="100%"

böyle yaptığında tüm sayfayı kapsayacak. yani hangi ekran olursa olsun.
Mesaj27.01.2012, 15:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

hmm evet bunu biliyorum ama ilk sorumdada söyledim. tablo degerini 100% olarak verdigimde bu seferde atıyorum tarayıcının boyutunu küçülttügümde içerik alt alta kayıyor
Mesaj27.01.2012, 15:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Anlıyorum fakat tamamını kapsaması için yapılacak tek şey budur.
İçeriği siz ayarlamalısınız, yani tüm tarayıcıları göz önünde bulundurup optimize etmeniz gerekiyor.

Facebook gibi bir sosyal ağ sitesinde anlattığın şeyi görebiliriz mesela fakat o sitenin yapımında bir kişi görevli değil, bunuda düşünmek gerek. siz belirli bir standart düşünün ona göre kodlayın sitenizi.
Mesaj27.01.2012, 16:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

anladım tşkler son bi sorum olacaktı.

iyi bir tasarım için tablo degerini px olarak mı vermeliyim yoksa yüzde olarak mı ?
Mesaj27.01.2012, 16:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

Site konusuna göre değişir bu.
Fakat iyi tasarımlar her zaman sabit bir değerdedir.
Yani bir değer biçip px olarak verin.
Önceki mesajları göster: