Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj09.10.2012, 21:25 (UTC)    
Mesaj konusu: Türkce'miz ve devrimiz.

Merhaba Türkce'miz ve devrimiz başlığı altında açtığım bu konuda sizlere Türkcemizi nasıl katlettik'lerini hem görsel olarak hemde sözel olarak sizlere sunaçağım.
Günümüzde facebook adlı sosyal paylaşım ağı cok meşhur oldu ve neredeyse
TÜRKİYE'de yaşayan tüm gençler birer hesab açtırdı
ilk zamanlarda facebook da türkcemiz gayet sokak dili veya argo kelimeler kullanılmadan yazılırdı fakat günümüz'de mutlaka sizdede vardır ve bu hatayı
sizde yapmış olabilirsiniz yorumlarımızı veya paylaşımlarımızdaki yazıları kısaltmak amaclı bağzı kelimeleri kısaltırız örnek verecek olursam en basitinden selam - slm diye yazılmaya başladı diyen olur ne olur bir slm dan cok şey olur bu ülke Türkce'miz öyle kolay kazanılmadı tabikide kimseyi şuclamıyorum ama ben Ülkemi seven ve Cevresindeki sosyal hayata düşkün bir kişiliğe sahibim ve türk'cemizin bu kadar seviyesi düşülerek yazılması beni üzüyor
BİR ÖRNEK RESİMLE BELİRTEYİM.
Eskiden türkce'si düzgün olan eli ayağı tutan kişilere kız verirlerdi iş verirlerdi
bakalım

yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi arkadaşımız neredeyse anlamak da güçlük cektiğimiz bir türkceyle hatta türkce demeye bile şahit ister kuralları yıkarak bir cümle kurmuş eğer bunun gibi olaylara dur demessek emin olun bu tip yazılar konuşmalara bile geçecektir mesela okuduğum okulda arkadaşlar bir birleriyle karşılaşınca seğlamun aleyküm diyeceğine sa diyorlar bazılarınız okadarda abarma diye bilir ama emin olun böyle şahıslar var eğer sizde bu gibi hatalar yapıyorsanız lütfen düzgün türkce kullanalım evet yazımda bazı türkce noktalama hatalarım var ama kısaltma girişiminde bile bulunmadım iyi günler.
Mesaj10.10.2012, 14:58 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Türkce'miz ve devrimiz.

İyi güzel diyorsun da 2 paragraf boyunca tek nokta yok. "okadarda abarma" gibi ibarelere yer vermişsin, yazını okurken gülümsedim. Sanırım herkes kendi hatalarını düzeltmekle uğraşsa, diğerleri sonunda yola gelecektir.
Mesaj10.10.2012, 20:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yazımın sonunda hatalarımı yazdım biliyordum türkcem okadar iyi değil benim şive li konulup yazıyorum
Önceki mesajları göster: